شنبه 16 اسفند سال 1399 Sat, 06 Mar 2021 08:04:27 GMT
کد خبر : 64639       تاریخ : 1399/11/01 04:42
نقشه راه مرکز قرآن و عترت بسیج دانشجویی تبیین شد
نشست فعالیت‌های مرکز قرآن و عترت بسیج دانشجویی؛

نقشه راه مرکز قرآن و عترت بسیج دانشجویی تبیین شد

نقشه راه فعالیت قرآنی بسیج دانشجویی با محوریت مرکز قرآن و عترت در جلسه ای با حضور جانشین سازمان بسیج دانشجویی،معاون فرهنگی و مسئول مرکز قرآن و عترت تبیین شد.

به گزارش مبشرین به نقل از مهر، حمید بالایی، جانشین سازمان بسیج دانشجویی در نشست فعالیت‌های مرکز قرآن و عترت بسیج دانشجویی، گفت: فعالیت‌های بسیج دانشجویی با تعریف هسته‌های مسئله محوری در سطح دانشگاه‌ها و استان‌ها و با رویکرد ملی در حال شکل‌گیری هستند که در حوزه ازدواج، بین‌الملل و حجاب اتفاقات خوبی رقم خورده است.

وی افزود: فعالیت قرآنی بسیج دانشجویی با محوریت مرکز قرآن و عترت در حال شکل‌گیری است تا دانشجویان علاقه‌مند به این حوزه بتوانند یک انسجامی در دانشگاه‌ها و بستری تربیتی را پایه گذاری کنند. نقشه راه هدفمند و گام به گام برای مرکز قرآن و عترت طراحی شده و بر اساس شاخص‌ها ارزیابی دقیقی صورت گرفته که اگر بتوانیم مبتنی بر این مسیر حرکت کنیم در سطح ملی و کشوری اقدامات خوبی را در این زمینه خواهیم داشت.

بالایی گفت: افقی که طراحی شده هم زمینه شناخت مسائل این حوزه را فراهم می‌کند و هم زمینه گفتمان سازی، فعالیت‌های علمی، مسابقات و جشنواره‌ها، حضور و نقش دانشجویان را در حوزه قرآنی فراهم می‌کند امیدواریم که این مسیر بتواند با یک قوت بیشتری شکل بگیرد و انتظارمان این است که به واسطه اقدامات صورت گرفته قرآن مبنای عمل در بسیج دانشجویی باشد و دانشجویان بر اساس گزاره‌های الهی در این مسیر حرکت کنند و این حرکت همراه با یک تشکیلات سازی در کل کشور در سطح دانشگاه‌ها باشد که فعالیت‌های قرآنی دانشجویان جدی‌تر شود و هسته‌های دانشگاهی و استانی این موضوع شکل بگیرد.

رویکرد مسئله محوری مبنای فعالیت مرکز قرآن و عترت بسیج دانشجویی

در ادامه محسن جهانی، معاون فرهنگی بسیج دانشجویی گفت: مرکز قرآن و عترت بسیج دانشجویی از سال‌ها قبل فعالیت داشته که محور فعالیت‌های آن آموزش قرآن، آموزش صوت، لحن و قرائت قرآن بود و با سه سال وفقه فعالیت همراه شد و در دوره جدید رویکرد مسئله محوری را که رهبر انقلاب همواره بر آن تاکید دارند مبنای فعالیت مرکز قرآن و عترت بسیج دانشجویی قرار دادیم چرا که در گام دوم انقلاب به چنین رویکردهایی نیاز داریم. وقتی برای یک مسئله دانشجویان دور هم جمع می‌شوند ارزش افزوده‌ای برای آن پیدا می‌کنند و معضلی را حل می‌کنند.

وی افزود: قرآن باید در سبک زندگی اسلامی کاربرد داشته باشد در این سال‌ها پرداخت‌های زیادی صورت گرفته و گام‌های مختلفی در این حوزه برداشته شده است، اما برای مسئله محوری دانشجویان ابتدا مرحله شناسایی مسئله را طی کردند و راهکارهایی در این خصوص طراحی کردند و در مرحله بعد مطالبه گری از دستگاه‌های مسئول را خواهند داشت. همچنین تولید محتوا از دیگر فعالیت‌های بسیج دانشجویی در مرکز قرآن و عترت است و این گام کاملاً دانشجویی و بر اساس دغدغه دانشجویان برداشته خواهد شد.

جهانی خاطرنشان کرد: ما نسبت به موضوع قرآن و مسئله قرآنی مسئول هستیم و هر ایده و راهکاری که در بهبود این فضا مؤثر باشد می‌توانیم از آن استفاده کنیم.

گفتمان سازی قرآنی مبنای عمل جامعه دانشگاهی

در ادامه ادیبی، مسئول مرکز قرآن و عترت بسیج دانشجویی نیز با اشاره به آغاز فعالیت دوباره این مرکز گفت: مرکز قرآن و عترت بسیج دانشجویی با رویکرد مسئله محوری ذیل معاونت فرهنگی بسیج دانشجویی از ماه رمضان فعالیت خود را آغاز کرده است و هدف این است که گفتمان سازی و فرهنگ سازی را مبنای عمل قرار دهیم تا بتوانیم گفتمان سازی قرآنی را مبنای عمل جامعه دانشگاهی کنیم.

وی با اشاره به فعالیت‌های این مرکز گفت: اندیشه‌ورزی، ایده پردازی و برگزاری جشنواره‌ها از جمله فعالیت‌های این مرکز است و باید بتوانیم از ظرفیت‌های موجود در این زمینه استفاده کنیم از ظرفیت‌هایی مانند راهیان نور، هیئت‌های دانشجویی، سبک زندگی، هنر و رسانه، پژوهش در حوزه قرآنی مبنای فعالیت این مرکز خواهد بود.

از ظرفیت‌های تبلیغی و آموزش قرآن در کشور متناسب با ذائقه مخاطب امروزی استفاده نمی‌شود

رضوانی مسئول مرکز قرآن و عترت ناحیه بسیج دانشجویی تهران بزرگ گفت: یکی از مسائل مهم در نظام مسائل مرکز قرآن و عترت بحث چرایی عدم انس عموم جامعه با قرآن با وجود ظرفیت‌های عظیم تبلیغ و آموزش قرآن است. در واقع مسئله اصلی اینجاست که با توجه به ظرفیت‌های عظیمی همچون پخش بالغ بر ۳۵۰۰ دقیقه قرآن در صداوسیما و یا بودجه ۷۰۰۰ میلیاردی آموزش و پرورش برای آموزش قرآن و دیگر ظرفیت‌های دیگر چرا هنوز مردم ما با قرآن مأنوس نیستند تا جایی که حتی به قرآن گوش هم نمی‌دهند و به آن توجه نمی‌کنند.یکی از دلایل آن عدم تناسب فعالیت‌های قرآنی با ذائقه مخاطب امروزی است بدین معنا که شیوه تبلیغ و نوع آموزش قرآن ما متناسب با روحیات و ذائقه مخاطب امروزی نیست و آن را قبول نمی‌کند بنابراین فعالیت‌ها نمی‌تواند اثرگذار باشد. از دیگر دلایل آن این است که در عرصه فعالیت‌های قرآنی مدیریت جهادی کمتر دیده شده است البته این به معنا نبود مدیریت جهادی در عرصه قرآن نیست اما کمیت و کیفیت مطلوبی برخوردار نیست پس رویکرد مرکز قرآن و عترت ناحیه بسیج دانشجویی مبتنی بر مسئله محوری، مدیریت جهادی و نقش آفرینی تخصصی است.


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=64639

نظـــرات شمـــا


دومین جشنواره شهروند قرآنیدومین جشنواره شهروند قرآنیدومین جشنواره شهروند قرآنی