پنج شنبه 14 اسفند سال 1399 Thu, 04 Mar 2021 03:25:06 GMT
کد خبر : 65771       تاریخ : 1399/11/06 03:47
تصویب سرفصل‌های آموزشی و آیین‌نامه‌های اجرایی دوره‌های آموزشی خادمان فرهنگی حج و زیارت

تصویب سرفصل‌های آموزشی و آیین‌نامه‌های اجرایی دوره‌های آموزشی خادمان فرهنگی حج و زیارت

مدیر آموزش بعثه مقام معظم رهبری از تصویب جدول دروس، سرفصل‌های آموزشی و آیین‌نامه‌های اجرایی دوره‌های آموزشی خادمان فرهنگی حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در امور حج و زیارت خبر داد.

به گزارش مبشرین به نقل از حوزه، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی اخویان،‌از تصویب جدول دروس، سرفصل‌های آموزشی و آیین‌نامه‌های اجرایی دوره‌های آموزشی خادمان فرهنگی حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در امور حج و زیارت خبر داد.


وی افزود: فرایند این برنامه از سال ۱۳۹۴ در زمان مدیریت حجت‌الاسلام والمسلمین حمید احمدی آغاز شد که ضمن تقدیر از زحمات و تلاش وی، پس از طی چند مرحله این فرآیند در سال ۱۳۹۹ با تشکیل جلسات متراکم در حضور نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت، معاون فرهنگی بعثه و اساتید مرتبط با موضوعات به سرانجام رسید.  

مدیر آموزش بعثه مقام معظم رهبری با اشاره به مراحل و اقدامات صورت‌گرفته برای تهیه سرفصل‌های آموزشی خادمان فرهنگی گفت: در مرحله اول جلسات شورای آموزش با موضوع بازنگری و بررسی دوره‌های آموزشی خادمان فرهنگی کاروان‌ها از دی‌ماه سال ۱۳۹۴، پیرو بررسی دروس دوره‌های آموزشی بعثه در کمیته برنامه‌ریزی مدیریت آموزش و استعلام از حدود ۸۰ نفر از اساتید برجسته حوزوی، دانشگاهی و جمعی از مداحان برجسته و ممتاز آغاز شد که در اولین جلسه، پس از بررسی کلیات و ارائه مباحث کارشناسی، مقرر شد جداول عناوین دروس این دوره‌ها با توجه به موضوعات در کارگروه‌های تخصصی بحث‌ وبررسی شود و پس از جمع‌بندی نظرات کارشناسان و متخصصان هر موضوع، در جلسه شورای آموزش، مطرح و برای تصویب ارائه شود.

وی گفت: بر اساس این مصوبه، کارگروه‌های تخصصی اخلاق و اسرار و معارف، تاریخ و اماکن، روش‌ها و مهارت‌ها، فقه و مناسک، کلام و عقاید، مداحان  و مکالمه با دعوت از اساتید تشکیل شد و فعالیت خود را آغاز کردند.

مدیر آموزش بعثه مقام معظم رهبری، یادآور شد: کارگروه‌های تخصصی، پس از بررسی نظرات واصله و ارائه پیشنهادها، طی هشت جلسه، جداول دروس و کارگاه‌های آموزشی را به شورای آموزش ارائه کرد که پیرو تصویب موضوعات و جداول درسی در شورای آموزش، کارگروهی تشکیل و به تهیه پیش‌نویس سرفصل‌ها در موضوعات مختلف پرداختند و سپس با تجمیع موضوعات درسی هر دوره آموزشی در کنار یکدیگر و رفع برخی نواقص احتمالی زمینه برای تشکیل کارگروه‌های تخصصی فراهم شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین اخویان خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۹۷ برخی از کارگروه‌های تخصصی تشکیل جلسه دادند و سرفصل‌های پیشنهادی، مورد بررسی و ملاحظه قرار گرفت و مقرر شد پس از انجام اصلاحات مدنظر، مجدداً جلسات کارگروه‌ها تشکیل تا سرفصل‌ها جهت ارائه به شورای آموزش نهایی شود و پس از آن  در نیمه اول سال ۱۳۹۹ در حضور نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت و معاون فرهنگی بعثه  نکات تکمیلی و اصلاحی  مطرح و برای تائید نهایی به نماینده ولی‌فقیه ارائه شد.


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=65771

نظـــرات شمـــا


دومین جشنواره شهروند قرآنیدومین جشنواره شهروند قرآنیدومین جشنواره شهروند قرآنی