یکشنبه 24 تیر سال 1403 Sun, 14 Jul 2024 02:12:57 GMT
کد خبر : 78427       تاریخ : 1402/05/14 26
امام جمعه بوشهر پیگیر احداث حسینیه بوشهری‌ها در نجف

امام جمعه بوشهر پیگیر احداث حسینیه بوشهری‌ها در نجف

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر امروز در سفر به عراق با حجت الاسلام کاظمی سرکنسولگر جمهوری اسلامی ایران در نجف دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش مبشرین، حجت الاسلام والمسلمین غلامعلی صفایی بوشهری نماینده ولی فقیه در استان بوشهر امروز در سفر به عراق با حجت الاسلام کاظمی سرکنسولگر جمهوری اسلامی ایران در نجف دیدار و گفت‌وگو کرد.

حجت الاسلام سید رضا الدین کاظمی در این دیدار که در محل ستاد بازسازی عتبات عالیات نجف برگزار شد، گزارشی از بازسازی مقبره شهید رئیسعلی دلواری در قبرستان وادی السلام ارائه کرد.

امام جمعه بوشهر نیز از همکاری کنسولگری ایران در نجف جهت بازسازی مقبره این شهید والامقام تقدیر و تشکر کرد.

در این دیدار همچنین مذاکراتی پیرامون احداث حسینیه بوشهری‌ها در نجف نیز برگزار شد.

براساس این گزارش، طرح مرمت و بازسازی مرقد شهید رئیسعلی دلواری در مساحت ١٧ مترمربع و با ارتفاع پنج متر روبروی مقام امام صادق(ع) و امام زمان(عج) در قبرستان وادی السلام نجف واقع شده است.

بازسازی آرامگاه سردار جنوب با توجه به موقعیت وادی‌السلام و سختی انتقال مصالح و سنگ نبشته و کتیبه‌ها در میان قبور با شرایط بسیار سخت امنیتی و انتظامی دولت عراق انجام شده است.

گفتنی است شهید رئیسعلی دلواری در سال ۱۲۶۱ خورشیدی برابر با ۱۸۸۲ میلادی (۱۲۹۹ قمری) در روستای دلوار از توابع شهرستان تنگستان استان بوشهر متولد شد.

با شروع نهضت مشروطیت، رئیسعلی در حالی که ۳۴ سال بیشتر نداشت از جمله پیشگامان مشروطه‌خواه در جنوب ایران شد و همکاری نزدیکی با محافل انقلابی و عناصر مشروطه‌طلب در بوشهر، تنگستان و دشتی آغاز کرد.

دوران جوانی او همزمان با حضور گسترده استعمار انگلیس در خلیج فارس بود و وی نقشی کلیدی در قیام جنوب علیه استعمار انگلیس ایفا کرد، مقبره شهید رئیسعلی دلواری در قبرستان وادی السلام نجف واقع است.

۱۲ شهریور سالروز شهادت رئیسعلی دلواری به‌نام روز ملی مبارزه با استعمار در تقویم رسمی کشور نام‌گذاری شده است.

 


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=78427

نظـــرات شمـــا


سال 1402سال 1402