دوشنبه 12 خرداد سال 1399 Mon, 01 Jun 2020 13:49:07 GMT
کد خبر : 44760       تاریخ : 1398/05/08 11:24:48
قدردانی رئیس سازمان دارالقرآن از حمایت شورای توسعه/ درخواست تصحیح یک اشتباه سهوی
پس از انتشار بیانیه تبیین روند ادغام اتحادیه‌های قرآنی ـ مردمی صورت گرفت؛

قدردانی رئیس سازمان دارالقرآن از حمایت شورای توسعه/ درخواست تصحیح یک اشتباه سهوی

گروه فعالیت‌های قرآنی ــ رئیس سازمان دارالقرآن الکریم ضمن قدردانی از دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، برای انتشار بیانیه‌ تبیین روند ادغام اتحادیه‌های مردم‌نهاد قرآنی، از مخالفان سابق این روند درخواست کرد تا به دنبال وحدت و همدلی حداکثری باشند.

به گزارش مبشرین به نقل از ایکنا: مهدی قره‌شیخلو، رئیس سازمان دارالقرآن الکریم، با اشاره به انتشار بیانیه‌ تبیین روند ادغام اتحادیه‌های مردم‌نهاد قرآنی، که ششم مردادماه از سوی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی منتشر شد، اظهار کرد: در ابتدا از دوستانی که در دبیرخانه زحمت کشیدند، به ویژه از حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز که محور کار بودند، قدردانی و تشکر می‌کنم. این اقدام خیلی دیرهنگام بود، ولی به هر حال بیانیه صادر شد و عزیزان در شورا، ادغام اتحادیه‌ها را تأیید کردند.

قره‌شیخلو ادامه داد: همچنین، باید از دوستان شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور نیز تشکر کرد که به مستندات، سوابق و مصوبات توجه و آن‌ها را تأیید کردند. به نوبه خودم از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان تبلیغات اسلامی که در این زمینه کمک کردند نیز قدردانی می‌کنم.

رئیس سازمان دارالقرآن الکریم بیان کرد: امیدوارم که این امر باعث شود تا تمامی دوستانی که در بخش مردمی فعال هستند، دست به دست هم داده و کمک کنند که این بخش ارتقا پیدا کند. هیچکس نباید نسبت به دیگری نگاه حذفی داشته باشد و همه باید به یکدیگر کمک کنند تا این اتحادیه و اتحادیه‌های استانی کار خود را با قوت ادامه دهند و کمک کنند تا به جایی برسیم که بخش وسیعی از فعالیت‌های قرآنی کشور در بخش مردمی مانند مؤسسات، خانه‌های قرآن، جلسات سنتی و ... توسعه پیدا کند.

تعاملات را گسترش دهیم

وی با بیان اینکه اگر نگاه هم‌افزایی وجود داشته باشد و کسانی که در حوزه بخش مردمی دست‌اندرکارند کمک کنند باعث می‌شود که آینده فعالیت‌های قرآنی رو به رشد باشد و در مسیر توسعه قرار گیرد، گفت: دستگاه‌های مربوطه نیز وظیفه دارند تا در زمینه اعتبارات، حمایت‌های معنوی، شناساندن اتحادیه‌های قرآنی استان‌ها به عنوان محور بخش مردمی و ... ‌وارد تعامل شده و از ظرفیت آن‌ها استفاده کنند.

قره‌شیخلو در مورد تعامل نهادها و مؤسسات قرآنی با اتحادیه مؤسسات قرآن و عترت کشور بیان کرد: اگر از روز اول بر روی مسئله ادغام پافشاری کرده و تأکید داشتیم، حرف ما این بود که وقتی قانونی به تصویب می‌رسد، به هر حال ممکن است این قانون برای چند نفری خوشایند نباشد، اما نباید این قانون را آن‌قدر دست به دست کنیم که همه چیز در کشور زیر سؤال برود.

رئیس سازمان دارالقرآن الکریم با اشاره به اینکه باید پای این قوانین تصویب شده بایستیم، تصریح کرد: حال که امروز نیز قانون ادغام تصویب و تأیید شده، از عزیزانی که احیاناً مخالفتی در این زمینه داشتند درخواست دارم که از این مخالفت‌ها دست بردارند و نشان دهند که نیروی قرآنی هستند تا با وحدت و همدلی حداکثری، این اتحادیه‌های جدید با قوت هرچه بیشتر کار خود را به پیش برند.

نگاه حذفی وجود ندارد

قره‌شیخلو اظهار کرد: بنده بارها اعلام کرده‌ام تمام کسانی که در این اتحادیه‌ها انتخاب شده‌اند، برای دوره‌ای محدود انجام وظیفه می‌کنند و پس از سپری شدن این دوره، مجدداً انتخابات برگزار می‌شود و چهره‌های دیگری وارد اتحادیه‌ها خواهند شد. کسی نباید این گونه تلقی کند که خود را صاحب این تشکیلات بداند؛ چراکه در هر دوره‌ای و با انتخاب افراد جدید، زمینه خدمت برای همگان فراهم است.

وی در ادامه در رابطه با بندی از بیانیه دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی که مسئولیت قانونی اجرای مصوبه ادغام و تعیین فرایندهای حقوقی و نظارت بر تحقق آن را بر عهده «هیئت رسیدگی به امور مراکز فرهنگی» موضوع مصوبه جلسه ۳۸۵ مورخ ۸/۸/۱۳۷۵ و ماده واحده الحاقیه مصوب جلسه ۵۲۰ مورخ ۱۰/۴/۱۳۸۲ شورای عالی انقلاب فرهنگی گذاشته است و این هیئت می‌تواند طی سه ماه آینده نسبت به برگزاری انتخابات پیش از موعد هیئت مدیره و بازرسان اتحادیه‌های استانی مدغم، اقدام کند، افزود: به نظر می‌رسد دوستان در نگارش این بیانیه دچار اشتباه سهوی شده‌اند؛ چراکه مصوبه اعلام شده مربوط به سال ۷۵ است، یعنی زمانی که اصلاً مؤسسه قرآنی به این شکل وجود نداشت. دستگاه‌ها و نهادهای قرآنی مستقلاً مجوز فعالیت ارائه می‌دهند، اما حوزه مأموریت این عزیزان در حوزه‌های فرهنگی و هنری است و آشنایی چندانی با امور قرآنی ـ طبق توسعه‌ای که مؤسسات امروز پیدا کرده‌اند ـ ندارند.

درخواست تصحیح

رئیس سازمان دارالقرآن الکریم در پایان با اشاره به اینکه این مسئله حتماً باید پیگیری شود، تصریح کرد: انتظار این بود که اگر قرار است هیئت ناظری در این رابطه تعیین شود، این ناظر باید همان هیئت هماهنگی باشد که مقرر شده تا با حضور نمایندگان سازمان تبلیغات اسلامی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل شود. قطعاً این هیئت برای نظارت بر عملکرد اتحادیه‌ها و انتخابات و ... اولی‌تر از سایر هیئت‌هاست. قاعدتاً باید این مسئله را پیگیری کنیم تا در این مورد نیز به سرانجام مطلوب و مورد نظر جامعه قرآنی برسیم.


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=44760

نظـــرات شمـــا


نورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلین