جمعه 3 اردیبهشت سال 1400 Fri, 23 Apr 2021 04:10:16 GMT
کد خبر : 67197       تاریخ : 1399/12/17 0
ابتهالی دلنشین از استاد محمد الطوخی؛ مبتهل برجسته مصری

ابتهالی دلنشین از استاد محمد الطوخی؛ مبتهل برجسته مصری

به بهانه سالروز وفات استاد محمد الطوخی؛ مبتهل برجسته مصری گزیده‌ای از زندگی قرآنی او به همراه ابتهالی دلنشین از این استاد برجسته مصری ارائه می‌شود.

به گزارش مبشرین به نقل از بوابه فیتو، استاد محمد الطوخی در سال ۱۹۲۲ میلادی در روستای سنتریس واقع در استان المنوفیه مصر چشم به جهان گشود. او در سنین کودکی قرآن را حفظ کرد و در سال ۱۹۳۲ میلادی برای ادامه تحصیل به الازهر رفت. پس از آن اجازه‌نامه علم قرائات را از الازهر دریافت کرد.
 
الطوخی قواعد زبان عربی را به خوبی فرا گرفت و اشعار و قصاید بسیاری می‌سرود. او هم در اجرای ابتهال، هم سرودهای دینی، و هم قرائت قرآن تبحر پیدا کرده بود.
 
رادیوی مصر بسیاری از آثار و قرائات او از جمله سیره پیامبر(ص) و مجموعه‌ای از ادعیه را ضبط کرده و در سال ۱۹۴۶ میلادی پس از ضبط چندین تواشیح از استاد الطوخی، لقب «منشد» (سرودخوان)  را برای او برگزید.
 
شیخ محمد الطوخی به بسیاری از کشورها از جمله اردن، عراق، سوریه، مالزی، پاکستان، ایران، قطر، اوگاندا و نیجریه سفر کرد و مجموعه‌ای از آثار صوتی خود را برای آنها ضبط کرد.
 
الطوخی در سال ۱۹۴۳ میلادی به عنوان قاری برای مسجد سلطان ابوالعلا تعیین شد و در طول زندگی خود مدال‌ها و نشان‌های بسیاری از کشورهای مصر، اردن، مراکش، قطر، عمان و ... دریافت کرد.
 
او در کمیته داوری مسابقات قرآن کریم بسیاری از کشورها نیز شرکت می‌کرد و در سال ۱۹۸۵ میلادی پس از قرائت قرآن در مراسم میلاد پیامبر اسلام(ص) در مسجدی در منطقه عین شمس مصر از سوی گروهی از شیوخ الازهر مورد تجلیل قرار گرفت.
 
او جمعه ۶ مارس ۲۰۰۹ میلادی در سن ۸۷ سالگی دار فانی را وداع گفت و پیکر او در روز شنبه ۷ مارس ۲۰۰۹ به خاک سپرده شد.
 
در ادامه ابتهالی زیبا از این استاد برجسته مصری را مشاهده فرمایید:/ایکنا
 
 
 
 

 


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=67197

نظـــرات شمـــا


سال 1400سال 1400سال 1400