دوشنبه 30 فروردین سال 1400 Mon, 19 Apr 2021 07:55:06 GMT
کد خبر : 67230       تاریخ : 1399/12/18 15:1
کاهش چشمگیر تعداد مسیحیان عراق طی ۱۸ سال اخیر

کاهش چشمگیر تعداد مسیحیان عراق طی ۱۸ سال اخیر

کمیسیون حقوق بشر عراق اعلام کرد که از سال ۲۰۰۳ تا کنون شمار مسیحیان موجود در این کشور کاهش چشمگیری داشته است.

به گزارش مبشرین به نقل از بخش عربی خبرگزاری آناتولی، علی البیاتی، عضو کمیسیون حقوق بشر عراق، در بیانیه‌ای اعلام کرد: شمار مسیحیان در عراق پیش از سال ۲۰۰۳ میلادی یک و نیم میلیون نفر بوده است اما این تعداد در حال حاضر به ۲۵۰ هزار نفر رسیده است که بیشتر آنها در اقلیم کردستان در شمال عراق ساکن هستند.

وی افزود: ۴۰ درصد از مسیحیان پس از آزادسازی مناطق خود از چنگال داعش، از اقلیم کردستان به دشت نینوا بازگشته‌اند و ۸۰ خانواده مسیحی نیز هنوز در موصل زندگی می‌کنند.

این مسئول عراقی با بیان اینکه از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۴ در عراق ۱۳۱۵ مسیحی کشته شده‌اند، گفت: در طول سه سال تسلط داعش بر شهر موصل یعنی از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ میلادی، ۱۳۰ هزار مسیحی از منازل خود آواره شده‌اند، ۱۱۵ نفر کشته شده، ۱۶۱ نفر ربوده و ۹۱ نفر شکنجه شده‌اند.

گروه تروریستی داعش طی سه سال اشغال موصل، همه کلیساهای این شهر را تخریب کرد و ده‌ها نفر از مسیحیان و سایر اقلیت‌های دینی را به قتل رساند یا بازداشت کرد.

دیروز یکشنبه، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، در سفر خود به عراق، با مسیحیان شهر موصل، مرکز استان نینوا دیدار کرد و خواستار صلح و از بین بردن خشونت و نفرت شد./ایکنا

  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=67230

نظـــرات شمـــا


سال 1400سال 1400سال 1400