شنبه 15 بهمن سال 1401 Sat, 04 Feb 2023 02:15:42 GMT

مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی

                      

کد خبر : 77388       تاریخ : 1401/06/22 11:49:12
بخشنامه رسیدگی به امور مساجد و نمازخانه ها در اربعین حسینی ابلاغ شد

بخشنامه رسیدگی به امور مساجد و نمازخانه ها در اربعین حسینی ابلاغ شد

رستم قاسمی در این بخشنامه بر ایجاد و فعال نمودن شبکه ها سامانه ارتباطی بین مسئولین مربوطه و زائرین و اطلاع رسانی لازم به منظور انعکاس مشکلات و پیشنهادات احتمالی تاکید کرده است.

به گزارش مبشرین به نقل از شبستان، با توجه به نزدیک بودن ایام اربعین حسینی و افزایش تردد های بین شهری و حضور تعداد کثیری از هموطنان در راه های زمینی، ریلی، فرودگاه ها و پایانه های مرزی کشور با عراق، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در بخشنامه ای بر اهمیت ارائه خدمات مناسب جهت برپایی نماز زائران و ضرورت ارتقاء کیفی مساجد و نمازخانه ها به ویژه در این ایام تاکید کرد.

 

در این بخشنامه وظایف شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران در محورهای تجهیز و آماده سازی مساجد و نمازخانه ها ایستگاه های راه آهن جهت استفاده مسافرین و زائرین برای اقامه نماز اعم از نظافت، ضدعفونی و رعایت بهداشت، امکانات گرمایشی و سرمایشی، تجهیزات و اقلام مورد نیاز اقامه نماز مانند مهر، جانماز و کتب ادعیه و همچنین تمهیدات لازم به منظور توقف قطارها در اوقات شرعی نماز در مکان های مناسب و با دسترسی آسان و مدت زمان لازم مورد تاکید قرار گرفت.

 

تهیه و توزیع محتوای مناسب و متناسب با موضوع نماز در بین زائرین، انجام سرکشی و نظارت لازم قبل و نیز در ایام اربعین از فضاهای اقامه نماز و پیگیری و رفع مشکلات احتمالی، فضاسازی تبلیغاتی و محیطی در ایستگاه های راه آهن کشور و قطارها در زمینه اشاعه فرهنگ نماز، پیش بینی لازم در خصوص برگزاری نماز جماعت در وقت فضیلت جهت مسافران و زائران در ایستگاه های پرتردد و پخش اذان در محوطه ایستگاه‌های راه‌آهن از وظایف شرکت راه آهن عنوان شده است.

 

در خصوص وظایف مربوط به سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در این بخشنامه، تجهیز و آماده سازی، ضدعفونی و بهداشت مساجد و نمازخانه های بین راهی و پایانه های تحت مدیریت آن سازمان، پیگیری و نظارت بر کیفیت مساجد و نمازخانه های مجتمع های خدماتی رفاهی بین راهی تحت نظارت، اتخاذ تدابیر لازم جهت باز بودن مسجد و نمازخانه های بین راهی در اختیار و اتخاذ تدابیر لازم جهت پخش اذان در وقت فضیلت در تمامی مراکز مورد اشاره از موارد مطرح شده می باشد.

 

فضاسازی محیطی با روش های گوناگون مانند نصب بنر، پخش بروشور و محتوای مناسب، نظارت بر توقف اتوبوس های بین شهری در اوقات شرعی نماز جهت خواندن نماز مسافری و زائرین بلاخص نماز صبح و برخورد با رانندگان متخلف و پخش تیزر تبلیغاتی نماز در نمایشگر های پایانه های سفری اتوبوس و قطار از وظایف محوله به این سازمان می باشد.

 

شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران و شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) در این بخشنامه مامور به آماده سازی مساجد و نمازخانه های فرودگاه ها جهت استفاده مسافران و زائران برای اقامه نماز از حیث نظافت و ضدعفونی، امکانات گرمایشی و سرمایشی، تجهیزات و اقلام مورد نیاز اقامه نماز و تاکید بر هماهنگی و پیگیری لازم در خصوص عدم تداخل ساعت پرواز ها و اوقات نماز و فضاسازی تبلیغاتی و محیطی در فرودگاه‌های کشور در زمینه تبلیغ و اشاعه فرهنگ نماز شده است.

 

همچنین پیش‌بینی لازم در خصوص برگزاری نماز جماعت در وقت فضیلت جهت مسافران و زائران در فرودگاه های پرتردد، پخش اذان در محوطه فرودگاه و ترمینال های مسافری، انجام سرکشی و نظارت لازم قبل و نیز در ایام اربعین از فضاهای اقامه نماز و پیگیری و رفع مشکلات احتمالی از دیگر وظایف این شرکت عنوان شده است.

 

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در تمامی موارد بر ایجاد و فعال نمودن شبکه ها سامانه ارتباطی بین مسئولین مربوطه و زائرین و اطلاع رسانی لازم به منظور انعکاس مشکلات و پیشنهادات احتمالی تاکید کرده است.


 


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=77388

نظـــرات شمـــا


سال 1400سال 1400