پنج شنبه 8 آبان سال 1399 Thu, 29 Oct 2020 03:01:35 GMT
کد خبر : 58562       تاریخ : 1399/07/24 13:38
مجموعه‌های مردم نهاد بسترساز ارتقای آموزش‌های قرآنی و نهج‌البلاغه شدند
مدیرکل دفتر تبلیغ قرآن و عترت وزارت فرهنگ:

مجموعه‌های مردم نهاد بسترساز ارتقای آموزش‌های قرآنی و نهج‌البلاغه شدند

مدیرکل دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اتفاق‌های خوبی در حوزه آموزش‌ مفاهیم نهج‌البلاغه و قرآن مجید در کشور رقم خورده است و بستر اصلی آن هم مجموعه‌های فرهنگی و قرآنی مردم نهاد هستند که فرصت‌ها و ظرفیت‌های خوبی در این حوزه به وجود آوردند.

به گزارش مبشرین به نقل از ایرنا، مرتضی خدمتکار روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران کاشان با اشاره به اینکه سالانه بین یک هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار نفر حافظ کل قرآن کریم از سوی موسسه‌های قرآنی مردمی در کشور تربیت می‌شود، افزود: فعالیت‌های قرآنی و مرتبط با حوزه عترت همیشه در کشور سابقه داشته و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز این مهم با جدیت تقویت شده است.

وی با اشاره به انتخاب کاشان به عنوان پایتخت نهج‌البلاغه بیان کرد: کاشان یکی از منطقه‌های پیشرو در فعالیت‌ها و آموزش‌های مرتبط با حوزه قرآن مجید، نهج‌البلاغه و حتی صحیفه سجادیه در کشور به شمار می‌رود که با توجه به پیشنیه تاریخی، مذهبی، دینی و با فعالیت‌های خوب، حافظان بسیاری را تربیت کرده است.

مدیرکل دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این برنامه‌ها را زمینه‌ساز انتخاب کاشان به عنوان پایتخت نهج‌البلاغه به مدت ۲ سال برشمرد و اضافه کرد: این امر آغاز یک رویداد ملی و حرکت بزرگ است و امید می‌رود با برنامه‌های مدون در مجموعه‌های فرهنگی و دینی این شهرستان بتوانیم شاهد رویدادهای ملی و بین‌المللی مرتبط با حوزه نهج‌البلاغه باشیم.

وی اظهار داشت: کاشان به عنوان پایتخت نهج‌البلاغه به عنوان یک الگو به ویژه در حوزه معارف، مفاهیم، تبلیغ و ترویج آموزه‌های این کتاب نه تنها در ایران بلکه در جهان اسلام معرفی می‌شود که این مهم در کنار ظرفیت‌های مردمی، باید حفظ و تقویت شوند تا بتوان این مسیر را ادامه دهد و به عنوان الگویی برای ترویج در سایر شهرهای کشور باشد.

خدمتکار ادامه داد: قرار است آموزه‌های نهج‌البلاغه از شرایط کنونی خارج شود، زیرا در حال حاضر معارف و آموزه‌های نهج‌البلاغه متناسب با این کتاب گران‌سنگ نیست و برای آشنایی و انس مردم با آن، باید بیش از پیش تلاش کرد.

وی تاکید کرد: برگزاری همایش‌های علمی و جشنواره‌های هنری و ادبی با محور آموزه‌های نهج‌البلاغه از جمله برنامه‌هایی است که در ماه‌های آینده در شهرستان کاشان شاهد آن خواهیم بود.

مدیرکل دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: سالانه به طور میانگین هشت هزار جلسه خانگی قرآنی در مناطق مختلف کشور برگزار می‌شود و افزون بر چهار هزار موسسه قرآنی مردمی و ۶ هزار و ۵۰۰ خانه قرآن در کشور مشغول فعالیت هستند.


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=58562

نظـــرات شمـــا


نورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلین