پنج شنبه 1 مهر سال 1400 Thu, 23 Sep 2021 00:23:05 GMT

مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی

                      

کد خبر : 68861       تاریخ : 1400/02/13 15:08
شب نوزدهم رمضان در اماکن مقدس عراق چگونه گذشت؟+عکس

شب نوزدهم رمضان در اماکن مقدس عراق چگونه گذشت؟+عکس

همزمان با شب نوزدهم ماه رمضان، مراسم احیای اولین شب از شب‌های قدر و مراسم عزاداری ایام شهادت امام علی (ع) در اعتاب مقدسه عراق با حضور جمع کثیری از عاشقان اهل بیت (ع) برگزار شد.

به گزارش مبشرین به نقل از  فارس، همزمان با اولین شب از شب‌های قدر، اعتاب مقدسه عراق مملو از جمعیت بود. در این بین با توجه به اینکه شب نوزدهم ماه رمضان همزمان با شب ضربت خوردن امیرالمؤمنین (ع) است، بسیاری از زائران این شب را در حرم امام علی (ع) احیا می‌کنند.

بر همین اساس، حرم امیرالمؤمنین (ع) از همان لحظه اذان مغرب و افطار شاهد حضور جمع کثیری از زائران بود؛ به طوری که زائرانی از کشور پاکستان نیز در گوشه ایوان نجف در حال عبادت و عزاداری بودند.

 

ورود دسته‌های عزاداری به حرم علوی

مراسم عزاداری ایام شهادت امیرالمؤمنین (ع) از قبل از اذان مغرب آغاز شده بود و تا سحرگاه ادامه داشت. البته مراسم شب احیا نیز در حرم علوی برگزار شد و زائران با در دست داشتن قرآن‌ها این مراسم را برپا کرده و قرار دادن قرآن‌ها روی سر صحنه زیبایی را در حرم امام علی (ع) به نمایش گذاشت.

پیر و جوان، زن و مرد همه با حضور در حرم مولا اولین شب از شب‌های قدر را احیا و پس از آن با نوای «حیدر حیدر» به سوی ضریح امام علی (ع) حرکت کردند و دست‌های خود را به ضریح مولا گره زده و دعای فرج را زمزمه کردند.

قبل از اذان صبح نیز دسته‌های عزاداری به سمت حرم مشرف شده و در ایوان نجف به عزاداری پرداختند. همچنین مراسم عزاداری ایام شهادت امام اول شیعیان در ایوان نجف با نوای یکی از مداحان و خادمان حرم امام علی (ع) برپا و «یا حیدر کرار» در ایوان نجف طنین‌انداز شد.

علاوه بر این، همزمان با اولین شب از لیالی قدر، در کنار سفره‌های افطاری، برخی به توزیع آب می‌پرداختند و در پایان هر مراسمی در نجف اشرف زائران برای رهایی از کرونا و تشرف زائران خارجی از کشورهای مختلف دنیا به این مکان مقدس دعا کردند. یکی از خادمان حرم امام علی (ع) که با شال‌ سبزررنگی به سمت ضریح امام علی (ع) حرکت می‌کرد تا زیارت نیابتی به جای آورد، خواستار تشرف همه عاشقان به حرم مولا شد تا از نزدیک به این مکان مقدس مشرف شوند و نماز زیارت بخوانند.

 

عزاداری شب نوزدهم ماه رمضان در حرم امیرالمؤمنین (ع)

در کنار حال و هوای نجف اشرف و حرم علوی در سالروز ضربت خوردن مولا، کربلا هم مملو از جمعیت بود و بسیاری از عاشقان به کربلا و حرم سیدالشهدا (ع) مشرف شدند؛ چرا که تشرف به حرم امام حسین (ع) در این ایام سفارش شده است.

بر همین اساس، جمعی از مردم عراق در کربلا حضور یافته و مراسم احیای شب قدر را همراه با عزاداری به مناسبت سالروز ضربت خوردن امام علی (ع) را برگزار کردند. نه تنها در حرم امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع)، بلکه در بین‌الحرمین نیز مراسمی برگزار شد که در این مراسم زائران برای مظلومیت امام علی (ع) گریستند و سخنران این مراسم به روایتی از امیرالمؤمنین (ع) اشاره کرد که حضرت می‌فرمایند: به اندازه ریگ‌ها به من ظلم شده است.

 

عزاداری نوزدهم ماه رمضان در بین‌الحرمین

علاوه بر این، حوالی سحرگاه نوزدهم ماه رمضان عاشقان حسینی با تشکیل حلقه‌هایی مراسم شب احیا را مجدد به صورت گروهی برگزار کرده و امام حسین (ع) را واسطه کردند تا خدا که در این شب که سرنوشت یک سال افراد رقم می‌زند، بهترین‌ها را برایشان مقدر کند.

برخی از زائران حرم ارباب نیز که برای رهایی از کرونا دست‌های نیایش و دعا را رو به آسمان بلند کرده بودند، از نبود زائران ایرانی گلایه داشتند و خواستار نجات از این ویروس و تشرف ایرانیان به عتبات شدند.

در کاظمین نیز با وجود اینکه شهر بغداد به دلیل برخی از مسائل امنیتی حالت آماده باش دارد و نیروهای امنیتی در قسمت‌های مختلف شهر مستقر هستند، مردم با دل و جان به سوی حرم امامین جوادین (ع) مشرف شدند و اولین شب قدر را در این مکان مقدس احیا گرفتند.

حضور جمع کثیری از زائران در شبستان‌های حرم امامین جوادین (ع) و البته رعایت نسبی فاصله اجتماعی از نکات قابل توجه در این شب سرنوشت ساز در شهر کاظمین و حرم امامین جوادین (ع) به شمار می‌رود.

همچنین در سامرا مراسم احیای شب قدر و عزاداری امام علی (ع) با حضور زائران برگزار شد و دعای جوشن کبیر توسط قاریان حرم امامین عسکریین (ع) قرائت شد.

به گزارش فارس، همزمان با نوزدهم ماه رمضان و اولین شب از شب‌های قدر، مراسم احیای این شب سرنوشت ساز و عزاداری به مناسبت ضربت خوردن امیرالمؤمنین (ع) در شهرهای مقدس عراق و در جوار ائمه اطهار (ع) با حضور جمعیت برگزار شد. این امر در حالی است که حدود ۱۴ ماه است که به دلیل شیوع کرونا زائران ایرانی امکان تشرف به عتبات را ندارند.


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=68861

نظـــرات شمـــا


سال 1400سال 1400سال 1400