دوشنبه 11 فروردین سال 1399 Mon, 30 Mar 2020 18:19:01 GMT

مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی

                      

کد خبر : 47827       تاریخ : 1398/10/02 10:35:04
نفی خشونت در اسلام؛ برنامه رادیو بلال اوگاندا

نفی خشونت در اسلام؛ برنامه رادیو بلال اوگاندا

رایزن فرهنگی ایران در اوگاندا با حضور در برنامه «صلح در یک نگاه» رادیو بلال اوگاندا به بررسی دیدگاه اسلام درباره خشونت و نفی آن و اثرات و راه‌های مقابله با این پدیده پرداخت.

 به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، محمدرضا قزلسفلی رایزن فرهنگی ایران در اوگاندا و آدم سبیالا استاد دانشگاه و تحلیلگر اوگاندایی به مناسبت «روز جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری» در رادیو بلال اوگاندا حضور یافته و ریشه‌های خشونت و افراطی‌گری، عوامل و راه‌حل‌های آن را در برنامه صلح در یک نگاه بررسی کردند.

 وی در بخشی از سخنان خود گفت: در ۱۸ دسامبر ۲۰۱۳  پیشنهاد حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد با عنوان «جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری» با رأی قاطع نمایندگان ۱۹۰ کشور جهان، بدون مخالف به تصویب رسید.

حجت‌الاسلام محمد‌جواد زارعان از دیگر میهمانان برنامه و تحلیلگر مسائل حقوقی نیز در بخشی از سخنان خود در رادیو بلال با بیان اینکه ریشه‌های خشونت، تروریسم و افراط‌‌گرایی را باید در زیاده‌خواهی کشورهای استعمارگر غربی به منظور تضعیف جهان اسلام و ممانعت از وحدت و بیداری مسلمانان جستجو کرد، گفت: عوامل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی وابسته به دشمن نیز در بروز و ظهور خشونت و افراط‌گرایی مؤثر هستند .

وی متذکر شد که نفوذ نظامی کشورهای غربی و تلاش آن‌ها برای تغییر نقشه خاورمیانه نیز سبب افزایش دامنه خشونت و افراط‌گرایی در کشورهای اسلامی شده است.

زارعان در بخشی از سخنان خود با اشاره به مفهوم اسلام با بیان اینکه اسلام به معنای تسلیم در برابر خداوند است، گفت: کلمه اسلام حاوی پیام صلح در برابر صلح بوده و دین اسلام همواره انسان‌ها را به صلح و وحدت دعوت می‌کند.

خشونت و افراط‌گرایی؛ چالش کشورهای اسلامی

این تحلیلگر مسائل حقوقی و بین‌المللی همچنین با تأکید بر اینکه امروزه خشونت و افراط‌گرایی به بزرگ‌ترین چالش کشورهای اسلامی تبدیل شده است، گفت: تخلق به اخلاق اسلامی، خوش‌بین بودن به دیگر مسلمانان و تأسی به سیره پیامبر اکرم(ص) از جمله عواملی هستند که موجب رفع خشونت شده و افراطی‌گری را از بین برده و در جامعه صلح و دوستی برقرار می‌کنند.

زارعان با بیان اینکه بیش از یکصد و چهل آیه در قرآن مجید به اهمیت صلح و دعوت به آن اشاره دارد، گفت: پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت(ع) با رفتار و کردار خود همواره مسلمانان را به صلح و وحدت توصیه می‌کردند.

وی در ادامه با بیان اینکه دفاع از ناموس، وطن، دین و ایمان و مقابله به مثل، خشونت محسوب نمی‌شود، گفت: منطق اسلام و سنن و سیره پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) صلح در برابر صلح است.

حجت‌الاسلام زارعان تصریح کرد: برخی که از اسلام شناخت ناقصی دارند، سوء برداشت‌هایی دارند و جهاد برای دفاع از وطن را خشونت و افراط‌‌گری تلقی می‌کنند.

 محمدرضا قزلسفلی، رایزن فرهنگی ایران در رادیو بلال سخنران دیگر برنامه بود که با بیان اینکه خشونت و تمام اشکال آن از نگاه اسلام محکوم است، گفت: استکبار جهانی، تکبر، جهالت، ضعف ایمان، شایعه‌سازی، غفلت، بی‌خبری از آثار زیان‌بار خشونت و افراط‌‌گری، جزئی‌نگری، کوته‌نظری، بدگمانی و سوء ظن و حسادت از جمله عوامل خشونت و افراطی‌گری است.

 رایزن فرهنگی ایران در اوگاندا در پایان تأکید کرد: تقویت ارزش‌های دینی و معنوی، ایثار، سعه صدر، پرهیز از گروه گروه شدن، تأسی به شخصیت‌های وحدت‌آفرین و نهادینه‌کردن آموزه‌های دینی و ارزش‌های انسانی از جمله راه های مقابله با گسترش خشونت و افراطی‌گری است.


  منبع: ایکنا
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=47827

نظـــرات شمـــا


نورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلین