چهارشنبه 6 بهمن سال 1400 Wed, 26 Jan 2022 19:59:23 GMT

مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی

                      

کد خبر : 68869       تاریخ : 1400/03/12 28:55
تهیه نسخه دیجیتال قرآن با خط بریل در مدینه

تهیه نسخه دیجیتال قرآن با خط بریل در مدینه

انجمن حمایت از نابینایان مدینه منوره با تهیه نسخه دیجیتال قرآن کریم به خط بریل از تصمیم خود برای تهیه صدها نسخه از آن برای حرمین شریفین خبر داد.

به گزارش مبشرین به نقل از پایگاه خبری المجارده، راه‌اندازی یک دستگاه الکترونیکی قرائت قرآن با خط بریل مخصوص نابینایان در مدینه منوره با استقبال  چهره‌های مذهبی عربستان سعودی و در رأس آن عبدالرحمن السدیس، امام جمعه و جماعت مسجدالحرام روبه‌رو شد.

به گفته مسئولین این طرح، یکی از اهداف تهیه قرآن دیجیتال، تشویق نابینایان و کسانی است که از ضعف بینایی شدید رنج می‌برند تا از طریق آن، به خواندن قرآن و تحکیم انس بیشتر با کلام‌الله مجید ترغیب شوند.

نابینایان با در اختیار داشتن این دستگاه الکترونیکی مشکلاتشان برای استفاده از نسخه‌های قرآنی با خط بریل در شش جلد که جابجایی آن هم دشوار است، مرتفع می‌شود.

قرآن الکترونیکی دارای طرحی متمایز و پیشرفته است که حروف ثابت بریل را به صورت متحرک و مطابق با آیات قرآن کریم و صفحات آن به صورت الکترونیک تبدیل می‌کند. این طرح به نابینایان برای دسترسی سریع و آسان به صفحات و سوره‌ها کمک می‌کند.

در عین حال این نسخه دیجیتالی از قرآن کریم متن کامل قرآن را با استفاده از استانداردهای فنی برای یک سیستم اطلاعاتی و دیجیتالی ارائه می‌دهد.

انجمن حمایت از نابینایان در مدینه منوره اعلام کرد که درصدد است بیش از ۹۵۰ نسخه دیجیتالی از قرآن کریم با خط بریل را تهیه و در اختیار حرمین شریفین، مساجد، فرودگاه‌ها و مکان‌های عمومی قرار دهد تا نابینایان به آسانی بتوانند در هر کجا از قرائت قرآن فیض ببرند.

این انجمن از همگان خواسته است که در پروژه تهیه دستگاه الکترونیکی مذکور قرآن برای نابینایان مشارکت کنند.

در پیام فراخوان این انجمن آمده است: «برادر مسلمان من، خواهر مسلمان من، در کمک به تسهیل تلاوت قرآن هشت میلیون نابینای مسلمان در جهان و ۱۵۰ هزار نابینا در عربستان ولو با مبلغ ناچیز سهیم باش. تصور کن یک نابینا وقتی که نسخه‌ای دیجیتال از قرآن کریم با خط بریل را به او هدیه دهی که به راحتی قابل جابجایی است، چقدر خوشحال می‌شود».

آدرس اینترنتی مشارکت در این طرح https://almajardh.com/۲۷۳۱۷۰.html اعلام شده است./ایکنا


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=68869

نظـــرات شمـــا


سال 1400سال 1400سال 1400