جمعه 12 آذر سال 1400 Fri, 03 Dec 2021 20:32:35 GMT

مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی

                      

کد خبر : 68864       تاریخ : 1400/02/27 00
رتبه برتر مسابقات آزاد قرائت قرآن عراق به حسین شالچی رسید

رتبه برتر مسابقات آزاد قرائت قرآن عراق به حسین شالچی رسید

حسین شالچی در مسابقات آزاد قرائت قرآن کشور عراق که فرایند آن از اوایل اردیبهشت‌ماه آغاز شد، موفق به کسب رتبه اول شد.

 
 

رتبه برتر مسابقات قرائت قرآن عراق به حسین شالچی رسیدبه گزارش مبشرین به نقل از ایکنا، طی روزهای گذشته کشور عراق با اعلام فراخوان، اقدام به برگزاری مسابقات قرائت قرآن به صورت مجازی کرد. در این مسابقات که به صورت آزاد برگزار و نتایج آن هم روز گذشته اعلام شد، حسین شالچی، قاری ممتاز و شناخته شده کشورمان نیز حضور داشت و ماحصل این حضور کسب رتبه نخست این مسابقات شد.

شالچی پیش از این نیز در سال ۲۰۱۸ موفق به کسب رتبه ممتاز در مسابقات بین‌المللی قرائت قرآن کشور بحرین شد. در ادامه گفت‌وگویی با این چهره قرآنی صورت گرفته و در آن جزئیات بیشتری از مسابقات مجازی قرائت قرآن کشور عراق تشریح شده است.

حسین شالچی، در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا گفت: فرایند برگزاری مراحل مختلف این مسابقات و اعلام نتایج آن تماماً در اردیبهشت‌ماه بوده است. با توجه به اینکه این مسابقات به صورت آزاد و بدون گزینش‌های مقدماتی برگزار شد، تعداد زیادی از متسابقان کشورهای مختلف، فرصت حضور پیدا کردند. این مسابقات طی سه مرحله ارزیابی و کاملاً به صورت مجازی برگزار شد و بعد از اتمام مرحله اول (غربالگری) ۴۰ نفر منتخب به مرحله دوم راه پیدا کردند که عمدتاً قاریانی از کشورهای عراق، مصر، مراکش، ایران و ... بودند. نهایتاً به یاری خداوند متعال در مرحله سوم و پایانی آن موفق به کسب رتبه اول شدم.

شالچی تصریح کرد: در این مسابقات، ارزیابی‌ها از سوی یک هیئت داوری چهار نفره متشکل از اساتید و داوران عراقی بود که در چهار بخش صوت، لحن، تجوید و وقف و ابتدا صورت گرفت. شاخصه دیگر این مسابقات، تماماً مجازی بودن آن بود به گونه‌ای که فرایند آن در تمامی مراحل به طور کامل به صورت مجازی اجرا شد. پیام مهمی که می‌توان از روند برگزاری این مسابقات گرفت این است که می توان با استفاده از فضای مجازی، با کمترین هزینه‌ها و کمترین تشریفات به همان دستاوردها و اهدافی که در برگزاری مسابقات حضوری و فیزیکی مد نظر است، دست یافت.

نفر اول مسابقات آزاد قرآن کشور عراق بیان کرد: همچنین وقتی مسابقات به صورت مجازی برگزار می‌شود، دقت عمل و تدقیق بیشتری در عملکرد تیم داوری حاصل می‌شود، چرا که داوران فرصت استماع مجدد و بررسی بیشتر تلاوت‌ها را دارند و در برگزاری مسابقات قرائت قرآن به شیوه مجازی، از ارزیابی‌ها و داوری‌های آنی و بداهه که ممکن است درصد خطا در سنجش قاریان را محتمل کند، ممانعت به عمل آورد.

شالچی با اشاره به اینکه امروزه شرایط کرونایی نیز باعث شده تا رویکرد اکثر کشورها به سمت برگزاری مسابقات مجازی معطوف شود، گفت: این روش قطعاً محاسن زیادی دارد و می‌تواند در ترغیب و تشویق افراد و ایجاد انس عامه مردم با قرآن، منشأ خیر و برکات فراوانی باشد.

وی در ادامه گفت: البته با توجه به اینکه میزبان، کشور عراق بود تبلیغات خاصی بر روی آن در ایران انجام نشده بود و بنده نیز در لحظات پایانی متوجه برگزاری این مسابقات شدم. در هر مرحله از مسابقات، دست‌اندرکاران عراقی نتایج و اخبار مسابقات را اطلاع‌رسانی می‌کردند. با توجه به تعدد متسابقان احساسم بر این بود که تعداد کثیری حضور داشته اند و همین تعداد کثیر هم مستلزم حمایت های بخش خصوصی و دولتی است.

نفر اول مسابقات آزاد قرآن کشور عراق به مسابقات قرآن کشور بحرین که در سال ۲۰۱۸ برگزار شد و آنجا نیز رتبه ممتاز را به دست آورد، اشاره کرد و گفت: در آن مسابقات سه مرحله غربالگری مجازی به عمل آمد و در نهایت پنج نفر نهایی از کشورهای ایران، بحرین، اندونزی، سوریه و مراکش به بحرین دعوت و به صورت حضوری مرحله فینال برگزار شد.


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=68864

نظـــرات شمـــا


سال 1400سال 1400سال 1400