سه شنبه 14 مرداد سال 1399 Tue, 04 Aug 2020 18:18:07 GMT
کد خبر : 53787       تاریخ : 1399/05/03 22
فعالیت سه‌هزار موسسه در کشور، موفقیتِ حرکت قرآنی است
وزیر فرهنگ:

فعالیت سه‌هزار موسسه در کشور، موفقیتِ حرکت قرآنی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به پیشرفت‌ها در حوزه‌های مختلف قرآن مجید گفت: تشکیل موسسات مردمی قرآن از دستاوردهای انقلاب و فعالیت سه‌هزار موسسه در کشور موفقیت حرکت قرآنی است.

به گزارش مبشرین به نقل از ایرنا، سیدعباس صالحی، امروز (جمعه، سوم مرداد) در مراسم درحال‌برگزاری انتخابات اتحادیه کشوری موسسات و تشکل های قرآن و عترت اظهار داشت: یکی از افتخارات نظام اسلامی اتفاقات حوزه قرآنی است؛ در حوزه ترجمه‌های قرآن قبل از انقلاب کار چندانی نشده بود اما در این چهل‌سال، ده‌ها ترجمه قرآن فارسی قابل قبول منتشر شده است.

وی ادامه داد: در حوزه قرائت و حفط، قاریان و حافظان ما در فضای جهانی نقش‌های مهم ایفا می‌کنند، در  حوزه مفاهیم قرآنی هم کارهای پژوهشی خوبی شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: همچنین موسسات مردمی قرآن از دستاوردهای انقلاب است، سه‌هزار موسسه در حال فعالیت هستند و این موفقیت حرکت قرآنی در کشور است. از امروز ظهر، این موسسات تحت یک تشکل فراگیر قرار خواهند گرفت تا عملکرد این موسسات، روشن‌تر، شفاف‌تر و موثرتر باشد.


اقدامات چندسال قبل در همین راستا اکنون به نقطه خوبی رسیده است که با حمایت دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، امروز نقطه عطف در حرکت موسسات قرآنی کشور است.

صالحی تصریح کرد: امروز شاهد یک همگرایی عمومی و رفتار موثر و مفید و مقتدر در سراسر کشور خواهیم بود. بی‌تردید حرکت‌های مردمی در همه حوزه‌ها به‌ویژه جریان‌های دینی و قرآنی مهم خواهد بود و ما هم در خدمت این اتحادیه فراگیر خواهیم بود.

در انتخابات امروز که بر اساس نتایج آن دو اتحادیه قرآنی (اتحادیه مؤسسات و اتحادیه تشکل‌های قرآنی) منحل می‌شوند و یک اتحادیه واحد برای انجام امور مؤسسات تشکیل می‌شود، ۶۶ نفر برای تصدی ١۵ عضو هیئت‌رئیسه و ١۵ نفر برای تصدی ٢ عضو هیئت‌بازرسان نامزد شده‌اند. همچنین هیئت‌رئیسه ٣ نفر عضو علی‌البدل و هیئت‌بازرسان نیز یک نفر عضو علی‌البدل خواهند داشت که برای سه‌سال انتخاب خواهند شد. همچنین در این انتخابات، ۵٩٠ نفر رأی اعضای موسسات قرآنی کشور شرکت خواهند کرد.

سیدعباس صالحی هفته گذشته در حکمی مهدی محمدی دبیر هیئت رسیدگی به امور مراکز فرهنگی را به عنوان رئیس ستاد برگزاری انتخابات اتحادیه کشوری موسسات و تشکل‌های قرآن و عترت منصوب کرد.

وی دوشنبه گذشته (۳۰ تیر) در وبینار انتخابات اتحادیه کشوری موسسات و تشکل‌های قرآن و عترت با بیان اینکه در حال حاضر اساسنامه و انتخابات پیش‌رو افق خوبی را در فرا راه جریان تشکل‌های مردمی قرآنی ایجاد می‌کند، ابراز امیدواری کرد: با رعایت قوانین و مقررات، نظم و اخوت بیشتر یک انتخابات خوب را داشته و در فضای اطمینان به پیش برویم.

سه روز پیش نیز عبدالهادی فقهی‌زاده در نشست مدیران استانی اتحادیه‌های موسسات و تشکل‌های قرآن و عترت سراسر کشور، بر روند برگزاری انتخابات سالم و باشکوه اتحادیه های تشکل ها و موسسات فرهنگی قرآن و عترت تاکید کرد و گفت: وظیفه همه ماست در نهایت اخوت و برادری ایمانی و با رعایت انصاف و عدالت، در برگزاری انتخابات سالم و باشکوه نقش‌آفرینی کنیم.

وی با تاکید بر به رسمیت شناختن دو اتحادیه موجود گفت: از نظر معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تا روز سوم مرداد سال جاری که روز برگزاری انتخابات اتحادیه کشوری تشکل ها و موسسات فرهنگی قرآن و عترت است، با هر دو اتحادیه موجود ( اتحادیه مؤسسات و اتحادیه تشکل‌های قرآنی) همکاری کامل ادامه خواهد داشت.

معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به لزوم همکاری با اتحادیه‌های استانی توسط ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: انتظار می‌رود ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها نیز با همین رویکرد با هر دو اتحادیه تعامل و همکاری مناسب داشته باشند.

مهدی محمدی نیز پیش از این از برپایی انتخابات اتحادیه مدغم کشوری در ادارات ارشاد استان‌ها خبرداده بود.


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=53787

نظـــرات شمـــا


نورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلین