شنبه 27 دی سال 1399 Sat, 16 Jan 2021 05:54:42 GMT

مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی

                      

کد خبر : 63895       تاریخ : 1399/10/09 19:10
 عظمت حماسۀ

عظمت حماسۀ "۹ دی" از نگاه رهبر انقلاب/ پاسخ مّلت به همۀ بازی‌ها

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب فرمودند: انقلابی‌نمایی [یعنی] آدم جوری عمل کند که کأنّه ما [انقلابی هستیم]، ۹ دی که این‌قدر عظمت دارد، پاسخ ملّت به همین بازی‌ها بود.

به گزارش مبشرین به نقل از تسنیم، حماسه‌ بزرگ 9 دی را می‌توان نمایشی برای بصیرت و درایت ملت بزرگ و عزیز ایران دانست. حماسه 9 دی، پاسخی بود برای بعضی انحرافات و تفکرات نادرست در درون انقلاب که ملت بزرگوار ایران، مسیر انحرافی را از صحیح، با بصیرت تشخیص دادند و خط بطلانی بر تفکرات انحرافی کشیدند. مهم‌ترین نمودهای حماسه‌ 9 دی را در چند مورد می‌توان اشاره داشت:

1ـ پیوند امت با امام
فتنه‌گران در فتنه 88، با نافرمانی از قانون و پس از ایجاد مشکلات با نپذیرفتن فصل الخطاب بودن نظرات رهبری، هدفشان ایجاد تفرقه میان مردم و نظام اسلامی و جدایی امت از امام جامعه بود. باتوجه به همراهی نکردن مردم با فتنه‌گران پس از روشنگری‌های مقام معظم رهبری و نخبگان سیاسی، طراحی دشمنان با توجه به بصیرت مردم شکست خورد. حضور کمّی و کیفی مردم در 9 دی نشان از پیوند عمیق مردم با نظام اسلامی داشت. در این فتنه عموم مردم بر خلاف برخی خواص به توصیه حضرت علی علیه‌السلام که فرمودند: «كُنْ‏ فِی‏ الْفِتْنَةِ كَابْنِ اللَّبُونِ لَا ظَهْرٌ فَیُرْكَبَ وَ لَا ضَرْعٌ فَیُحْلَب‏؛ همچون بچه شتری باش که نه پشتی برای سواری دادن دارد و نه شیری برای دوشیدن» [1] عمل کردند.

2ـ تمایز اسلام آمریکایی و اسلام واقعی
آنچه بعد از ماه‌ها فتنه‌گری در سال 88، مشخص شده، این بود که فتنه‌گران با استفاده ابزاری از نشانه‌های دینی و با کشاندن معترضان به نماز جمعه و حسینیه‌ها سعی در مسالمت‌آمیز نشان دادن رفتار خود داشتند که با توجه به تصاویر منتشر شده در نماز جمعه و نماز خواندن با کفش و اختلاط دختران و پسران، این حیله و نیرنگ آنان نیز برای مردم عیان شد. باطن این نیرنگ و حیله در عاشورای ماه محرم الحرام، خود را بیشتر نشان داد و با برخورد قاطع مردم مواجه شد.
توده مردم با هوشیاری، اصل را از کاریکاتور تشخیص دادند و با اعتقاد این فتنه را خاموش کردند. مردم با بصیرت ایران از ذائقه‌های سیاسی خود گذشتند و حول محور منافع ملی و قانون اساسی و بیرق امام حسین علیه‌السلام جمع شدند، از این‌رو موضع‌گیری صریح مردم در مقابل اهانت به امام حسین علیه‌السلام نشانه روشن‌بینی مردم و نقطه مشترک حضور مردم در سال 57 و 88 بود.

3ـ تمایز انقلابی و انقلابی‌نما
در 9 دی، زمانی که مردم دیدند، فتنه‌گرانی که خود را انقلابی و در صف انقلاب می‌خواندند، پای خود را از محدوده یک نامزد انتخاباتی فراتر گذاشتند و به عنوان یک برانداز عرض‌اندام کردند و در این مسیر از هتک حرمت به قانون اساسی، ولیّ فقیه، عاشورای حسینی و منافع ملی و امنیت ملی ابایی ندارند، خط و مسیر خود را از انقلابی‌نماها جدا کردند و نشان دادند که انقلابی‌نمایی، غیر از انقلابی‌گری است. مقام معظم رهبری در تفاوت میان انقلابی و انقلابی‌نمایی می‌فرمایند:
«انقلابی‌نمایی [یعنی] آدم جوری عمل کند که کأنّه ما [انقلابی هستیم]؛ انقلابی‌گری کار سختی است؛ پابندی لازم دارد، تدیّن لازم دارد. نمی‌شود که انسان یک دهه همه‌کارۀ کشور باشد، بعد یک دهه‌ بعدی تبدیل بشود به مخالف‌خوان کشور؛ این[طور] که نمی‌شود. 9 دی که این‌قدر عظمت دارد، پاسخ ملّت به همین بازی‌ها بود.» [2]

4ـ حفظ هویت و آرمان‌های انقلاب
آنچه در انقلاب اسلامی از مهم‌ترین آرمان‌ها به‌‌شمار می‌رود، هویت اسلامی و حفظ دیانت است. همانطور که نظام اسلامی به واسطه‌ جمهوریت بقا می‌یابد به واسطه اسلامیت نیز مشروعیت می‌گیرد. از ابتدای انقلاب دشمنان می‌خواستند به این دو هدف بزرگ، لطمه وارد کنند. در تحولات و حوادث مختلف این سال‌ها به این دو عنصر مهم در نظام اسلامی، هجمه‌ها و فشارهای بسیاری وارد شد که مردم ایران عزیز در تمام عرصه‌ها بالأخص 9 دی هویت و آرمان انقلاب اسلامی را حفظ و به نمایش درآوردند و باید گفت: این یک حقیقت آشکار است که بسیاری از تحلیل‌گران اجتماعی در کشورهای اسلامی و دیگر کشورها آن را درست لمس نکردند، درک نکردند و تنها انقلاب اسلامی توانست این دو عنصر را متبلور و در کنار یکدیگر جمع کند و این هنر بزرگ امام بزرگوار ما بود.
* حجت‌الاسلام ابوذر کاظمیان استاد حوزه علمیه قم
===================
پی‌نوشت:
1). شریف الرضى، محمد بن حسین، نهج البلاغه (للصبحی صالح)، هجرت - قم، چاپ: اول، 1414 ق، ص469.
2). بیانات در دیدار اعضای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی(10/6/1396)


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=63895

نظـــرات شمـــا


نورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلین