پنج شنبه 7 اسفند سال 1399 Thu, 25 Feb 2021 05:46:44 GMT
کد خبر : 64651       تاریخ : 1399/11/02 07:01
پویش مردمی «۱۴ روز احترام به مادر» اجرا می شود

پویش مردمی «۱۴ روز احترام به مادر» اجرا می شود

پویش مردمی «۱۴ روز احترام به مادر» با محوریت قرائت روزانه ۱۴ مرتبه سوره مبارکه حمد و اهدای آن به مادران گرامی چهارده معصوم علیهم السلام در آستانه سالروز ولادت حضرت زهرای مرضیه سلام الله علیها راه اندازی شده است.

به گزارش مبشرین به نقل از شبستان، در آموزه های دینی مکتبی ما مادر جایگاهی والا و بی مثال دارد تا جایی که در آیات نورانی قرآن و نیز روایات آئمه معصومین علیهم السلام به این جایگاه و حفظ شان و مقام مادر به کرات توصیه شده است. چنان که حضرت رسول(ص) فرمودند: «بهشت زیر پای مادران است» و نیز در روایتی از امام صادق علیه السلام نقل است که فرمودند: مردی به حضور رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله آمده و عرضه داشت: ای رسول خدا! به کدامیک از بستگانم نیکی کنم؟ فرمودند: به مادرت. مرد پرسید: بعد از آن؟ فرمودند: به مادرت. برای بار سوم پرسید: پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: مادرت. در نوبت چهارم حضرت(ص) فرمودند: به پدرت نیکی کن (الکافی، ج۲، ص۱۵۹)

 

این توصیه های دینی باعث می شود ما در مواضع و مناسبت های مختلف به محبت و احترام نسبت به مادر اهتمام و توجه داشته باشیم چنان که پویش مردمی «۱۴ روز احترام به مادر» با محوریت قرائت روزانه ۱۴ مرتبه سوره مبارکه حمد و اهدای آن به مادران گرامی چهارده معصوم علیهم السلام در آستان سالروز ولادت حضرت زهرای مرضیه سلام الله علیها راه اندازی شده است.

 

این پویش با محوریت قرائت سوره مبارکه حمد به نیت رفع بلایا، سلامتی مادران عزیز و مغفرت مادرانی که آسمانی شده اند از امروز (پنجشنبه، ۲ بهمن) پنجشنبه، ۱۶ بهمن (۷ تا ۲۰  جمادی الثانی) اجرا می شود.

 

در باب چرایی محور قرار دادن سوره مبارکه حمد باید به خواص این سوره که فاتحه و ام الکتاب نیز نام دارد، اشاره کرد؛ پیامبر خدا صلی الله علیه وآله وسلم به جابر فرمودند: ای جابر! آیا بهترین سوره را که خدا در قرآن نازل کرده به تو یاد دهم؟ جابر گفت: بلی پدر و مادرم فدای تو باد آن را به من بیاموز.

پیامبر(ص) سوره حمد را به جابر آموختند و فرمودند: ای جابر آیا صفت و عظمت این سوره را برای تو بگویم؟ جابر گفت: بله پدر و مادرم فدای تو باد آن را بیاموز.

حضرت(ص) فرمودند: سوره حمد هر مرضی به جز مرگ را شفا می دهد.

 

دستگیری از محرومان و کمک مومنانه در حق نیازمندان نیز به عنوان یکی از محورهای این پویش پیشنهاد شده است که قطعا می تواند آثار و برکات آن را افزایش دهد، چنان که در روایات درباره دستگیری از فقرا و احسان به آنها بسیار سخن آمده است، امام صادق(ع) فرمودند: «هر مؤمنی كه گرفتاری مؤمنی را بر طرف كند، خداوند هفتاد گرفتاری دنيا و آخرت را از وی دور می سازد.» (مستدرك الوسائل ، ج ۱۲ ، ص ۴۱۳ )

 


 


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=64651

نظـــرات شمـــا


دومین جشنواره شهروند قرآنیدومین جشنواره شهروند قرآنیدومین جشنواره شهروند قرآنی