دوشنبه 18 اسفند سال 1399 Mon, 08 Mar 2021 06:22:12 GMT

مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی

                      

کد خبر : 66566       تاریخ : 1399/11/30 11:09
اعمال لیله‌الرغائب؛ خداوند بی‌حساب می‌بخشد

اعمال لیله‌الرغائب؛ خداوند بی‌حساب می‌بخشد

امشب نخستین شب جمعه از ماه پرفضیلت رجب، لیله الرَّغائب است؛ شبی که از بهترین زمان‌ها برای استجابت دعا است. برای سلامتی همه مردم عالم دعا کنیم.

به گزارش مبشرین، امشب مصادف با اولین شب جمعه از ماه پربرکت رجب، «لیلة الرّغائب» است. گفته شده در این شب ملائك بر زمین نزول می‌كنند و مسئول بردن پیغام از نیت‌های پاک بندگان به خداوند هستند.

امشب از بهترین زمان‌ها برای استجابت دعا است چرا که رغبت بخشش خداوند نسبت به بندگان خویش در این شب بسیار است. پس امشب از بهترین شب‌هایی است که می‌توان به درگاه خداوند دعا و بهترین‌ نعمت‌ها که قدر مسلم یکی از آنها سلامتی است را از خدا خواست.

برای این شب اعمالی نیز ذکر شده که روزه از توصیه شده‌ترین آنهاست. از رسول خدا(ص) روایت شده است که فرمود: از نخستین شب جمعه ماه رجب غافل نشوید زیرا ملائکه و فرشتگان خداوند به آن شب، لیله الرغائب می‌گویند. امشب خداوند بی‌حساب می‎بخشد.

در اعمال لیلة الرغائب، ذکر شده است که چون شب جمعه شد بین نماز مغرب و عشاء دوازده رکعت نماز اقامه شود که هر دو رکعت به یک سلام ختم می‌شود و در هر رکعت یک مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره قدر، دوازده مرتبه سوره توحید خوانده شود و چون دوازده رکعت به اتمام رسید، هفتاد بار ذکر «اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ النَّبِیِّ الْأُمِّیِّ وَ عَلَی آلِهِ» گفته شود. پس‌ازآن در سجده هفتاد بار ذکر «سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکةِ وَ الرُّوحِ» گفته شود. سپس از سر برداشتن از سجده، هفتاد بار ذکر «رَبِّ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ وَ تَجَاوَزْ عَمَّا تَعْلَمُ إِنَّک أَنْتَ الْعَلِی الْأَعْظَم» گفته شود.در اینجا می‌توان حاجت خود را از خدای متعال درخواست نمود. ان‌شاء‌الله به استجابت می‌رسد.

در خصوص فضیلت این نماز گفته شده است که هیچ کسی نیست که این نماز را بخواند مگر آن‌که گناهانش بخشیده شوند حتی اگر به سنگینی وزن کوه‎ها و ریگ بیابان‎ها و به اندازه کف روی دریاها باشد و این شخص حتی می‎تواند شفاعت کننده‎ دیگران نیز باشد.

منبع: ایکنا


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=66566

نظـــرات شمـــا


دومین جشنواره شهروند قرآنیدومین جشنواره شهروند قرآنیدومین جشنواره شهروند قرآنی