يادداشت
چهارشنبه 7 آبان سال 1399 Wed, 28 Oct 2020 20:01:06 GMT
يادداشت

سفارش‌های امام عسکری(ع)؛ منشور سبک زندگی برای شیعیان

حجت‌الاسلام احمدحسین شریفی، عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، در یادداشتی با برشمردن توصیه‌ها و سفارش‌های امام عسکری(ع) به شیعیان، تأکید کرد: این توصیه‌ها، که در واپسین لحظات عمر شریفشان بیان شد، منشور زیست اسلامی و سبک زن
1399/08/03

علت واجب بودن عفاف و حجاب برای زنان

حرمت زن اختصاص به افراد ندارد. همه این‌ها اگر رضایت بدهند که زن بی‌حجاب باشد، قرآن رضایت نخواهد داد، چون حرمت و حیثیت زن به عنوان حق‌الله مطرح است.
1399/08/01

وقف‌های مشارکتی؛ جبران نبود اعتبارات قرآنی

بسیاری از کارشناسان، عامل عدم بازدهی طرح‌های قرآنی را کمبود بودجه‌های قرآنی می‌دانند، چراکه این بودجه در مقابل میدان وسیع فعالیت‌های قرآنی بسیار ناچیز است و نباید از یاد برد که برای رونق هر فعالیتی به بودجه نیاز است.
1399/07/30

لیله المبیت شب از جان گذشتن

شب اول ربیع الاول را لیله المبیت نامیده‌اند . دلیل این نام خوابیدن حضرت علی (ع) در رختخواب پیامبر (ص) و آغاز هجرت نبی اعظم (ص) از مکه به مدینه است .
1399/07/27

۵ جلوه از زندگی پیامبری که رحمة للعالمین بود

امروز خیلی‌ها سعی دارند خود را نماد زندگی موفق معرفی کنند؛ در حالی که بیش از ۱۴۰۰ سال قبل خداوند آب پاکی را روی دست همه انسان‌ها ریخته و پرده از چهره‌ای برداشته که تبعیت و پیروی از او ضامن سعادت، کمال و خوشبختی است.
1399/07/25

گذری بر ۲ ویژگی قرآنی پیامبر(ص)

کسی می‌تواند بر جامعه تأثیرگذار باشد که بر قلوب آحاد مردم آن جامعه حکومت کند، چیزی که در سیره رفتاری پیامبر(ص) به خوبی می‌توان آن را دید.
1399/07/25

تحلیلی بر اسناد شیعی و منقطع روایات پیامبر(ص)

عضو انجمن حدیث حوزه علمیه در یادداشتی به ارائه تحلیلی بر اسناد شیعی و منقطع روایات پیامبر(ص) پرداخته و آورده است: بیشترین انقطاع سندی احادیث پیامبر(ص) مربوط به راویانی است که در طبقه اصحاب امام صادق(ع) و پیش از ایشان قرار داشتند که ممکن است
1399/07/23

بایسته‌های تربیت دینی کودکان در مراحل مختلف رشد

یک روانشناس بالینی کودک با تأکید بر اینکه آموزش هر مفهومی از جمله مفاهیم دینی باید متناسب با رشد شناختی، اجتماعی و هیجانی کودک باشد، گفت‌وگوی روزانه مادر با کودک، یادگیری مشاهده‌ای و استفاده از بازی را از جمله راهکارهای انتقال مفاهیم دینی ب
1399/07/21

۵ نبرد نرم دشمن علیه اربعین

حجت‌الاسلام اصفهانیان با بیان‌اینکه راهپیمایی عظیم اربعین فرصت کم‌نظیری است که خدا در غیبت کبری به جامعه توحیدی اعطاء کرده، گفت: اربعین فاصله میان طبقات اجتماعی را با الفت قلبی کم می‌کند و دست‌های نقش‌آفرین را در دست هم قرار می‌دهد.
1399/07/05

آداب و اعمال روز اربعین

مهم‎ترین و ارزشمندترین اعمال و آداب در روز اربعین، «زیارت اربعین» است. این مناجات مقوله‌های ارزشمندی را در خود جای داده و در آن به زائر یادآوری می‌شود که هدف امام چه بوده است.
1399/07/17

فقیهی که جان فدای پیاده‌روی اربعین کرد

شیخ اسحاق خمایسی، فقیهی وارسته و دل‌باخته زیارت سیدالشهداء(ع) بود در مسیر پیاده‌روی جان فدا کرد و بر این اساس می‌توانیم سابقه‌ای ۲۵۰ ساله برای آیین پیاده‌روی قائل شویم.
1399/07/16

۱۳ پیشنهاد برای جاماندگان اربعین

پویش مردمی «به پای دل» با توجه به حضور نداشتن زائران ایرانی در راهپیمایی اربعین حسینی امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا، راه‌اندازی شد. این پویش ۱۳ پیشنهاد برای مردم در این ایام دارد.
1399/07/14

ماجرای اربعینی که حسرت شد

امسال به خاطر شیوع ویروس کرونا، حضور در پیاده‌روی اربعین به حسرت بزرگ ایرانی‌ها به ویژه جوانان تبدیل شده؛ حسرتی که در قالب دو اثر گرافیکی نمود پیدا کرده است.
1399/07/13

روز حکمیت صفین و مصائب نشناختن ولایت

تهران- ایرنا- ما همیشه در معرض آزمون ولایت پذیری هستیم. در طول تاریخ اسلام، به ویژه دوران ائمه معصومین(ع) این آزمون همیشه برای مسلمانان وجود داشته است. در عصر حاضر پس از استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نیز بارها آزمون ولایت پذیری پیش
1399/07/08

گناهانی که سبب نزول بلا می‌شوند

سخنران حرم مطهر کریمه اهل بیت(س) کمک نکردن به انسان‌های رنج دیده، ترک یاری مظلوم و ترک امر به معروف و نهی از منکر را سبب نزول بلا در جامعه عنوان کرد و گفت: امیرالمؤمنین(ع) فرمودند زکات حاکمیت و افرادی که قدرت در دستشان است رسیدگی به انسان‌ه
1399/07/02

تقابل عقلانیت و تکبر در نگاه امام باقر (ع)

در نگاه امام باقر (ع) خلق بدی همچون تکبر، نه تنها دنیای فرد متکبر را برایش جهنم خواهد کرد بلکه آخرت او را نیز تباه خواهد می‌کند. ایشان در بیان نورانی خود می‌فرمایند: «الکِبرُ مَطَایَا النَّارِ»
1399/06/31
ارشیو

اخبار استان

اخبـار ایران و جهان

عناوین بیشتر
نورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلین