گـــزارش
جمعه 12 آذر سال 1400 Fri, 03 Dec 2021 20:23:29 GMT

مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی

                      

گـــزارش

روزی که ایران ابرقدرت دنیا را از خلیج فارس بیرون کرد

۱۰ اردیبهشت سال ۱۰۰۱ شمسی ایرانی‌ها سربازان امپراتوری پرتغال را برای همیشه از خلیج فارس بیرون راندند تا حدود ۳۸۰ سال بعد این روز بشود روز ملی خلیج فارس. ولی اصلاً پرتغالی‌ها در خلیج فارس چه می‌کردند و چه خبر بود؟
1400/02/10

نگاهی به آیین «گره‌گُشو»

شیوه‌های خوشحالی و عزاداری بوشهر یکی از ناب‌ترین فرهنگ‌های ایران را به نمایش می‌گذارد، در ماه مبارک یکی از رسوم بوشهری برپایی آیین گلی گُشو یا گره گُشو است.
1400/02/08

«سیدمتولی عبدالعال»؛ مبدع سبک نوین و حزن‌انگیز در قرائت قرآن

شیخ سیدمتولی عبدالعال، از قاریان برجسته مصری است که در ابتدا با تقلید از سبک اساتیدی چون عبدالباسط محمد عبدالصمد و مصطفی اسماعیل شروع به یادگیری فنون تلاوت قرآن کرد. اما در ۱۳ سالگی توانست سبکی نوین و حزن‌انگیز برای خود برگزیند.
1400/02/06

معرفی برنامه‌ها و خدمات نمایشگاه قرآن

بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم در حالی از ۱۱ اردیبهشت آغاز می‌شود که امسال به دلیل شیوع کرونا نمایشگاه در بستر فضای مجازی برگزار می‌شود و این رویداد فرصتی برای گسترش فعالیت‌های مذهبی و قرآنی در فضای مجازی است.
1400/02/06

۹ سالگی دختران و چالش‌های «روزه‌ اولی‌ها»

دختران پیش از آغاز دوره نوجوانی مکلف می‌شوند و این امر آن‌‎ها را با چالش‌های متعددی روبرو می‌کند؛ ضعف و یا ناتوانی قوای جسمانی، نداشتن آمادگی روحی و روانی و بی‌توجهی والدین نسبت به آماده‌سازی فرزندشان پیش از رسیدن به سن تکلیف از جمله چالش‌ه
1400/02/05

عبادتگاه امامین عسکریین (ع) کجا بود

سرداب غیبت در حرم سامرا محل زندگی و عبادت امامین عسکرین (ع) بوده است و حضرت مهدی (عج) نیز در زمان حیات امام عسکری (ع) و پس از آن، در این مکان دیده شده است.
1400/02/04

سفارش‌هایی برای تغذیه در رمضان

کارشناس تغذیه گفت: روزه‌داران در ماه رمضان باید از همه گروه‌های غذایی شامل نان و غلات، میوه‌ها و سبزی‌ها، گوشت و حبوبات و لبنیات به میزان متعادل استفاده کنند.
1400/02/02

مرجعی که نخستین بسیج مردمی را تشکیل داد

نوه شیخ جعفر کاشف الغطا گفت: نقل است که در جلسات درس و بحث شیخ جعفر کاشف الغطا به اندازه‌ای متجهدین شرکت می‌کردند که قابل شمارش نبود. ایشان در برابر حملات وهابی‌ها به عتبات نخستین بسیج مردمی را تشکیل داد.
1400/01/29

بررسی وضعیت آموزش قرآن در انگلیس/ آیا مسلمان‌های انگلیسی اجازه فعالیت قرآنی دارند؟

رسانه‌های انگلیسی در بیشتر اوقات، با نقل جانبدارانه رخدادهای کشورهای اسلامی، به چهره عمومی اهالی قرآن لطمه می‌زنند و با این روش، در شعله‌ور شدن احساس رعب و وحشت در برابر قرآن و اسلام، مشارکت دارند.
1400/01/27

پسری که با الگو قرار دادن پدر ممتاز شد

پژوهشگر فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: اغلب فرزندان در سایه عظمت پدر گم می‌شوند اما ملا احمد نراقی، پدرش را الگو قرار داد و در آثار فقهی، اصول و اخلاق نه تنها همان مسیر پدر را ادامه داد بلکه نوآوری‌های بسیار زیادش، وی را مانند پدر ممتاز کرد.
1400/01/27

آغاز ماه رمضان در سایه محدودیت‌های کرونایی

ماه رمضان، ماه روزه‌داری، عبادت و خیرات و زمانی است که مردم به‌طور معمول برای دعا در کنار یکدیگر جمع می‌شوند، دور سفره‌های افطار جشن می‌گیرند و روزه خود را باز می‌کنند. در حال حاضر و در همه‌گیری کرونا بار دیگر، برخی از کشورها محدودیت‌های جد
1400/01/25

«سوژو»؛ جاذبه‌ای گردشگری در چین با مساجد گمشده

شهر «سوژو» در استان جیانگ‌سو در شرق چین، یکی از شهرهای بسیار کهن چین است که به دلیل داشتن پل‌های سنگی، معابد و باغ‌های بسیار زیبا به یکی از جاذبه‌های گردشگری چین تبدیل شده این درحالی است که در گذشته در این شهر مساجدی وجود داشته که اکنون به
1400/01/21

مهمانی خدا در جهان کرونازده؛ از محافل عبادی مجازی تا افزایش کمک‌های خیریه

بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ در دومین سال متوالی جهان را تحت تأثیر قرار داده است. سال گذشته بسیاری از عبادات جمعی تعطیل و فعالیت‌های دینی ماه رمضان به صورت مجازی برگزار شد. امسال نیز این بیماری بر انجام سنت‌ها و عبادات ماه مهمانی خدا تأثیر خواهد
1400/01/16

روی خوشِ کرونا در دوران ناخوش!+عکس

کووید ۱۹ در کنار تلخی‌های زیادی که به بار آورد، باعث شد تا شکل جدیدی از انسان دوستی و همدلی ظهور و بروز کند. سلول‌های مردم را به سمت انجام کارهای احسان دوستانه تحریک کرد و سبب شد صحنه‌های زیبایی در قاب زندگی خلق شود.
1400/01/05

فعالیت موکب‌های اربعینی در یک سال مبارزه با کرونا

موکب‌های اربعینی پس از شیوع کرونا با اقداماتی همچون تهیه و توزیع ماسک و مواد ضدعفونی وارد عمل شدند و در یک سال مبارزه با کرونا در کنار توزیع حدود یک میلیون بسته‌ معیشتی، طرح تأمین جهیزیه و آبادانی مناطق محروم را نیز اجرایی کردند.
1400/01/03

نوروز در حرم امام رضا آیینی به قدمت ۵۰۰ سال

جشن نوروز و تحویل سال نو از جمله مراسم‌های کهن حرم امام رضا (ع) است که به روایت اسناد از دوران صفوی با آداب و تشریفات خاصی انجام می‌شده و ایرانیان سال نو را در حرم امام رئوف متبرک می‌کردند.
1399/12/30

مسافران ابدی جامعه قرآنی در سال کرونایی

جامعه قرآنی، سال جدید را به یاد درگذشتگان تحویل می‌کند، درگذشتگانی که هر کدام سهمی در ارتقای فعالیت‌های قرآنی جامعه داشته‌اند و دست تقدیر به آنها اجازه نداد تا در سال جدید نیز اندوخته‌ای بر اندوخته‌های جامعه قرآنی اضافه کنند. کسانی که اسیر
1399/12/28

«رایة العباس»؛ سنتی ۷۰۰ ساله / برکت وفاداری حضرت ابوالفضل(ع) در زندگی عشایر عرب

کارشناس و متخصص قبائل عرب خوزستان با اشاره به پیشینه هفتصد ساله «رایة العباس» گفت: عشایر عرب توجه خاصی به وفا، پایداری و شجاعت حضرت عباس(ع) دارند و از این ویژگی‌ها در قالب رسم «رأیة العباس» برای خود یک فرهنگ و اهرم امنیتی اتخاذ کردند.
1399/12/28

نقش ایرانیان در بازسازی و توسعه حرم باب الحوائج موسی‌بن جعفر(ع)

پس از اجرای چندین پروژه بازسازی در حرم مطهر باب الحوائج حضرت امام موسی کاظم علیه السلام، هم اکنون طرح توسعه زیرسطحی بنام صحن امام باقر علیه السلام در این مکان مقدس با همت ستاد بازسازی عتبات عالیات در حال اجرا است.
1399/12/19
ارشیو

اخبار استان

اخبـار ایران و جهان

عناوین بیشتر
سال 1400سال 1400سال 1400