سه شنبه 14 مرداد سال 1399 Tue, 04 Aug 2020 18:29:35 GMT
کد خبر : 53812       تاریخ : 1399/05/04 0
اتحادی که باید به فرصت‌سوزی‌ها پایان دهد

اتحادی که باید به فرصت‌سوزی‌ها پایان دهد

اتحادیه کشوری مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت بعد از مدت‌ها هیاهو و اما و اگر‌ها، روز گذشته تشکیل شد و دیگر وقتی برای فرصت‌سوزی باقی نمی‌گذارد و باید صرفاً به توسعه آموزش و تبلیغ و ترویج قرآن کریم پرداخت.

به گزارش مبشرین به نقل از شبستان، قرر بود از اواخر سال ۸۹ و اوایل سال ۹۰، فرایند ادغام اتحادیه‌ مؤسسات قرآنی ـ مردمی کشور(تحت نظارت سازمان تبلیغات اسلامی) و اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور (تحت نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) اجرا شود.

این جریان از تابستان سال ۹۶ با ادغام اتحادیه‌های مؤسسات قرآنی استان‌ها شکل جدی‌تری به خود گرفت و فرایند ادغام اتحادیه‌های استانی طبق تقویم زمانی تشکیل مجمع عمومی مشترک اتحادیه استان‌ها از پنجم مرداد همان سال با استان‌های کردستان و ایلام آغاز شد و یکی یکی نوبت به ادغام دیگر اتحادیه‌های استانی رسید تا اینکه پس از حدود دو ماه یعنی تا مهرماه ۹۶ ادغام در استان‌های بوشهر و تهران نیز انجام شد به امید اینکه پس از آن با ادغام در اتحادیه‌های کشوری نیز این امر سروسامانی بگیرد و مؤسسات و تشکل‌های قرآنی نیز بتوانند مطالبات خود را از کانال واحد دنبال کنند، انتظاری که مدیران عامل اتحادیه‌های مدغم قرآنی استان‌ها بارها خواستار آن شده‌ بودند.

این افتراق در حالی که مؤسسات و تشکل‌های قرآنی مسرور از ادغام و به سرانجام رسیدن این جریان در استان‌ها بودند همچنان وجود داشت تا اینکه بالاخره با بیانیه دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان فصل‌الخطاب و واگذاری فرایند ادغام دو اتحادیه به هیئت رسیدگی به امور مراکز فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این موضوع روز گذشته، سوم مرداد ۹۹ به سرانجام رسید و بالاخره نوای خوش ادغام در اتحادیه کشوری نیز پیچید.

رسیدن به ادغام در اتحادیه‌ها موجب ساماندهی بهتر و بیشتر فعالیت‌های تشکل‌های مردمی، پیگیری مطالبات و درخواست‌های مؤسسات قرآنی از مسئولان مربوطه، رفع معضل درخواست بودجه و توزیع آن، معرفی بیش از پیش ظرفیت تشکل‌های مردمی ـ قرآنی، بهره‌مندی از آن از سوی دیگر دستگاه‌ها و نهادهای استانی، واگذاری برنامه‌ها به این اتحادیه‌ها و بکارگیری توان مؤسسات و خانه‌های قرآن می‌شود.

البته برخی از مؤسسات هنوز از اهمیت این جریان و ادغام در سطح اتحادیه‌های کشوری باخبر نیستند و یا طوری وانمود می‌کنند که حتی برایشان تشکیل این امر مهم نیست. ادغام در اتحادیه کشوری به اندازه‌ای فرسایشی شده بود که مسئولان مؤسسات قرآنی را از این کش و قوس‌ها خسته کرده بود و می‌توان این بی‌اعتنایی را حق آن‌ها دانست. بی‌اعتنایی‌ای که از سال‌ها فرصت‌سوزی و صرف هزینه‌ها حکایت دارد. لحظاتی که می‌شد برای بهبود امور استفاده بهینه از آن داشت.

منتخبان روز گذشته یعنی اعضای هیئت مدیره و هیئت بازرسان اتحادیه کشوری مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت بدانند که مسئولیت بسیار سنگینی را متقبل شده‌اند. امید است هر چه زودتر با تشکیل نخستین جلسه هیئت مدیره، نسبت به انتخاب مدیرعامل، رئیس هیئت مدیره و ... اقدام کنند و برای تحقق مطالبات مؤسسات قرآنی ـ مردمی از هیچ کوششی دریغ نورزند و برای پیگیری علل تعطیلی برخی مؤسسات، فعال کردن مؤسسات و خانه‌های قرآنی نیمه تعطیل و غیرفعال، گسترش فعالیت مؤسسات فعال و ترغیب و تشویق‌ آنان و ارائه برنامه‌های آموزشی مدون و اصولی به مؤسسات بکوشند.

یادداشت از سمیرا انصاری


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=53812

نظـــرات شمـــا


نورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلین