شنبه 15 بهمن سال 1401 Sat, 04 Feb 2023 02:12:04 GMT

مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی

                      

کد خبر : 77336       تاریخ : 1401/06/25 03:4
از حضور بیش از ۲۰ میلیون زائر در کربلا تا خدمت‌رسانی ۱۲ هزار و ۵۰۰ موکب

از حضور بیش از ۲۰ میلیون زائر در کربلا تا خدمت‌رسانی ۱۲ هزار و ۵۰۰ موکب

اخبار رسیده از عراق حاکی است سیل خروشان زائران اربعین حسینی به سمت کربلا از ۲۰ میلیون گذشته است و ۱۲ هزار و ۵۰۰ موکب از عراق و دیگر کشورهای جهان در عراق مشغول انجام آئین عزاداری و خدمت‌رسانی به زائران اربعین هستند.

به گزارش مبشرین به نقل از ایکنا؛ سیل خروشان عزیمت زائران از استان‌های مختلف عراق و همچنین گذرگاه‌های مرزی این کشور به سمت کربلای معلی تمامی ندارد.

مسئولان و رسانه‌های عراقی هم حضور زائران خارجی به ویژه ایرانی‌ها را در اربعین امسال بی سابقه توصیف کردند.

یحیی رسول، سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق اعلام کرد تاکنون بیش از ۲۰ میلیون زائر برای مراسم اربعین خود را به کربلای معلی رسانده‌اند.

وی تأکید کرد: ۱۵ میلیون عراقی و پنج میلیون زائر خارجی امسال اربعین امام حسین(ع) را در کربلای معلی گرامی داشتند.

رسول ضمن تأکید بر روانی تردد زائران و خودروها گفت: واحدهای امنیتی برای تأمین امنیت اربعین کربلای معلی در این شهر مستقر و تا بازگشت زائران به شکل شبانه روزی مشغول خدمت هستند.

نصیف جاسم الخطابی، استاندار کربلای معلی هم پیش بینی کرده بود که تعداد زائران اربعین امسال به بیش از ۲۰ میلیون زائر برسد.

از سوی دیگر اداره شعائر و موکب‌های حسینی در عراق و جهان اسلام وابسته به آستان مقدس امام حسین و حضرت ابوالفضل العباس (علیهما السلام) هم آماری از تعداد موکب‌های عزاداری و خدمات‌رسانی حسینی شرکت‌کننده در مراسم اربعین امسال را اعلام کرد.

عقیل الیاسری، رئیس این اداره در بیانیه‌ای گفت: علاوه بر موکب‌های عراقی بیش از ۳۰۰ موکب از کشورهای عربی و غیر عربی برای احیای مراسم اربعین و خدمت به زائران وارد عراق شدند.

او افزود: امسال مجوز دایرشدن ۱۲ هزار و ۵۰۰ موکب در مسیر پیاده روی اربعین از استان موصل تا بصره اعطا شده است؛ علاوه بر موکب‌هایی که در خود شهر کربلای معلی هستند.

الیاسری گفت: امسال موکب‌هایی از فلسطین و همچنین بار دیگر از منطقه‌شیعه نشین الاحساء هم در جمع موکب‌ها هستند. از کشورهایی نظیر چین، آلمان، هلند، سوئد، نیجریه، ایران، هند و پاکستان هم موکب‌های زیادی برای خدمات‌رسانی به زائران و عزاداری اعزام شده‌اند.

سال گذشته ۱۱ هزار و ۳۵۶ موکب در استان‌های مختلف عراق مشغول خدمت به زائران بودند که ۵۹ موکب از کشورهای خارجی شامل ایران، چین، سوئد، عربستان سعودی، سوریه، ایران، لبنان، دانمارک، پاکستان، هند، نیجریه، کنیا و دیگر کشورها بودند.

الیاسری همچنین بر همکاری بی‌نظیر موکب‌ها با  نیروهای امنیتی و نهادهای نظارتی و خدماتی تأکید کرد و گفت مسیرهایی برای عزاداری موکب‌ها ایجاد و از هر گونه بی نظمی ناشی از ازدحام موکب‌ها و زائران در بین الحرمین و آستان‌های مقدس جلوگیری به عمل آمده است.

موکب‌های قهوه عربی هم از روز پنجشنبه خیمه‌های خود را برای پذیرایی از زائرانی که خود را به حرم امام حسین(ع) در کربلای معلی رسانده‌اند، برپا کردند.

این موکب‌ها در نزدیکی باب الامام العباس علیه السلام تا حرم امام حسین(ع) مستقر هستند.

«نوفل ابورغیف» سخنگوی جریان حکمت ملی عراق امروز در توئیتر نوشت: آنچه که در حماسه اربعین از عطا، بخشش، خدمت، وفاداری و دوستی به تصویر کشیده می‌شود، به افسانه‌ها نزدیک‌تر است.

وی افزود:  اگر تحولات و اخبار این حماسه که بشریت با حیرت در سراسر قاره‌ها از آن سخن می‌گوید، به صورت زنده و مستقیم پوشش داده نمی‌شد، تحریف‌کنندگان و دروغ‌گویان می‌گفتند که مبالغه و اغراق است همانطور که در طول تاریخ، به جعل و تحریف امور و افترازنی پرداخته‌اند.

بین الحرمین و خیابان‌های اطراف حرم حضرت امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) این روزها، در آستانه اربعین حسینی (ع)،  مملو از زائرانی است که از روزهای قبل با پای پیاده حرکت خود را از نقاط مختلف به سمت کربلای معلی آغاز کرده‌اند.

 


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=77336

نظـــرات شمـــا


سال 1400سال 1400