جمعه 12 آذر سال 1400 Fri, 03 Dec 2021 19:54:18 GMT

مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی

                      

کد خبر : 68672       تاریخ : 1400/02/06 26:34
پویشی برای احیای مطالبه قرآنی مقام معظم رهبری
حجت‌الاسلام حسینی خبر داد:

پویشی برای احیای مطالبه قرآنی مقام معظم رهبری

فعال قرآنی کشورمان با اشاره به مطالبه مقام معظم رهبری در مورد احیای جلسات خانگی قرآن کریم گفت: در دیدار جامعه قرآنی در سال ۹۸ با مقام معظم رهبری، معظم له بر احیای جلسات خانگی قرآن تأکید کردند، لذا جمعی از دغدغه‌مندان جهت تحقق این مطالبه، پویشی راه‌اندازی کرده‌اند.

 
به گزارش مبشرین، سال‌های پیش از انقلاب اسلامی که فعالیت‌های قرآنی پشتوانه حکومتی نداشت و بعضاً با فعالیت‌های مردمی هم مخالفت می‌شد، این جلسات خانگی قرآن کریم بود که حرکت قرآنی در بطن جامعه را زنده نگه می‌داشت و منشأ حرکات اثرگذار اجتماعی و گسیل مردم به سمت انقلاب می‌شد. طی روزهای گذشته، خبری مبنی بر حمایت یک گروه مردمی از فعالیت جلسات خانگی قرآن انتشار یافت. برای اطلاع از انگیزه‌های این پویش، گفت‌وگویی با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمصطفی حسینی، صورت گرفته که در ادامه آمده است.

مسئول پویش مردمی جلسات خانگی قرآن در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا درباره انگیزه‌های شکل‌گیری چنین ایده‌ای گفت: سال ٩٨ در دیدار طلیعه رمضان جمعی از قرآنیان با مقام معظم رهبری، ایشان ما را نسبت به یک عرصه فراموش‌شده تنبه دادند و فرمودند: دوره‌های خانگی قرآن را احیا کنید.

حسینی افزود: شاید خیلی از ما قرآنیان، که کار قرآنی را منحصر در تربیت قاری و حافظ در مؤسسات و مراکز دینی و ... می‌دیدیم، اعتراف به غفلت خود کردیم. حال فرصتی شده تا این امر مهم را با تلاش و همکاری جمعی احیاء کنیم.

دبیر کارگروه قرآنی قرارگاه فرهنگی خاتم‌الاوصیاء(عج) تصریح کرد: شرایط کرونا هم این اجازه را می‌دهد تا حداقل این جلسات را صرفاً با حضور اعضای خانواده برگزار و فرمایش نورانی نبی مکرم اسلام(ص) که فرمودند: «نَوّرُوا بُیُوتَکُمْ بِتِلَاوَةِ الْقُرْآنِ» را محقق کنیم.

این حافظ کل قرآن با تأکید بر اینکه ساده‌ترین، پرکاربردترین، فراگیرترین، با قدمت‌ترین و اثرگذارترین ابزار گسترش فرهنگ قرآنی از صدر اسلام تا کنون جلسات خانگی قرآن کریم بوده است، تصریح کرد: حتی بخشی از پیروزی‌های انقلاب اسلامی مرهون این نهاد مردمی است.

رئیس پیشین مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه بیان کرد: بر همین اساس بر آن شدیم که با برگزاری پویش جلسات خانگی قرآن، ضمن حراست از جایگاه مردمی این جلسات برای گسترش کمی و کیفی این گفتمان قرآنی گام برداریم. در این مسیر قرآنیان و دغدغه‌مندان بسیاری از سراسر میهن اسلامی با ما همراه و همدل هستند و تا کنون بیش از دو هزار جلسه خانگی شناسایی و ثبت شده‌اند.

پویشی برای احیای مطالبه قرآنی مقام معظم رهبری

حسینی به خدمات این پویش گفت: خدمات محتوایی، بهره‌مندی از متبرکات آستان‌های مقدس، خدمات هنری - رسانه‌ای، برگزاری دوره تربیت مربی، محصولات فرهنگی – هنری، برگزاری دوره‌های آموزشی، و ... از جمله خدماتی است که از طریق این پویش به مدیران، مربیان و اعضای جلسات خانگی قرآن ارائه می‌شود.

یادآور می‌شود، همراهان این پویش می‌توانند برای ثبت جلسه خانگی و بهره‌مندی از خدمات این پویش به سامانه جلسات خانگی به نشانی www.jkqk.ir مراجعه و در صفحات مجازی نیز این پویش را با نشانی Eitaa.com/jkqk_ir و http://www.instagram.com/jkqk_ir دنبال کنند.


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=68672

نظـــرات شمـــا


سال 1400سال 1400سال 1400