يادداشت
دوشنبه 30 مهر سال 1397 Mon, 22 Oct 2018 11:43:18 GMT

مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی

                      

يادداشت

زیارتی که از زیارت نکردن بدتر است!

ائمه معصومین (ع) سفارش زیادی بر زیارت حضرت سیدالشهدا (ع) داشته‌اند، اما آدابی برای این زیارت بر شمرده‌اند و در برخی موارد به شیعیان نهیب زده و زیارت نکردن را از زیارت با رعایت نکردن برخی آداب بهتر دانسته‌اند.
1397/07/30

آداب مسافرت در روایات معصومین

مسافرت از نگاه دین مبین اسلام دارای جنبه‌ای معنوی نیز می‌شود تا حدی که معصومین(علیهم السلام) روایات متعددی درباره فوائد و آداب آن بیان کردند.
1397/07/30

تبلور همبستگی اجتماعی در پیاده روی اربعین

حجت الاسلام علیرضا بشیری، پژوهشگر علوم دینی گفت: در روایات آمده است که اگر مردم می‌دانستند چه فضیلتی در زیارت مرقد مطهر امام حسین(ع) نهفته است، از شوق زیارت جان می‌سپردند.
1397/07/30

حل چالش هفتم صفر؛ بحران اخلاق کی حل می‌شود؟

آغاز شهریور امسال، شایعاتی درباره مشهد بسرعت در رسانه‌های رسمی و غیررسمی پراکنده شد. همان ایام بود که سفری به مشهدالرضا داشتم. پرسشگری درباره واقعیت مشهد را می‌شد در میان گپ و گفت‌های زائران ایرانی و نگاه‌هایشان به زائران غیرایرانی به خوبی
1397/07/26

حلقه وصل انقلاب اسلامی، بیداری اسلامی، پیاده‌روی اربعین

به گفته قرآن، هستی در فرآیند کامل شدن نور خداوند قرار دارد و انقلاب اسلامی یکی از پدیده‌هایی است که در این فرآیند قرار گرفت و از سوی امام به «انفجار نور» تعبیر شد؛ این نور الهی در مسیر تکامل موجب بیداری اسلامی و سپس پیاده‌روی اربعین شد.
1397/07/24

مستنداتی برای حضور دختری به نام «رقیه بنت الحسین» در تاریخ

عده‌ای با تشکیک وجود دختری به نام رقیه در میان فرزندان امام حسین (ع) زندگی غمبار و پراندوه این دختر کوچک را زیر سئوال می‌برند، اما این مستندات نشان می‌دهد که رقیه بنت‌الحسین به عنوان یکی از شهود مظلوم واقعه کربلا حیات داشته است.
1397/07/23

«لقمه حلال و حرام» تنها آنچه بر سر سفره قرار می گیرد نیست

حجت الاسلام والمسلمین رنجبر گفت: لقمه در افکار و اندیشه های انسان تاثیر مستقیم دارد، چرا که لقمه ها زاینده بوده و عقیم نیستند و اگر فرد در افکارش دقت کند و ببیند در آن حسادت، بدبینی و بدخواهی است به معنای آن است که لقمه اش حرام بوده، اما اگ
1397/07/21

آیا وجود ۱۲۴ هزار پیامبر در طول ۷ هزار سال منطقی است؟

مسأله تعداد انبیاء و همچنین تعداد امامان و اینکه چه کسانی پیامبر یا امام بوده‌اند از جمله مواردی اند که با حس، تجربه و عقل ثابت نمی‌شود. البته اصل ضرورت بعثت انبیاء و امامت و مسائلی همچون لزوم عصمت انبیاء و امامان و همچنین نیازمندی جامعه بش
1397/07/21
عیسی‌زاده تبیین کرد:

حقوق کودکان در اسلام از بطن مادر تا بنده مؤمن خدا بودن

عضو هیئت علمی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کریم به تبیین حقوقی که فرزندان بر گردن پدر و مادر دارند پرداخت و گفت: این حقوق از مرحله پیش از تولد آغاز می‌شود و با تربیت صحیح اسلامی برای بنده مؤمن خدا بودن ادامه می‌یابد.
1397/07/16

شهر بعلبک پایکوب از سر اسرای اهل‌بیت(ع)/حضرت خوله دختر امام حسین(ع) یادگار اهل‌بیت(ع) در این شهر

اسرای اهل‌بیت(ع)در روز ۲۸محرم الحرام به شهر بعلبک رسید و مردم شهر استقبال فراوانی از نیزه‌داران با شکر و سویق و آذوقه کردند که حضرت ام‌کلثوم(س) با دیدن این منظره در حق آنان نفرین کردند.
1397/07/16

با موکب محبي فاطمة المعصومة (سلام الله عليها) آشنا شویم

در مسیر عشق، از نجف به کربلا، به عمود ۱۱۰ که نزدیک می شویم، نغمه ای دلنشین وسوزناک به زبان های فارسی و عربی به گوش می رسد. در این موکب افراد مختلفی به چشم می خورند، یکی به زبان عراقی صحبت می کند ومی گوید: (علي وياهم..تفضل يا زائر) و دیگری ب
1397/07/14

شیعه در آینه روایات

حوزه/ امام صادق ـ عليه السلام ـ فرمود: شيعيان ما از بقيه خمير مايه اوليه آفريش ما آفريده شده اند؛ ولايت ما در سرشت آنان عجين گشته است و آنان با خوشي ما خوشحال و با ناراحتي ما ناراحتند.
1397/07/09

پرونده ویژه‌ جامعه‌شناختی در بررسی مناسک عاشورایی/ نام روضه از كجا آمد

با تدارک سلسه مصاحبه‌های برخوان غم در ایام محرم سال جاری، دریچه‌ای در رسانه قرآنی برای ایجاد فضایی تعاملی، نقادانه و بالنده با فعالان گفتمان حسینی(ع) و مناسک عاشورایی پدید آورده و مجموعه‌ای از جدیدترین نظرات و آسیب‌شناسی‌های پژوهشگران جامعه
1397/07/08

چرا فارغ‌التحصیلان قرآن در گروه‌های معارف پذیرفته نمی‌شوند؟/ وقتی دانشگاهیان از خانه خود طرد می‌شوند

در فراخوان جذبی که اخیرا در شهریورماه ۹۷ منتشر شده است اتفاقی جالب رخ داده و آن هم منع عضویت هیئت علمی دانش‌آموختگان علوم قرآن و حدیث در گروه مدرسی معارفی دانشگاه‌ها است که تقریبا دلیل قانع‌کننده‌ای برای آن طرح نشده و به نظر می‌رسد شیب ورود
1397/07/07
حجت‌الاسلام دیلمی:

چرا پس از ۱۴۰۰ سال داستان حسین(ع) هنوز جلوه‌گری دارد

سخنران مذهبی کشورمان در مراسم عزاداری امام حسین(ع) به بیان دو دلیل عقلی و ملکوتی ماندگاری امام حسین(ع) پرداخت و عنوان کرد: عدالتخواهی مورد قبول همه مردم دنیا و جنبه وجه‌الله ایشان رمز قرن‌ها ماندگاری عاشورا است.
1397/07/05

منجی آخرالزمان در کلامِ امام حسین(ع)

از امام حسین(ع) سؤال شد: آیا مهدی(ع) متولّد شده است، فرمود: «لا، لو أدرکته لخدمته أیّام حیاتی؛ نه، اگر او را درک می کردم و می دیدم روزهایِ عمرم رادر خدمت او می بودم.
1397/06/30
ارشیو

اخبار استان

اخبـار ایران و جهان

عناوین بیشتر
نورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلین