سه شنبه 11 آذر سال 1399 Tue, 01 Dec 2020 05:53:06 GMT
کد خبر : 56948       تاریخ : 1399/07/08 05:58
 سرویس

سرویس "حدیث‌یاب در متون" راه‌اندازی شد

مدیر ادارۀ ارتباطات مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی از راه‌اندازی سرویسِ "حدیث‌یاب در متون" خبر داد.

به گزارش مبشرین، حجت‌الاسلام‌ سیداحمد الحسینی مدیر ادارۀ ارتباطات مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی «نور» در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم با اعلام این خبر گفت: این مؤسسه در راستای نشر فرهنگ غنی اسلام، تسهیل در دستیابی به منابع و متون اصیل دینی، تسریع در امر کاوش و پژوهش در حوزه علوم اسلامی و انسانی با بهره‏‌گیری از فنّاوری اطلاعات و به‏‌کارگیری امکانات رایانه‌‏ای، جهت ارائه معارف حقّه اهل‌بیت(ع) به جهانیان، نرم‌افزارها و پایگاه‌های مختلفی را تولید و در دسترس کاربران قرار می‌دهد.

وی افزود: امروزه یکی از مشکلات رایج در مطالعه و تحقیق، عدم دسترسی به احادیثی است که در آثار مؤلفان ذکر می‌شود. گاهی احادیث با غلط املایی یا افتادگی در متن مواجه‌‌اند و گاهی بدون ذکر منبع در متن آورده شده‌اند، گاهی نیز خواننده برای درک بهتر مطلب، نیازمند مراجعه به شروح درباره روایتی و یا مطالعه متن کامل آن است، متأسفانه رفع این مشکل بدون ابزارهای فنّاورانه بسیار زمان‌بر و دارای ضریب خطا است. اکنون با تلاش مهندسان و متخصصان بخش پردازش هوشمند مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، سرویس "حدیث‌یاب در متون" در سایت "متن‌کاوری نور" راه‌اندازی شده است.

مدیر ادارۀ ارتباطات مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی خاطرنشان کرد: این سرویس می‌تواند احادیث را شناسایی و به منابع حدیثی متصل و دستیابی محقق به شروح و ترجمه روایات موجود در متن را تسهیل کند. کاربران و حدیث‌پژوهان قادر خواهند بود شخصاً به حدیث‌یابی و لینک‌دهی احادیث موجود در متون دلخواه خود اقدام کنند.

«سرویسِ "حدیث‌یاب در متون" متن ورودی کاربر را پردازش کرده و ضمن تشخیص روایات استفاده شده در متن، آنها را به صورت لینک‌دار متمایز می‌کند و کاربر با کلیک روی احادیث شناسایی‌شده، می‌تواند به متن اصلی روایت در پایگاه جامع‌الاحادیث ارجاع شود و از مزایای پژوهشی پایگاه استفاده کند.»

به گفته وی علاقه‌مندان می‌توانند جهت استفاده از «سرویس حدیث‌یاب در متون» به صورت رایگان و برخط (آنلاین) به اینجا مراجعه کنند. همین‌طور می‌توانید جهت مشاهده سایر ابزارهای اینترنتی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، اینجا کلیک کنید.


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=56948

نظـــرات شمـــا


نورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلین