جمعه 3 اردیبهشت سال 1400 Fri, 23 Apr 2021 02:59:39 GMT
کد خبر : 67040       تاریخ : 1399/12/13 16
برنامه‌های روز قرآن استان بوشهر تشریح شد

برنامه‌های روز قرآن استان بوشهر تشریح شد

رئیس گروه قرآن و عترت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بوشهر به تشریح برنامه‌های ۱۶ اسفند، روز قرآن استان بوشهر، پرداخت.

به گزارش مبشرین، ابراهیم کامران، رئیس گروه قرآن و عترت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بوشهر در گفت‌وگو با ایکنا، با اشاره به برنامه‌های روز قرآن استان، مصادف با ۱۶ اسفندماه گفت: سال ۹۴ به پیشنهاد آیت‌الله غلامعلی صفایی‌بوشهری، نماینده ولی فقیه در استان و امام‌جمعه بوشهر و با مصوبه شورای فرهنگ عمومی استان، سالروز ارتحال آیت‌الله حاج میرزاحسین معتقد‌ اَهرمی‌، کاتب قرآن رمزدار، به‌عنوان روز قرآن استان بوشهر اعلام شد.

وی افزود: علامه معتقد اهرمی، کل قرآن را هفت بار با خط تحریری زیبا به رشته تحریر درآورد. به این دلیل رمزدار گفته می‌شود؛ چون سطور از بالا و پایین در هر صفحه بر اساس حروف مشترک کلمه و حرف گنجانده شده‌اند، به طور مثال اگر در یک صفحه ۱۱ سطر داشته باشد، اولین کلمه سطر یک با سطر ۱۱ هم‌خوانی دارد، سطر دو با سطر ۱۰ هم‌خوانی دارد تا سطر شش که صفحه را تقطیع می‌کند.

کامران ادامه داد: ۱۶ اسفند سال ۹۴ نیز از سند بیست‌ساله چشم‌انداز قرآنی استان رونمایی شد. سال گذشته نیز بابت برنامه‌های عمومی و اختصاصی بزرگداشت روز قرآن، سلسله جلساتی با حضور اساتید، چهره‌های قرآنی، مدیران و فعالان قرآنی استان برگزار شد، مصوبات این جلسات مدون شد، ولی به خاطر شیوع کرونا، برنامه‌های روز قرآن لغو شد.

وی گفت: برنامه‌های سال گذشته را امسال در برنامه‌‌های سال ششم گنجانده‌ایم و نشست‌هایی با حضور اساتید، نمایندگان نهادهای فرهنگی و مسئولان ارشد برگزار و کارگروه‌های تخصصی نیز ایجاد شده است. مجموع برنامه‌های سال گذشته و امسال بیش از ۶۰ است که با همکاری نهادهای مرتبط و متخصص دولتی، مؤسسات مردم‌نهاد و قرآن و عترت اجرا می‌شود. برنامه‌های عمومی نیز از سوی مؤسسات مردمی و دستگاه‌های دولتی به‌صورت عمومی اجرا می‌شود. در این روز حضور عبدالهادی فقهی‌زاده، معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به بوشهر و اعزام گروه مستندساز این وزارت‌‌خانه به دهکده قرآنی چارک شهرستان دشتی، را خواهیم داشت.

رئیس گروه قرآن و عترت اداره ارشاد بوشهر بیان کرد: محوری‌ترین برنامه‌های روز قرآن، دیدار معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با امام جمعه، استاندار و تجلیل از عبدالرضا عبدالله‌زاده، پیشکسوت قرآنی استان است. این برنامه به صورت زنده از شبکه استانی نیز پخش خواهد شد.

وی ادامه داد: شنبه، ۱۶ اسفندماه نیز با خانواده مرحوم معتقد اهرمی دیداری انجام می‌شود و به زیارت مقبره ایشان در یکی از محلات قدیمی شهر بوشهر به نام کوی ریشهر خواهیم رفت. بعد از آن از چند مؤسسه بازدید خواهیم کرد و به سمت دهکده قرآنی چارک می‌رویم و برنامه‌ «شونشینی» در آنجا ضبط و از شبکه استانی سیمای بوشهر پخش می‌شود. اساتیدی که در این دهکده حضور دارند از چهره‌های بین‌المللی هستند. گروه تواشیح معراج که معرف جامعه قرآنی کشور است از آن روستا پا گرفته است. عبدالهادی فقهی‌زاده نشستی با اهالی روستای چارک خواهد داشت و از دو خانواده نخبه قرآنی تقدیر خواهد شد. قبل از برنامه شونشینی بر سر مزار شهدای روستای چارک می‌رویم و همچنین به مرحوم سیدمهدی حسینی، قاری قرآن، نیز ادای احترام خواهیم کرد.

رئیس گروه قرآن و عترت اداره ارشاد بوشهر عنوان کرد: ۱۷ اسفند نیز جلسه وبیناری شورای فرهنگ عمومی استان و رونمایی از سند قرآنی سال ۱۴۰۰ و پنج‌ساله دوم چشم‌انداز قرآنی استان را خواهیم داشت. سند اجرایی در سال ۱۴۰۰ نیز در نشست شورای عمومی با حضور مدیرکل تبلیغات اسلامی و کارگروه‌های پنج‌گانه تخصصی قرآن در استان به حسب دستور آیت‌الله صفایی‌بوشهری تصویب شد و با این رونمایی جنبه اجرایی پیدا می‌کند و این‌گونه وارد چشم‌انداز پنج‌ساله دوم خواهیم شد.

وی افزود: مجموعه قرآنی وابسته به پرسنل و کارکنان نیروگاه اتمی در نیروگاه اتمی بوشهر نیز بعد از ظهر ۱۷ اسفند افتتاح می‌شود. نصوری، مدیرعامل شرکت بهره‌وری نیروگاه اتمی بوشهر، مدیر مؤسسه قرآنی است و همسر ایشان نیز حافظ کل قرآن و مدیر مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت بینات بوشهر است. این امتیاز خوبی است و امیدواریم با حضور معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد، ارتباطات و تعاملات خوبی بین نیروگاه و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد برقرار شود، همزمان نیز از فازهای یک و دو نیروگاه اتمی، بازدیدی صورت می‌گیرد.

رئیس گروه قرآن و عترت اداره ارشاد بوشهر گفت: همایش و محفل قرآنی ویژه مددجویان زندانی استان عصر آن روز در اداره‌کل امور زندان‌های استان برگزار می‌شود. تسهیلات و مزایای خوبی برای قاریان، حافظان، مبلغان و مددجویان قرآنی اداره‌کل زندان‌ها از سوی اداره‌کل زندان‌ها در نظر گرفته شده است. همچنین همزمان با این همایش، آزادی زندانیان، مرخصی‌های روزانه و ساعتی که برایشان در نظر می‌گیرند، تحول خوبی در حوزه فرهنگی قرآن و عترت است و این تسهیلات آن‌ها را تشویق به انس و ارتباط با قرآن کریم می‌کند.


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=67040

نظـــرات شمـــا


سال 1400سال 1400سال 1400