پنج شنبه 1 مهر سال 1400 Thu, 23 Sep 2021 00:43:10 GMT

مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی

                      

کد خبر : 68851       تاریخ : 1400/02/13 25:42
درب حرم مسلم بن عقیل(ع) به روی نمازگزاران مسجد کوفه گشوده شد

درب حرم مسلم بن عقیل(ع) به روی نمازگزاران مسجد کوفه گشوده شد

درب ورودی حرم مسلم ابن عقیل (ع) که با همت هنرمندان اصفهانی ساخته شده است، در مسجد کوفه نصب و به مناسبت شبهای قدر به روی زائران و نمازگزاران گشوده شد.

به گزارش مبشرین به نقل از مهر، محمد حسین ایرانپور مسئول مرکز آفرینش‌های هنری ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: طی آئینی با حضور تولیت مسجد کوفه و مسئولان عراقی، درب ورودی حرم مسلم بن عقیل مزین بنام «باب علی»، نصب و به روی نمازگزاران مسجد کوفه و زائران حرم سفیر امام حسین (ع) گشوده شد.

وی با بیان اینکه این درب زیبا با همت ۵۰ هنرمند اصفهانی طی دو سال ساخته شده است افزود: در ساخت این اثر نفیس، هنرهای مختلفی از جمله، قلمزنی برجسته، زرگری، مینا کاری، گره چینی، درودگری و معرق اجرا شده است.

ایرانپور با بیان اینکه جنس این درب از چوب ساج بوده که مقاوم در برابر نم و موریانه است افزود: روی لنگه‌های در بخشی از آیات سوره واقعه و در چارچوب آن آیاتی از سوره مبارکه انسان، و در وسط آن نام سفیر امام حسین (ع) حضرت مسلم بن عقیل حک شده است.

مسئول کارگاه آفریش‌های هنری ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: از آنجا که این درب به نام «باب علی (ع)» نام گذاری شده است، هنرمندان محب اهل بیت تلاش کردند تا در طراحی و ساخت آن، نام مبارک حضرت زهرا (س) نیز در کنار نام امیر المومنین (ع) حک شود.

ایرانپور افزود: نصب و رگلاژ این در تقریباً دو هفته طول کشید و در آستانه شب ضربت خوردن مولای متقیان در مسجد کوفه به روی زائران حرم مسلم بن عقیل و نمازگزاران مسجد کوفه گشوده شد.

با نصب و بهره‌برداری از درب باب علی (ع) در حرم مسلم بن عقیل، تعداد طرح‌های صنعتی هنری ساخته شده در مرکز آفرینش‌های هنری ستاد بازسازی عتبات به ۴۰ اثر نفیس رسید.

مسئول مرکز آفرینش‌های هنری ستاد بازسازی عتبات عالیات از دوستداران اهل بیت علیهم السلام دعوت کرد تا فرصت معنوی شب‌های قدر را مغتنم شمرده و با اهدا نذورات به امر بازسازی و توسعه عتبات، در این باقیات الصالحات مشارکت نمایند.

علاقه‌مندان به مشارکت در فیض توسعه عتبات می‌توانند به تارنمای ستاد بازسازی عتبات به نشانی www.atabat.org بخش درگاه پرداخت آنلاین مراجعه نمایند.

 


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=68851

نظـــرات شمـــا


سال 1400سال 1400سال 1400