پنج شنبه 7 اسفند سال 1399 Thu, 25 Feb 2021 05:48:52 GMT
کد خبر : 65803       تاریخ : 1399/11/07 28:56
بهره‌برداری از ظرفیت هیئت‌ها و حسینیه‌ها برای موسسات قرآنی

بهره‌برداری از ظرفیت هیئت‌ها و حسینیه‌ها برای موسسات قرآنی

مدیرعامل اتحادیه کشوری موسسات و تشکل‌های قرآن و عترت از امضای تفاهم‌نامه‌ای خبر داد که بر اساس آن از ظرفیت هیئت‌ها، حسینیه‌ها و تکایا برای مکان موسسات قرآنی استفاده خواهد شد.

به گزارش مبشرین به نقل از اتحادیه کشوری موسسات و تشکل های قرآن و عترت محمد انجم شعاع در نشست هم اندیشی مدیران عامل اتحادیه های استانی گفت: بر اساس تفاهم نامه ای با شورای سیاست گذاری هیئات مذهبی کشو از ظرفیت هیئت ها، حسینیه ها و تکایایی که در زمان های خاصی از سال استفاده می‌شوند، به منظور مکان مستقل مؤسسات قرآنی استفاده خواهیم کرد.

وی در این برنامه مجازی، افزود: مدیران اتحادیه های استانی در این مورد ضمن برگزاری جلساتی با شورای هیئات مذهبی استان ها، فهرستی از مکان های مورد استفاده این شورا تهیه کنند که قابلیت بهره برداری در حوزه مؤسسات قرآنی را دارا هستند.

انجم شعاع پس از اعلام گزارشی درباره جلسات کمیته طرح و برنامه، کمیته تلفیق و جلسه با اعضای کمیته تخصیص گفت: در خصوص اعتبارات برنامه ای استان ها، مقرر شد، از ۴۰ تا ۷۰ میلیون تومان اعتبار به استان ها جهت حمایت از برنامه های مؤسسات قرآنی اعطا شود. بر این اساس استان ها تا ۲۰ فروردی فرصت دارند گزارشی از طرح و برنامه های مؤسسات قرآنی به اتحادیه کشوری ارائه کنند. همچنین توزیع اعتبار ۱۵۰ میلیون تومانی  بر اساس شاخصه های تعیین شده و مصوب در کمیته تلفیق، میانگین پنج میلیون تومان اعتبار به هر استان جهت هزینه های جاری اتحادیه های استانی اعطا خواهد شد.

مدیرعامل اتحادیه کشوری مؤسسات و تشکل های قرآن و عترت در خصوص تتمه بودجه سه میلیارد تومانی که  پیش تر به حساب اتحادیه های سابق واریز شده بود و  تحت حمایت های یک میلیونی، بین مؤسسات قرآنی توزیع شده بود، عنوان کرد: طبق مصوبه کمیته تخصیص اعتبارات  تتمه این اعتبار سه میلیارد تومانی، در اختیار مؤسسات دارای شعب و با حوزه فعالیت حفظ قرآن قرار خواهد گرفت. بنابراین اتحادیه های استانی می بایست اطلاعات مؤسسات دارای شعب آن ها را در اختیار اتحادیه کشوری قرار دهند.

در این نشست درباره بیمه فعالان قرآنی و تصمیم گیری در خصوص راهکارهای رفع این مشکل، اعضا به بیان نقطه نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.

همچنین اعضای حاضر پیشنهادهای خود را درباره معافیت مؤسسات قرآنی در انجام تکالیف قانونی به خصوص تحریر دفاتر قانونی ارائه کردند و مقرر شد پس از بررسی همه جانبه نقاط ضعف و قوت پیشنهادهای مطرح شده، درباره مناسبترین راه برای تعیین تکلیف تحریر دفاتر قانونی که یکی از بزرگترین مشکلات مؤسسات قرآنی است، تصمیم گیری شود.

بحث در خصوص تهیه مستندی از مؤسسات قرآنی متضرر از کرونا و تعطیل و یا منحل شده در دوران این بیماری، دیگر موضوع مطروحه در این نشست بود که مقرر شد مدیران عامل استان ها، اطلاعاتی از این مؤسسات آسیب دیده و مدیران آن ها در اختیار اتحادیه کشوری قرار دهند. اتحادیه کشوری نیز با مشارکت تیم مستند سازی از صدا و سیما به هماهنگی و تهیه این مستند اقدام می نماید.


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=65803

نظـــرات شمـــا


دومین جشنواره شهروند قرآنیدومین جشنواره شهروند قرآنیدومین جشنواره شهروند قرآنی