دوشنبه 5 آبان سال 1399 Mon, 26 Oct 2020 04:09:36 GMT
کد خبر : 57272       تاریخ : 1399/07/16 23:15
۳ اقدام معاونت قرآن وزارت ارشاد در دوران کرونا / برنامه آینده؛ برپایی نمایشگاه مجازی و تجلیل از خادمان قرآن
عبدالهادی فقهی‌زاده بیان کرد:

۳ اقدام معاونت قرآن وزارت ارشاد در دوران کرونا / برنامه آینده؛ برپایی نمایشگاه مجازی و تجلیل از خادمان قرآن

معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تشریح اقدامات این معاونت در دوران کرونا، به سه فعالیتی که تاکنون انجام شده و نمود بیرونی داشته است اشاره کرد و گفت: طی شش‌ماهه سال جاری نخستین نمایشگاه مجازی قرآن و همایش تجلیل از خادمان قرآن برگزار خواهند شد.

به گزارش مبشرین، عبدالهادی فقهی‌زاده، معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با ایکنا، در مورد فعالیت‌های این معاونت طی ماه‌های اخیر گفت: نخستین برنامه اجرایی معاونت در شرایط کرونا، برنامه مجازی چندوجهی و خانواده‌محور «خانه‌های نورانی» بود که طی فروردین‌ماه با همکاری دیگر دستگاه‌های قرآنی برگزار شد.

معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در آن برنامه جنبه‌های گوناگون معارفی، تبلیغی و ترویجی قرآن و مسابقه گنجانده شده بود و حدود ۷۵۰ هزار مخاطب را جذب کرد و دومین برنامه این معاونت در وضعیت کرونا، اجرای طرح «خانه‌های نورانی۲» بود که از پنجم ماه مبارک رمضان با رویکردی متفاوت اجرا شد. این برنامه تا پایان ماه مبارک رمضان و با مشارکت رادیو قرآن اجرا شد.

فقهی‌زاده به برنامه‌‌های هفته وحدت در هفت استان‌ اشاره کرد و گفت: برنامه‌های تدارک دیده‌شده چندوجهی و ترکیبی از طرح‌های استانی و ملی خواهد بود که طی روزهای آینده و در یک نشست خبری تشریح خواهد شد. این سه برنامه شاخص‌ترین برنامه‌های معاونت قرآن و عترت در شرایط کرونایی سال ۹۹ هستند و از سه‌شنبه، ۱۵ مهرماه تا امروز، سه نشست مجازی علمی و فرهنگی با موضوع اربعین حسینی برگزار می‌شود.

معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به نوزدهمین دوره آزمون سراسری قرآن و عترت و اقدامات صورت گرفته برای برگزاری این آزمون پرداخت و افزود: با برنامه‌ریزی‌‌های جدی به دنبال برگزاری آزمون سراسری قرآن و عترت در سال ۹۹ هستیم. مقدمات در حال آماده شدن است و رویکرد اصلی ما در برگزاری آزمون سراسری امسال، شیوه مجازی است. تنها تغییر در آزمون‌ نوزدهم، افزوده شدن موضوع موانع قرآنی گام دوم انقلاب خواهد بود و تقریباً برنامه‌ها از نظر سرفصل‌ها و عناوین با کمترین تغییر روبه‌روست. امیدواریم در فضایی که کلاس‌های حضوری تحت‌الشعاع قرار گرفته، بتوانیم با برگزاری آزمون سراسری، شور و نشاط قرآنی را در مخاطبان و علاقه‌مندان ایجاد کنیم.

فقهی‌زاده در پاسخ به سؤالی درباره وضعیت نمایشگاه امسال و برگزاری نمایشگاه مجازی قرآن که پیش‌تر بحث آن مطرح شده بود، گفت: طبق وعده‌ و با جدیت برای برپایی نمایشگاه مجازی قرآن اقدام کردیم. طبق برنامه‌ریزی‌های اولیه، قرار بود که در دهه فجر نخستین نمایشگاه مجازی قرآن برگزار شود، اما تا حدود دو هفته آینده و حداکثر در چند روز ابتدایی آبان‌ماه، زمان برپایی این نمایشگاه تعیین می‌شود.

وی تصریح کرد: زمان دقیق این نمایشگاه بهمن یا اسفندماه خواهد بود و اگر‌ به دلیل بخشی مشکلات نتوانستیم نمایشگاه را در سال ۹۹ برگزار کنیم، در نیمه اول رمضان سال آینده برگزار خواهد شد. با وجود این امیدواریم که حتی‌الامکان آن را امسال برگزار کنیم. برگزاری نمایشگاه‌ مجازی تجربه جدیدی است و این کار را به دو فاز مطالعاتی و اجرایی تقسیم کرده‌ایم. در حال حاضر فاز مطالعاتی در حال تکمیل است و با افراد بسیاری که تجربیات مرتبطی داشته‌اند، جلساتی را برگزار کرده‌‌ایم و فاز عملیاتی و اجرایی هم‌ منوط به فراهم شدن مقدمات متعددی است.

معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به اینکه نمایشگاه مجازی در سال‌های بعد هم تکرار خواهد شد گفت: نمایشگاه مجازی قرآن‌ در کنار نمایشگاه بین‌المللی قرآن ادامه خواهد داشت و به همین دلیل، حساسیت و دقت خاصی وجود دارد.

فقهی‌زاده درباره همایش تجلیل از خادمان قرآن بیان کرد: جلسه نهایی انتخاب خادمان قرآن سال ۹۹ برگزار شده است و برای نهایی شدن اسامی منتخبان، جلسه‌ای را با وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار خواهیم کرد. امیدواریم همایش تجلیل از خادمان قرآن در سال ۹۸ و ۹۹ پاییز و نهایتاً اوایل زمستان برگزار شود. درصددیم که از رئیس‌جمهور دعوت شود و حضور ایشان را در این دوره شاهد باشیم.


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=57272

نظـــرات شمـــا


نورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلین