دوشنبه 18 اسفند سال 1399 Mon, 08 Mar 2021 07:00:26 GMT

مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی

                      

کد خبر : 66730       تاریخ : 1399/12/04 08
ژاپن میزبان بزرگترین مجموعه هنرهای اسلامی در شرق آسیا

ژاپن میزبان بزرگترین مجموعه هنرهای اسلامی در شرق آسیا

اگرچه جهان اسلام برای ژاپنی ها تا حدود زیادی ناآشنا است ، اما مجموعه های هنری ژاپن از اواخر قرن نوزدهم آثار هنری اسلامی را در خود جای داده اند و امروز ژاپن میزبان بزرگترین مجموعه هنرهای اسلامی در شرق آسیا است.

به گزارش مبشرین به نقل از « tokyo.ac.jp»، اگرچه جهان اسلام برای ژاپنی ها تا حدود زیادی ناآشنا است ، اما مجموعه های هنری ژاپن از اواخر قرن نوزدهم ، در دوره میجی ، آثار هنری اسلامی را در خود جای داده اند و امروز ژاپن میزبان بزرگترین مجموعه هنرهای اسلامی در شرق آسیا است ؛واقعیتی که برای بسیاری از مردم ناشناخته است.

 

ماسویا که یک ژاپنی است از جوانی به فرهنگ و تاریخ بیگانه علاقه مند بود و  شاید به دلیل تولد و بزرگ شدن در شهر بندری بین المللی ناگازاکی در جنوب غربی ژاپن چنین احساسی برای او وجود داشت.

 

با ورود به دانشگاه توکیو ، ماسویا این شانس را داشت در یک سمینار تخصصی که توسط «هیرانو»،یکی از اساتید دانشگاه برگزار می شد ، شرکت کند و بنابراین  او تمرکز خود را به تاریخ هنر معطوف کرد ؛اقدامی که می تواند تا حدودی به عموی پدربزرگش ، مورینوسوکه یاماموتو ، یک هنرمند مشهور از ناگازاکی که ماسویا از همان کودکی مسحور نقاشی هایش بود نسبت داده شود.

 

مواجهه با نقاشی های اسلامی در سومین سال کارشناسی تأثیر زیادی بر ماسویا گذاشت.

 

وی در این باره گفت: من برای اولین بار هنر اسلامی را طی سخنرانی در مورد ادبیات فارسی کشف کردم و نقاشی های زنده آن مرا به خود جلب کرد.

 

با گام برداشتن در مسیر تحقق رویایش ، ماسویا به خارج از کشور رفت و در رشته کارشناسی ارشد در انستیتوی هنرهای زیبا دانشگاه نیویورک ثبت نام کرد و بعدا دکترای خود را دریافت کرد.

 

وی سپس قبل از پیوستن به انستیتوی مطالعات پیشرفته در مورد آسیا در دانشگاه توکیو ، عضو پژوهش در موزه ملی قوم شناسی ژاپن شد.

 

ماسویا و رویکردی آهسته و ثابت در تفسیر تاریخ هنر دارد که منجر به موفقیت های علمی او شده است.

 

وی می گوید: "هنگامی که مردم در مورد تبادل فرهنگی بین شرق و غرب فکر می کنند ، بسیاری تصور می کنند که رابطه بین شرق آسیا و اروپا است و آنها تمایل دارند که منطقه اسلامی را نادیده بگیرند اما من احساس می کنم که مطالعه تاریخ هنر منطقه به من اجازه می دهد در مورد جنبه تبادل فرهنگی با زرق و برق بیشتری صحبت کنم و به عنوان محققی که در ژاپن بزرگ شده ام ، امیدوارم بتوانم چشم اندازهایی از دیدگاه آسیای شرقی در مورد تحقیق درباره تاریخ هنر اسلامی ارائه دهم.

 

تحقیقات ماسویا طیف گسترده ای از مناطق ، دوره ها ، هنرها و صنایع دستی را در بر می گیرد و سفر وی در جهان گسترده اسلامی ادامه دارد.


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=66730

نظـــرات شمـــا


دومین جشنواره شهروند قرآنیدومین جشنواره شهروند قرآنیدومین جشنواره شهروند قرآنی