جمعه 3 اردیبهشت سال 1400 Fri, 23 Apr 2021 04:04:11 GMT
کد خبر : 67837       تاریخ : 1400/01/12 12:12
۴۰ مؤسسه قرآنی در آذربایجان شرقی تعطیل شدند
اُفت فعالیت‌های قرآنی در سال ۹۹؛

۴۰ مؤسسه قرآنی در آذربایجان شرقی تعطیل شدند

مدیرعامل اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی ـ مردمی قرآن و عترت استان آذربایجان شرقی ضمن بیان دغدغه‌های مؤسسات قرآنی به ارائه گزارشی از فعالیت‌های این اتحادیه در سال ۹۹ پرداخت.

به گزارش مبشرین، مجید باوردی، مدیرعامل اتحادیه‌ مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی ـ مردمی قرآن و عترت استان آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با ایکنا، در گزارشی اجمالی از فعالیت‌های این اتحادیه در سال ۹۹، گفت: به دلیل شیوع کرونا نسبت به سال‌های گذشته افت بسیاری داشتیم، مؤسسات کم‌کم به فضای مجازی روی آوردند البته در این فضا نیز به‌خوبی فعالیت نشد، از ۱۴۰ مؤسسه‌ای که در سطح استان داشتیم حدود ۴۰ مؤسسه رسماً تعطیل شدند، از ۱۰۰ مؤسسه باقی‌مانده تعدادی از آن‌ها نیمه‌تعطیل بودند و البته تعدادی نیز فعالیت خوبی داشتند و نه تنها در سطح ایران بلکه در سطح جهان نیز قرآن‌آموزانی را به شکل مجازی جذب کرده‌اند، البته اغلب ایرانی‌های مقیم کشورهای خارجی هستند نه خارجی‌‎ها، مسابقاتی را از طریق واتساپ و تلگرام برگزار می‌کنند، کلاس‌های آنلاین نیز در رشته‌های حفظ و قرائت نیز از طریق لایو‌های اینستاگرام برگزار می‌شود.

وی افزود: برخی از مؤسسات از طریق همین فضای مجازی اقدام به ارائه مشاوره به خانواده‌ها در شاخه‌های فعالیت‌های قرآنی، خانوادگی، آموزشی و تحصیلی کردند. بعضی از مسابقات در رشته‌های مختلف از جمله نقاشی برای نونهالان برگزار می‌شود، مسابقات نهج‌البلاغه، صحیفه سجادیه، شوق تلاوت و... از سوی برخی مؤسسات قرآنی‌مان برگزار شدند که برخی قرآن‌آموزانمان به مراحل کشوری این مسابقات نیز راه یافتند. سه دوره تخصصی صوت و لحن نیز با تدریس استاد شاه‌میوه برگزار شد. محافل قرآنی در دهه فجر نیز از سوی اتحادیه با مشارکت اداره اوقاف و امور خیریه و سپاه پاسداران برگزار شدند.

باوردی با اشاره به چشم‌انداز اتحادیه برای سال ۱۴۰۰، بیان کرد: عمر هیئت مدیره‌های اتحادیه‌های استان‌ها تمام شده، چند مورد از اتحادیه‌های استانی انتخابات خود را برگزار کردند که می‌توانند چشم‌انداز خود را ترسیم کنند اما هنوز انتخابات ما برگزار نشده و به همین دلیل که من امروز هستم و فردا دیگر نیستم نمی‌توان چشم‌اندازی را ترسیم کرد، هر چند که می‌توان برای آیندگان برنامه‌هایی را نوشت.

وی ادامه داد: صندوق فعالان قرآنی تشکیل خواهد شد، با آموزش و پرورش قرارداد و تفاهم‌نامه دوره‌های آموزشی ضمن خدمت و استفاده از مربیان قرآنی منعقد شده است، با مخابرات نیز برای بسته‌های اینترنتی برای قرآنیان رایزنی شده است. در آموزش‌های تخصصی و تبلیغی برنامه‌هایی در چهار قسمت پیش‌بینی شده و بخشنامه‌اش از اداره کشوری برای هر کدام از استان‌ها ارسال شده است.

کم‌لطفی دولت و مجلس به مؤسسات قرآنی

مدیرعامل اتحادیه‌ مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی ـ مردمی قرآن و عترت استان آذربایجان شرقی عنوان کرد: اتحادیه‌های استانی با کم‌لطفی دولت و مجلس که مهم‌ترین نهاد در تصویب بودجه است، مواجه هستند. وعده و وعید را می‌دهند اما زمانی که به رأی‌گیری گذاشته می‌شود، نتیجه‌ای که باید گرفته شود حاصل نمی‌شود، ولی ما امیدواریم. اتحادیه‌ در سوم مردادماه تشکیل شد و ادغام واقعی صورت گرفت و بهتر است مسئولان امر به ویژه در وزارت ارشاد و سازمان تبلیغات اسلامی تفاهم عمیق و دغدغه قرآنی داشته باشند. نظر شخصی‌ام این است که متأسفانه آنچنان که باید و شاید، دغدغه قرآنی وجود ندارد چون سیاست‌بازی مانع این اتفاق است و بعضی وسوسه‌هایی در افراد دیده می‌شود که متأسفانه باعث شده جهش در فعالیت‌های قرآنی نباشد و سلیقه‌ و محافظه‌کاری و ... در این امر دخیل شده است.

وی گفت: سازمان تبلیغات اسلامی در گذشته وظایفش را بسیار بهتر انجام می‌داد؛ البته نمی‌خواهم بگویم که مسئولان الان کم‌لطفی کرده‌اند ولی آن طور که باید و شاید جلو بیایند و کار را یکسره کنند متأسفانه اتفاق نیفتاده است. امیدواریم دغدغه قرآنی مسئولان بیشتر شود، ان‌شاء‌الله بزرگان بتوانند در روز قیامت در جلوی قرآن جوابگو باشند، مهجوریت قرآن به دست ما انسان‌هاست، وقتی قرآن کریم مهجوریت را مطرح می‌کند از کافران و منافقان گلایه نمی‌کند بلکه از ما مسلمانان گلایه می‌کند، الان ناظرین اتحادیه در واقع خودشان عامل مخل جامعه قرآنی هستند، هر کدام ما را مسیری می‌کشند، حتی اتحادیه قهوه‌خانه‌ها با هم اتفاق نظر دارند، جوان و نوجوان الگو و سرمشق می‌خواهد، چرا اینقدر نفاق است؟ ما مگر کمبود بودجه داریم؟ پول هست اما در دست چه کسی است و کجا هزینه می‌شود؟


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=67837

نظـــرات شمـــا


سال 1400سال 1400سال 1400