دوشنبه 23 تیر سال 1399 Mon, 13 Jul 2020 18:24:58 GMT
کد خبر : 50769       تاریخ : 1399/03/11 23:4
واکنش ترکیه به موضع‌گیری یونان درباره قرائت قرآن در ایاصوفیه

واکنش ترکیه به موضع‌گیری یونان درباره قرائت قرآن در ایاصوفیه

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه قرائت قرآن در موزه ایاصوفیه را مخالف توافقنامه حمایت از میراث فرهنگی یونسکو ندانست.

به گزارش مبشرین، به نقل از «خبرگزاری آناتولی»، حامی آکسوی، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه، در بیانیه‌ای در پاسخ به موضع‌گیری یونان در برابر قرائت آیاتی از قرآن کریم در موزه ایاصوفیه در سالگرد فتح استانبول گفت: قرائت قرآن در این موزه هیچ تعارضی با جایگاه این موزه باستانی و توافقنامه یونسکو درباره حمایت از میراث فرهنگی و طبیعی ندارد.
 
آکسوی تأکید کرد: اعتراض مداوم یونان به قرائت قرآن کریم در موزه ایاصوفیه رد شده است و هرگز به نتیجه نخواهد رسید.
 
وی افزود: زمانی که صدای اذان از مناره‌های مساجد اروپا به گوش می‌رسد، موضع‌گیری یونان، که تنها کشور اروپایی است که حتی یک مسجد در پایتخت آن وجود ندارد، نشانه وضعیت معنوی حاکم بر این کشور است.
 
آکسوی تأکید کرد: موزه ایاصوفیه ارزش والایی نزد مردم ترکیه و جهان دارد و ما این ارزش را حفظ خواهیم کرد. لذا از یونان می‌خواهیم که از عقده‌های تاریخی خود کوتاه بیاید.
 
یادآور می‌شود، در سالگرد فتح استانبول و همزمان با شب نوزدهم ماه مبارک رمضان، دولت ترکیه جمعه، نهم خرداد، با برگزاری محفل قرائت قرآن در موزه ایاصوفیه استانبول، این واقعه را گرامی داشت.
 
دولت یونان در واکنش به این اقدام، قرائت قرآن در موزه ایاصوفیه را محکوم و اعلام کرد: این موزه یکی از مهم‌ترین آثار فرهنگی است و باید به همین شکل باقی بماند./ایکنا

  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=50769

نظـــرات شمـــا


نورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلین