دوشنبه 18 اسفند سال 1399 Mon, 08 Mar 2021 18:15:00 GMT
کد خبر : 66521       تاریخ : 1399/11/28 23:1
نقشه راه رسیدن به مسجد تراز اسلامی تدوین شود

نقشه راه رسیدن به مسجد تراز اسلامی تدوین شود

امام جمعه بوشهر گفت: شورای نظارت و هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان بوشهر با تشکیل کارگروهی در راستای شناسایی منابع پشتیبانی از مساجد و همچنین تدوین سند مسجد تراز اسلامی و همچنین نقشه راه رسیدن به مسجد تراز اسلامی اهتمام ویژه ورزند.

به گزارش مبشرین به نقل از فارس، آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری، در نخستین نشست شورای هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان بوشهر، ضمن تسلیت به مناسبت سالروز شهادت امام هادی (ع) اظهار داشت: دوران امامت امام هادی (ع) دوران بسیار دشواری بود و این امام یزرگوار در این شرایط، دین را حفظ کرد و فصل نوینی برای جهان اسلام طراحی کرد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر ادامه داد: امام هادی (ع) در سن هشت سالگی به امامت رسید و امامت ایشان یادآور رسالت حضرت عیسی و حضرت یحیی و همچنین امامت پدر بزرگوار خود حضرت امام جواد (ع) می‌باشد که در سن کم خداوند به آن‌ها عنایت فرمود و شرایط رسالت و امامت را برای آن‌ها فراهم ساخت.

امام جمعه بوشهر بیان کرد: در طول تاریخ اسلام دورانی بحرانی‌تر از دوران امامت امام هادی وجود ندارد، در آن دوران یک جریان بسیار خطرناک تهاجمات داخلی و خارجی اعم از فرهنگی، اعتقادی، فقهی و اقتصادی اسلام را تهدید می‌کرد و جامعه را فرا گرفته بود.

صفایی بوشهری افزود: امام هادی(ع) در چنین شرایطی با ارائه مکاتبات، صحبت‌ها و آموزش نخبگان در مقابل تهاجمات فرهنگی، اعتقادی و فقهی ایستادگی کرد و مکر و حیله دشمنان اسلام را خنثی نمود.
حجت الاسلام والمسلمین صفایی بوشهری اضافه کرد: همچنین در خصوص مقابله با تهاجمات اقتصادی با رویکرد کمک‌های مؤمنانه و وقف، فشار به وجود آمده بر اثر مشکلات اقتصادی را از دوش مردم کاهش داد.

امام جمعه بوشهر اشاره کرد: یکی از تدابیر خاص امام، گسترش سازمان وکالت بود. ایشان برای ایجاد هماهنگی و همبستگی بین جمعیت پیروان اهل بیت که در شهرهای مختلف جهان اسلام زندگی می‌کردند، با فرستادن نایب و وکیل، پیوند مستمری بین خود و پیروانش در نقاط مختلف جهان اسلام ایجاد می‌کرد. از این طریق پیام‌های امام از کانالی موثق و معتبر، به سرعت و منظم‌ به پیروان اهل بیت می‌رسید.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر به بیان ویژگی‌های زیارت جامعه کبیره پرداخت و اظهار داشت: یکی از آثار به جا مانده از امام "زیارت جامعه کبیره" است، که در واقع بیانیه‌ای برای معرفی مقام انسان کامل و کمال انسانیت است. امام هادی (ع) با ارائه زیارت جامعه کبیره، فرهنگ و معارف اسلامی را به امت اسلامی معرفی نمود.

صفایی بوشهری در بخش دوم بیانات خود اظهار داشت: مسجد یک کانون مقدس آسمانی است که خداوند آن را برای انسان‌ها عرضه کرده که در آن رشد معنوی کنند و آموزش‌های دینی را فرا گیرند و همچنین شرایط مختلف را در این مکان مقدس بررسی کنند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر با اشاره به اینکه مساجد جایگاه اجتماع مسلمانان است، بیان کرد: از ابتدای اسلام تا کنون مساجد به عنوان جایگاهی ویژه در تصمیم گیری‌های مهم در شرایط حساس به حساب می‌آمده که با اجتماع مسلمانان در این مکان آسمانی جویای احوال یکدیگر شده و در صورت بروز مشکلات به یاری برادر مسلمان خود می‌شتابند.

صفایی بوشهری با بیان اینکه ما انقلاب را از مساجد آغاز کردیم اما متاسفانه با مساجد آن را ادامه ندادیم اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران از درون مساجد شکل گرفت و در زمان دفاع مقدس مساجد پایگاهی برای اعزام نیروهای داوطلب به جبهه‌های حق علیه باطل بود و در شرایط کرونایی به وجود آمده هم دیدیم که مردم با جمع آوری کمک‌های مومنان در محور مساجد به یاری خانواده‌های آسیب دیده شتافتند.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با اشاره به اینکه مساجد محل جذب و رشد شخصیت کودکان و نوجوانان می‌باشد، تصریح کرد: جوانان محور اصلی جامعه و آینده سازان این میهن می‌باشند و با توجه به وجود حجمه های بسیار به سمت این قشر باید توجه بیشتری به این عزیزان شود.

امام جمعه بوشهر با تاکید بر ضرورت هدایت مساجد به سمت مسجد در تراز اسلامی شدن، تصریح کرد: اگر مساجد ما به سمت مسجد در تراز اسلام سوق داده شوند بسیاری از مشکلات جامعه برطرف خواهد شد.

صفایی بوشهری تصریح کرد: شورای نظارت و هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان بوشهر با تشکیل کارگروهی در راستای شناسایی منابع پشتیبانی از مساجد و همچنین تدوین سند مسجد تراز اسلامی و همچنین نقشه راه رسیدن به مسجد تراز اسلامی اهتمام ویژه ورزند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر تصریح کرد: یکی از مؤلفه‌های مهم که در مساجد باید به آن‌ها توجه شود آئین‌های سنتی در اجرای مراسمات مذهبی است و مدیریت مساجد باید مردم محور باشد.


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=66521

نظـــرات شمـــا


دومین جشنواره شهروند قرآنیدومین جشنواره شهروند قرآنیدومین جشنواره شهروند قرآنی