يادداشت
سه شنبه 14 مرداد سال 1399 Tue, 04 Aug 2020 00:31:15 GMT
يادداشت

سه منّت و سه فرصت بزرگ خدا در کلام امام باقر(ع)

اى فرزند آدم! با سه چیز بر تو منت نهاده‌‏ام: کارهایی از تو پرده‌پوشى کردم که اگر خانواده تو از آن آگاه می‌شد پرده‌پوشى نمی‌کرد؛ و گشایش به تو دادم و از تو قرض خواستم اما چیزى پیش پاى خود نفرستادى.
1399/05/07

توصیه‌های رهبر انقلاب در مراقبت از ماه ذی‌الحجه

رهبر معظم انقلاب در بخشی از بیانات‌شان در مراقبت از ماه ذی‌الحجه فرمودند: ماه ذی‌الحجّه هم ماه عجیبی است؛ ماه دعا، ماه مناجات، ماه یادآوری میقات پروردگار با پیغمبر بزرگ است؛ اوج این حرکتِ تضرّع و دعا و توسّل هم روز عرفه است.
1399/05/05

هفت فرمان قرآنی در پیام حج

رهبر معظم انقلاب در پیامی که به مناسبت فرارسیدن ایام حج صادر کردند، بخشی از وظایف جوامع اسلامی را با استناد به ۷ فرمان قرآنی متذکر شدند. به همین مناسبت بخش فقه و معارف پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR این آیات را به کمک سایر بیانات معظم‌له تب
1399/05/10

عرفه چیست؟ و در عرفه چه باید کرد؟

آنگاه که جبرئیل (ع) مناسک حج را به حضرت ابراهیم (ع) می‌آموخت، چون به عرفه رسید به او گفت : «عرفت؟» یعنی «یاد گرفتی؟» و او پاسخ داد آری. لذا به این نام خوانده شد.
1399/05/09

اتحادی که باید به فرصت‌سوزی‌ها پایان دهد

اتحادیه کشوری مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت بعد از مدت‌ها هیاهو و اما و اگر‌ها، روز گذشته تشکیل شد و دیگر وقتی برای فرصت‌سوزی باقی نمی‌گذارد و باید صرفاً به توسعه آموزش و تبلیغ و ترویج قرآن کریم پرداخت.
1399/05/04

آیا زیارت قبر سبب شادی روح مردگان می‌شود؟

انسانها به طور طبیعی دارای عاطفه و احساسات هستند و حس دلتنگی نسبت به خویشاوندان و نزدیکانی که سالها با آنها مأنوس بودیم و حالا در بین ما نیستند، حق طبیعی هر فردی محسوب می‌شود.
1399/05/04
نگاهی به سیره اجتماعی حضرت جوادالائمه(ع)؛

تبلیغ دین از راه مناظره / قاطعیت در طرد افراد ناصالح

بارزترین نوع تبلیغ امام جواد(ع) مناظره است. مناظره‌های آن حضرت، که از نخستین روزهای امامتشان آغاز شد، ایشان را در تثبیت جایگاه ولایت و امامت، هدایت حق‌جویان و آشکار ساختن سستی گفتار ستمگران یاری داد.
1399/04/31

امامی که در کودکی غوغا به‌پا کرد

امام جواد(ع)، در سنین کودکی و نوجوانی چنان فضائل زیبا و حیرت‌انگیزی را به ثبت رساندند که شهادت ایشان به دست دشمنان حسود و بدخواهان هم در حالی که حضرت تنها ۲۵ سال داشتند، لکه سیاهی از تاریخ بشریت است.
1399/04/30

خطوط قرمز قرآن برای رابطه مسلمانان با غیرمسلمانان چیست

براساس آیات ۴۱ سوره «نسا» (آیه نفی سبیل) و ۸ و ۹ سوره «ممتحنه»، می‌توان گفت که قرآن رابطه با غیرمسلمانانی را مجاز می‌داند که به دنبال جنگ، ستیز، فشار و در سختی قرار دادن مسلمانان نباشند و از طرفی این رابطه به نحوی باشد که منجر به هیچ نوع از
1399/04/28

اشتباهی از اصحاب که منجر به دستگیری امام کاظم(ع) و شهادت ایشان شد

امام موسی کاظم (ع) ۳۵ سال امامت شیعیان را برعهده داشت که در این مدت سه بار دستگیر و زندانی شد. آخرین بار در زمان هارون‌الرشید از آخر شوال ۱۷۹ تا آخر رجب ۱۸۳ به مدت چهار سال به طول انجامید و به شهادت آن حضرت منجر شد.
1399/04/17

جایگاه مشورت در قرآن

مشورت به انسان کمک می‌کند تا افکار و‌ اندیشه‌های دیگران به ‌ویژه صاحب‌نظران و متخصصان را به یاری طلبد و با قرار دادن افکار و‌ اندیشه‌های آنان در کنار فکر و نظرش، بر قدرت، وسعت و عمق اندیشه و بینش خود بیفزاید.
1399/04/15

حجاب حکم تغییر ناپذیر اسلام

دستور اسلام به حفظ حجاب نه تنها مربوط به جامعه صدر اسلام، بلکه مربوط به تمام جوامع بشر در تمام اعصار است، بلکه می‌توان ادعا کرد که در دوران کنونی این حکم اسلام، ضرورت بیشتری پیدا می‌کند.
1399/04/31

حجاب اجباری یا منع پوشش ناهنجار؟

به نظر می‌رسد اصطلاح «حجاب اجباری» دچار کژتابی در استعمال است و مناسب است به جای اجبار در حجاب اجباری، از واژه‌های نزدیک به «قانون‌مندی»، «قانون‌مداری» و «ضابطه‌مندی» استفاده شود.
1399/04/23

مواسات و همدلی با مؤمنان در سیره امام رضا(ع)

بخش فقه و معارف پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR همزمان با سالروز میلاد امام رضا(علیه‌السّلام)، در یادداشتی برخی از ابعاد سیره‌ معیشتی حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا(علیه‌السلام) را به عنوان الگوی همگان در امر مواسات تبیین کرده است.
1399/04/13

منشور اخلاق اجتماعی در اندیشه امام رضا(ع)

در منابع روایی توصیه‌های اخلاقی و ارزشمندی از امام رضا(ع) درخصوص آداب معاشرت اسلامی به یادگار مانده است که نظر هر انسان آزاده و اخلاق‌مدار را به خود جلب می‌نماید.
1399/04/11

داغ قبر گمشده حضرت فاطمه(س) تازه‌تر شد / خادمان کنار ضریح آهسته سخن می‌گویند

خادم حرم حضرت معصومه(س) در توصیف سختی‌های بسته شدن در این حرم مطهر برای خادمان، گفت: احساس ما اینطور بود که گویی تمام دریچه‌های قلبمان در حال بسته شدن است و این سختی، درد و داغ قبر گمشده حضرت فاطمه(س) را تازه می‌کرد.
1399/04/06

بیایید دیگر نگوییم "شهید شد"!

نباید به هیچ وجه از عباراتی استفاده کرد که سبب تنزل جایگاه شهید و شهادت شود؛ همچنان که بر اساس آیات قرآن، شهید و شهادت درجه‌ای از مقام عندیت و جایگاهی در حدّ تکریم‌شدگانِ در پیشگاه خداوند متعال است.
1399/04/22

بایدها و نبایدهای آموزش قرآن در فضای مجازی

رسالت فعالان قرآنی در شرایط فعلی سخت‌تر شده است، از طریق فضای مجازی و با تولید محتوا باید قرآن‌آموزان را همچنان تحت تعالیم دینی و قرآنی قرار دهیم تا بتوانند در یادگیری و آموزش موفق‌تر باشند.
1399/04/18
ارشیو

اخبار استان

اخبـار ایران و جهان

عناوین بیشتر
نورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلین