يادداشت
چهارشنبه 8 تیر سال 1401 Wed, 29 Jun 2022 12:06:15 GMT
يادداشت

فضائل و اعمال روز دحوالارض

دحوالارض به روز ۲۵ ذی القعده اطلاق می شود . در چنین روزی خداوند زمین را از زیر کعبه گسترش داد. در این روز روزه و غسل مستحب است و مخصوصا روزه که ثوابش معادل ثواب شصت سال عبادت است.
1401/04/03

نگاهی به ابعاد شخصیتی حضرت عباس(ع) پیش از قیام عاشورا

سیدحسن مهدیخانی سروجهانی، دکترای تاریخ و تمدن ملل اسلامی با بیان اینکه اطلاعات ما درباره حضرت عباس(ع) بیشتر پیرامون فداکاری و نقش حضرت در عاشورا و واقعه کربلا است، گفت: برخی بزرگان به‌ خاطر شجاعت، تقوا، ایثار و فداکاری ایشان گفته‌اند هرچند
1400/12/16

جلوه‌های «غیرت دینی» در سیره امام حسین(ع)

امام حسین(ع) و یاران غیرتمند ایشان براساس غیرت دینی و دفاع از ارزش‌ها قیام کردند، ایشان در سخنان حماسی خود در روز عاشورا خطاب به دشمنان، درس غیرت دینی و تکریم از خانواده و محافظت از اصالت را ارائه می‌دهند.
1400/12/15

اعمال و فضیلت ماه شعبان

شعبان ماه بسیار شریفی است، و به حضرت سید انبیا (ص) منتسب می‌باشد و آن حضرت همه این ماه را روزه می‌گرفت و روزه آن را به ماه رمضان متّصل می‌نمود و می‌فرمودند شعبان ماه من است، هر که یک روز از این ماه را روزه بدارد، بهشت بر او واجب می‌شود.
1400/12/12

کامل ترین وجود عینی و مصداقی ترین قرآن بعد از پیامبر(ص) امیر مومنان امام علی (ع) هستند

این استاد اخلاق گفت: کامل ترین وجود عینی و مصداقی ترین قرآن بعد از پیامبر اکرم (ص) حضرت امیر مومنان امام علی (ع) است. رسول خدا (ص) گفتارش نتیجه وحی بود و فقط به اذن خداوند عالم حقایق را بیان می کردند.
1400/11/26

سیرت و سنت حضرت زهرا(س) در توحید و استقامت اوست

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی گفتند: اگر گفتند سالگشت شهادت این بانو را گرامی بدارید، تنها برای این سینه زدن و مرثیه خواندن و اشک ریختن نیست، این جزء آن ده درصد است، آن نود درصد وظیفهٴ ما پیروی اندیشهٴ عالمانهٴ آن حضرت و پیروی انگیزه مخلص
1400/10/01

یادی از «سیدمحمد مجاهد» مرجع بیدار و مبارز

۱۳ جمادی‌الثانی، دویست و یکمین سالگرد درگذشت مرجع عظیم‌الشأن و مجاهد بزرگ شیعه مرحوم سیدمحمد مجاهد است. یادداشت زیر به منظور پاسداشت مقام این مرجعیت دینی به بررسی زندگی و فعالیت‌های سیاسی و علمی و فرهنگی ایشان می‌پردازد.
1400/10/18

شب رستگاری

اساتید اخلاق سفارش می‌کنند تا با احیای شب‌های نوزدهم، بیست و یکم و بیست و سوم ماه مبارک رمضان سرنوشت یک سال را با رستگاری رقم بزنیم و غفلت از این شب‌ها باعث ورشکستگی انسان می‌شود.
1400/02/11

آیا تهیه پلتفرم قرآنی یک تصمیم تاریخی خواهد شد

در پنجاه‌و‌دومین جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی، بر تهیه یک پلتفرم قرآنی برای اجرای تمام فعالیت‌های قرآنی در فضای مجازی بر اساس آن، تأکید شد، موضوعی که رئیس بالاترین نهاد تصمیم‌ساز قرآنی آن را یک تصمیم تاریخی خواند.
1400/02/08

اعمال شب و روز اول ماه رجب

شادی آغاز ماه مبارک رجب را می‌توان با استغفار، روزه‌داری، غسل و خواندن دعاهای نقل شده از رسول خدا(ص) برای روز قیامت که ندا داده می‌شود: این الرجبیون؟ جاودانه کرد.
1400/11/13

۳ نکته درباره پایتخت‌ قرآنی ایران ۱۴۰۰

بوشهر روز دهم خردادماه طی آئینی از سوی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان نخستین پایتخت قرآنی کشور در سال ۱۴۰۰ معرفی شد، منطقه‌ای که بیش از این، عنوان پایتختی را در موارد دیگری نیز به خود اختصاص داده بود.
1400/03/12

ابر رسانه‌ای به نام قرآن

ابررسانه بودن قرآن به این معناست که شاخصه‌های آن به‌عنوان یک رسانه، در عالی‌ترین حد قرار دارد و از همین رو دارای اعجاز رسانه‌ای شگفت‌انگیزی است. ابررسانه‌ها ویژگی تعاملی دارند و در قرآن نیز مدل تعاملی در حد اعلا وجود دارد.
1400/02/06

ماه رمضان؛ فرصت جبران کم‌توجهی به قرآن

معلم و مفسر قرآن کریم، دلیل اهمیت ماه مبارک رمضان را نه در روزه‌داری و فضایل و کمالات دیگر آن، بلکه به دلیل همنشینی با درس‌های قرآن و جبران کم‌توجهی و بی‌توجهی به این مصحف شریف دانست.
1400/01/28

نقش مرحوم حجت‌الاسلام تجلی در ارتقای مسابقات قرآن ایران

حضور قاریان مصری در ایران، تلاش برای برگزاری فنی‌تر و حرفه‌ای‌تر مسابقات، طراحی‌های جالب دکور و جایگاه ویژه مسابقات،‌ تنوع در رشته‌ها، افزایش تعداد میهمانان و شرکت‌کنندگان از کشورهای دیگر بخشی از خدمات دوران مسئولیت مرحوم حجت‌الاسلام تجلی ب
1400/01/27

شمارش معکوس برای ضیافت الهی

چند روزی بیشتر به آغاز رمضان المبارک ۱۴۴۲ قمری نمانده و بسیاری تلاش می‌کنند با وجود شرایط کرونایی به‌ گونه‌ای به استقبال این ماه بروند که اعمالشان مقبول درگاه الهی قرار گیرد.
1400/01/20
ارشیو

اخبار استان

اخبـار ایران و جهان

عناوین بیشتر
سال 1400سال 1400