شنبه 18 آذر سال 1402 Sat, 09 Dec 2023 18:54:38 GMT
کد خبر : 74247       تاریخ : 1401/03/24 09:16:31
بازگشایی مرز زمینی عراق

بازگشایی مرز زمینی عراق

رئیس سازمان حج و زیارت ضمن اعلام بازگشایی مرزهای زمینی عراق به روی زائران ایرانی، اعلام کرد: از هفته آینده دو هزار و ۵۰۰ نفر به صورت زمینی به عتبات اعزام می‌شوند.

به گزارش مبشرین به نقل از روابط عمومی سازمان حج و زیارت، حسن ناظم، وزیر فرهنگ و گردشگری عراق که در رأس هیئتی در تهران به سر می‌برد، ۲۳ خرداد ماه بعد از نشست صمیمانه و مشترک با نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، رئیس سازمان حج و زیارت و جمعی از مدیران این سازمان، درباره تفاهم‌نامه‌ای که برای تسهیل امور زائران مدنظر قرار دارد، گفت: از اعضای هیئت اعزامی به ایران، جمعی از کارشناسان عالی رتبه سازمان گردشگری عراق حضور دارند که طی گفت‌وگوهایی موضوعات مربوط به زیارت عراق باتوجه به مناسبت‌های پیش رو و استقبال متقاضیان پیگیری شد.

وی افزود: امیدواریم بعد از این همه‌گیری کرونا که موجب منقطع شدن حضور زائران در برخی مناسبت‌ها شد، شاهد یک موسم زیارتی بسیار بزرگ با حضور پرشمار زائران باشیم.

وزیر فرهنگ و گردشگری عراق تصریح کرد: ما در سازمان فرهنگ و گردشگری عراق تدابیر لازم برای تسهیل امور زائران را مورد توجه قرار داده‌ایم و امروز نیز در این نشست مشترک، گفت‌وگوهایی را در خصوص تسهیل شرایط سفرهای زیارتی انجام دادیم.

ناظم به مصوبه هفته گذشته دولت عراق مبنی بر بازگشایی مرزهای زمینی برای تردد زوار اشاره کرد و گفت: با این تصمیم، مرزهای زمینی نیز در کنار مرزهای هوایی محل تردد زائران خواهد بود.

افزایش مدت اعتبار تست پی سی آر

وی همچنین با اشاره به جلسه امروز خود با مسئولان حج و زیارت ایران، گفت: یکی از درخواست‌های دست اندرکاران حج و زیارت افزایش مدت اعتبار تست پی سی آر بود که این موضوع نیز به ۳۰ روز افزایش یافت تا زائران در مناسبت‌های خاص با مشکل مواجه نشوند.

وزیر فرهنگ و گردشگری عراق با بیان اینکه در یادداشت تفاهم‌نامه مشترک مسائل و موضوعات مرتبط با زائران مورد توجه قرار گرفته است، گفت: موضوعات جزئی‌تر همانند فعالیت شرکت‌های ایرانی و عراقی برای اعزام زائر و هماهنگی میان سفارت‌های دو کشور برای بحث زوار و ... را مدنظر قرار داده‌ایم که ان‌شاءلله یک موسم استثنایی و بزرگ با حضور عظیم زائران شکل بگیرد.

سید صادق حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت نیز در جمع خبرنگاران درباره راهکار سازمان متبوع خود برای اعزام زائران با توجه به یادداشت تفاهم‌نامه فی ما بین، گفت: در هفته گذشته وزرای کشور و فرهنگ و گردشگری عراق در کشورمان حضور یافتند و با موافقت دست‌اندرکاران، مرز زمینی عراق که به دلیل همه‌گیری کرونا بسته شده بود، از هفته آینده بازگشایی می‌شود.

وی افزود: طبیعتا برای تسهیل هرچه بهتر امور زائران باید هماهنگی‌های فی مابین انجام می‌گرفت، بنابراین جلساتی شکل گرفت و امروز نیز نشست صمیمانه‌ای با وزیر فرهنگ و گردشگری عراق و هیئت همراه انجام شد و هماهنگی‌ها به طور کامل صورت گرفت.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه در دوره جدید اعزام‌ها و بعد از بازگشایی مرزهای زمینی اعزام زائران نظم و سازماندهی تازه‌ای می‌یابد، گفت: شرایط به گونه‌ای پیش می‌رود تا زائران در کاروان‌های منظم و مورد تأیید سازمان به عراق عزیمت کنند و تست پی سی آر و تأیید واکسیناسیون نیز صورت گیرد؛ یعنی نظمی همانند نظم در اعزام زائران به سرزمین وحی در اعزام به عراق نیز مد نظر است.

اعزام دو هزار و ۵۰۰ زائر زمینی از هفته آینده به عتبات

حسینی افزود: از هفته آینده دو هزار و ۵۰۰ نفر به صورت زمینی به عتبات اعزام می‌شوند که این روند رفته رفته تا ۱۵ هزار نفر افزایش می‌یابد که این سفر مقدماتی برای سفر عظیم اربعین حسینی با حضور پر شور زائران خواهد بود.

وی پیش‌بینی کرد که با توجه به محدودیت‌های به وجود آمده در دو سال اخیر برای سفر اربعین حسینی که به دلیل کرونا ایجاد شده بود، امسال تعداد بی‌شمار و با شکوهی از کشورمان به عتبات مشرف شوند و حتی کثرت زائران بیشتر از دوران قبل از کرونا باشد.

 


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=74247

نظـــرات شمـــا


سال 1402سال 1402