یکشنبه 28 دی سال 1399 Sun, 17 Jan 2021 22:05:02 GMT
کد خبر : 60834       تاریخ : 1399/09/07 23
طرح شهید سلیمانی به منظور مدیریت و کنترل ویروس کرونا اجرا می‌شود
معاون فنی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:

طرح شهید سلیمانی به منظور مدیریت و کنترل ویروس کرونا اجرا می‌شود

معاون فنی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: طرح شهید حاج قاسم سلیمانی به منظور مدیریت و کنترل اپیدمی بیماری کووید ۱۹ با مشارکت این دانشگاه و سپاه امام صادق (ع) از روز شنبه به صورت آزمایشی در شهر بوشهر اجرا می‌شود.

به گزارش مبشرین به نقل از ایرنا، دکتر محمد مهدی خواجه ئیان روز جمعه به رسانه‌ها اعلام کرد:  در این طرح مدیریت و ‌کنترل اپیدمی ویروس کرونا به شیوه محله و خانواده محور و مبتنی بر شعار"هر خانه؛ یک پایگاه سلامت" عملیاتی می‌شود.

وی بر استفاده از ظرفیت نیروهای داوطلب (کادر درمان، پزشکان، پرستاران و دانشجویان) برای حضور مشارکت حداکثری در این طرح تاکید کرد و افزود: سازماندهی کمیته های عملیاتی و تیم های اجرایی بر اساس سه محور اصلی مراقبت، حمایت و نظارت در دستور کار بخش‌های مختلف قرار دارد.

خواجه ئیان گفت: انجام تست‌های گسترده، هدفمند و هوشمند در مناطق تعیین شده، بیماریابی فعال و شناسایی همه افراد در تماس نزدیک با فرد مبتلا، جداسازی و رهگیری بیماران، تقویت فرآیند درمان و کاهش حداکثری موارد بستری در این طرح مورد توجه است.

وی یادآور شد: حفاظت از گروه‌های آسیب پذیر شامل سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه‌ای، تعیین و اعلام هوشمند و هدفمند محدودیت‌ها و تقویت فرایند درمان سرپایی و کاهش حداکثری موارد بستری از دیگر راهبردهای مصوب در اجرای طرح شهید سلیمانی است.

خواجه ئیان با بیان اینکه در طرح شهید قاسم سلیمانی هر منزل یک مرکز بهداشت تلقی می‌شود، گفت: براساس این طرح از طریق پایگاه‌های مقاومت بسیج محله‌ها کمک‌های پیشگیری و همیاری ارایه می‌شود تا به افراد مبتلا در بحث قرنطینه کمک رسانی شود.

وی ادامه داد: از دیگر برنامه‌های طرح شهید سلیمانی حمایت از افرادی است که به علت ابتلا به کرونا در خانه مانده اند و بر این اساس برای قطع زنجیره شیوع ویروس کرونا بسته‌های معیشتی به این افراد داده می شود.

خواجه ئیان افزود: افراد مراجعه کننده به درب خانه‌ها دارای کارت شناسایی عکس دار و مهر شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی و سپاه امام صادق (ع) استان بوشهر هستند. 

معاون فنی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر یادآور شد: در زمان حاضر ۱۶۳ بیمار در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری هستند که از این شمار ۳۷ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری و ازاین تعداد ۱۸ نفر از آنها با کمک دستگاه نفس می‌کشند.

وی یادآور شد: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ۱۶هزار و ۷۸۲ مورد مثبت کرونا در استان بوشهر شناسایی و ۷۹۶ نفر نیز بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

خواجه ئیان تأکید کرد: در زمان حاضر دورهمی‌های خانوادگی از جمله مهمترین عوامل شیوع ویروس کرونا به شمار می‌رود که مردم در راستای حفظ جان خود و عزیزانشان باید از شرکت در این دورهمی‌ها بپرهیزند.

وی افزود: ماسک زدن، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حفظ فاصله اجتماعی همچنان بهترین راه پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا به شمار می‌رود.


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=60834

نظـــرات شمـــا


نورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلین