شنبه 15 بهمن سال 1401 Sat, 04 Feb 2023 01:57:09 GMT

مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی

                      

کد خبر : 78378       تاریخ : 1401/09/15 10:09:55
هشتمین کنگره علمی پژوهشی علامه بلادی در بوشهر برگزار شد

هشتمین کنگره علمی پژوهشی علامه بلادی در بوشهر برگزار شد

هشتمین کنگره علمی پژوهشی علامه بلادی(ره) با تجلیل از ۱۲ نفر از صاحبان مقالات برتر و ۱۸ مقاله شایسته تقدیر روز گذشته، ۱۴ آذرماه مقارن با هفتادمین سالگرد شهادت آیت‌الله حاج‌شیخ ابوتراب عاشوری در محل مصلای نمازجمعه شهر بوشهر برگزار شد.

به گزارشمبشرین به نقل از ایکنا، هشتمین کنگره علمی پژوهشی علامه بلادی(ره) با تجلیل از ۱۲ نفر از صاحبان مقالات برتر و ۱۸ مقاله شایسته تقدیر روز گذشته، ۱۴ آذرماه، مقارن با هفتادمین سالگرد شهادت آیت‌الله حاج‌ شیخ ابوتراب عاشوری در محل مصلای نمازجمعه شهر بوشهر به‌کار خود پایان داد.

آیت‌الله غلامعلی صفایی‌بوشهری، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه بوشهر، در این مراسم علمی و پژوهشی اظهار کرد: اگر تمام شاخص‌های فرهنگ یک جامعه مبتنی بر پژوهش و تربیت و براساس آموزه‌های اسلامی و عقلانیت دینی طرح و نهادینه‌سازی شود، قطعاً تمامی ساختارهای مختلف آن جامعه رشد می‌کند.

نویسنده کتاب «درآمدی بر مدیریت کارآمد اسلامی» بیان کرد: نیاز جامعه مدرن به دین به‌عنوان یک مسئله جدی و بنیادین است، به این دلیل‌ که دین و ایمان انسان را از افراط و تفریط رفتاری و عملی باز می‌دارد و موجب نصر و غلبه بر پلیدی‌ها می‌شود. اگر دین ناب و توحیدی از زندگی‌ها در جوامع حذف شود در نتیجه افراط و تفریط قلب انسان را در معرض رذائل اخلاقی و دگرگونی نزولی قرار می‌دهد.

مفسر قرآن مرکز حوزه و دانشگاه با تأکید بر اینکه خواندن، فهمیدن، ایمان و عمل به قرآن مربع نجات انسان است و باید این چهار رکن قرآنی را در خود نهادینه کنیم و جامعه را به سمت قرآن خواندن هدایت کنیم، تصریح کرد: به همین دلیل توسعه دانش و فرهنگ و فهم و عمل به قرآن همانند دانه‌ای است که انسان می‌کارد و سال‌های متمادی از ثمرات و برکات الهی آن استفاده می‌کند به همین جهت فعالیت‌های قرآنی در گام اول فعالیت‌های فرهنگ دینی قرار دارد.

آیت‌الله صفایی‌بوشهری در ادامه بیان کرد: مسجد مرکز راهبری جامعه ایمانی به پرچمداری و رهبری عالمان دینی و روحانیت و همچنین جبهه مقاومت فرهنگی و دانشگاه تعالیم آموزه‌های قرآنی و اسلامی است.

وی به تحقیق، تدریس، خدمتگزاری کارآمد، مردمداری آیت‌الله شیخ‌عبدالنبی نمازی و تجلیل از این شخصیت ارزشمند پرداخت و گفت: روحانیت استان بوشهر در طول تاریخ حیات خود تا الان، با خدمات ارزنده، کتابی را به رشته تحریر و تألیف درآورده‌اند که هر ورقش نمایش تاریخی طلایی از ولایت‌مداری، استکبارستیزی و مردم‌داری علما و روحانیت خطه جنوبی کشور است.

استاد حوزه و دانشگاه با تحلیل این مطلب که با پیدایش و شکل‌گیری دو قطب کانون مردمی و جوامع انسانی در جهان مدیریت بشری، دشمن به‌دنبال تهاجم تحریف و انحراف است، گفت: تسلط بر مغزها و تهاجم ادراکی به شخصیت انسان‌ها یکی از اهداف سران جهان استکبار و نظام سلطه در عرصه تهاجم رسانه‌ای است.

وی جهاد تبیین در حوزه شخصیتی و جهانی و تمدنی را یکی از راه‌های گذر از ویرانی و تهاجمات رسانه‌های نظام سلطه دانست، اظهارکرد: حضرت زهرا(س) اولین بانوی جهاد تبیین بود و کتاب جهاد تبیین ایشان تا زمان ظهور حکومت فرزندش حضرت مهدی صاحب الزمان(عج) ادامه خواهد داشت.

امام جمعه بوشهر با بیان اينكه انقلاب اسلامی ایران طلوع فجر بیداری در حکومت جهانی مهدویت است، گفت: جهان استکبار به‌دنبال تمرکز بر مراکز قدرت و مجامع دینی و ایجاد اختلافات و تحریف واقعیات است. لذا در این خصوص جهاد تبیین وظیفه تمامی اصحاب بصیرت است.

وی ایران را کشور بیداری اسلامی و بوشهر را استان مقاومت و بیداری و حماسه‌آفرینی دانست و گفت: مرحوم علامه بلادی شخصیتی بزرگ و علمی بود و این علامه جلیل‌القدر با جهاد تبیین هیمنه لشکر استکباری را در خلیج‌فارس درهم شکست و با همراهی سرداران خطه دلیران دشتی، تنگستان و دشتستان حماسه مقاومت جنوب را آفرید و انگلیس را شکست دادند.

حجت‌الاسلام والمسلین عبدالله حاجی‌صادقی، نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در این همایش، با بیان این مطلب که هر کس هدف را گم کند در اصل مسیر و راه را گم می‌کند، اظهار کرد: بهترین علامات و مسیرهای درخشان در پرتو هدایت‌های پیامبرگونه حوزه‌های علمیه در راستای کمال‌گرایی و جهاد تبیین است.

نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ادامه به تبیین راه سعادتمندی و کمال انسان‌ها پرداخت و افزود: همه انسان‌ها و مکتب‌ها به‌دنبال کما‌ل‌گرایی و نیک‌بختنی هستند. پس انسان کامل کسی است که تمامی ارزش‌های انسانی در آن رشد کرده باشد و دارای تمامی ابعاد ارزشی باشد و باید در این مسیر مراقب باشیم که دشمنان، ما را از حرکت در علم‌آموزی و تقوامحوری باز ندارند و متوقف نکنند.

وی با اشاره به اینکه طلبه‌ها و علما نهادی مردمی‌اند و موجب حرکت‌های مردمی هستند، گفت: روحانیت اهل خدمت و مجاهدت و امیدبخشی و روشنگری و مطالبه‌گری است و روحانیت نباید اجازه بدهد که دشمن مجاهدت را و امید را از جامعه بگیرد. شهدا حیات جسمانی می‌دهند تا حیات انسانی را تضمین کنند.

یادآور می‌شود، در این کنگره از آیت‌الله شیخ‌عبدالنبی نمازی و از خانواده روحانیون مرحومین حجت‌الاسلام والمسلمین شیخ عبدالباقی دشتی و آیت‌الله علی‌اکبر محمودی برهان تجلیل به‌عمل آمد.

 


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=78378

نظـــرات شمـــا


سال 1400سال 1400