جمعه 2 اسفند سال 1398 Fri, 21 Feb 2020 07:17:45 GMT
کد خبر : 44689       تاریخ : 1397/09/28 10:24:20
 پاسخگویی به شبهات دینی جوانان در کتاب «مسجد، جوانان و شبهات دینی»

پاسخگویی به شبهات دینی جوانان در کتاب «مسجد، جوانان و شبهات دینی»

کتاب «مسجد، جوانان و شبهات دینی» به قلم حجت الاسلام محسن غرویان به مطالعات عمیق و وثیق در حوزه غرب شناسی، مهارت و تسلط در بررسی آرای بزرگان اندیشه سیاسی و فلسفه غرب اختصاص داده شده است.

به گزارش مبشرین به نقل از شبستان؛ این اثر از سری آثار اندیشمندی است که سال ها بخشی از فعالیت های علمی خود را در زمینه پاسخ به پرسش ها نو از دین با توجه به مطالعات عمیق و وثیق در حوزه غرب شناسی و مهارت و تسلط در بررسی آرای بزرگان اندیشه سیاسی و فلسفه غرب اختصاص داده و خود از صاحب نظران مکتب حیاتبخش صدرایی است.

 

کتاب مسجد، جوانان و شبهات که با همکاری علی اکبر گندمکار، مجتبی فرهنگیان، محمود حسین زاده خراسانی و ابوالفضل نجادی به سرانجام رسیده، در شش فصل معرفت شناسی دینی، ولایت فقیه و حکومت دینی، ارتداد از نگاه اسلام، کلام جدید (پلورالیسم)، مدرنیسم و پست مدرنیسم و آزادی و مفهوم آن تنظیم شده است.

 

مؤلف در پیش گفتار آن با اشاره به این که جوانان امروز، سرمایه های آینده نظام و کشور اسلامی هستند و برای سؤالات و شبهات اعتقادی و فکری خود نیاز شدید به روحانیان فاضل و عالمان متفکر دارند، از مساجد به عنوان بزرگ ترین و مهم ترین پایگاه و پناهگاه نسل جوان نام برده و امام جماعت مساجد را نماد اندیشه و تفکر دینی معرفی کرده است.

 

همچنین در مقدمه کتاب می خوانیم: «هر مکتب و اندیشه ای که زاده می شود و در دل طبیعت می نشیند در تعامل با محیط و سنت های فکری پیش از خود سپهر فرهنگ را سامان می دهد و یک نظام فرهنگی را به وجود می آورد که آبشخورش همان معرفت مکتب خاص است؛ پاره ای از مکاتب، اندیشه ها و ادیان تمایل درونی بیشتری برای فرهنگ سازی و خلق نظام واره های معرفتی و اجتماعی دارند و پاره ای از چاشنی نامستعدتری برخوردارند».

 

مجتبی فرهنگیان، معاون پژوهشی دفتر مطالعات و پژوهش های مرکز رسیدگی به امور مساجد در بخش دیگری از مقدمه اثر آورده است: «ساخت مسجد به عنوان نخستین نهاد تأسیسی که حامل خصلت های چندگانه عبادی، سیاسی، اقتصادی و نظامی بود و ساختاری شناور برای فردسازی و جامعه گرایی ایجاد می کرد که در بستر آن حکومت و دولت اسلامی شکل گرفت از نمونه های بارز نهادسازی و ایجاد قدرت ساختاری بود».

 

هندسه معرفت دینی، نسبت معرفت دینی با حقیقت دین، عنصر اصلی در معرفت دینی، حقیقت معرفت و معرفت حقیقی به دین، رابطه عقل و متون دینی در فقه، سازگاری جامعه اخلاقی با کدام عقلانیت، معیار تکامل معرفت دینی، دین در خدمت انسان یا انسان در خدمت دین، جهان دینی، جهانی رازآمیز، فقه عرصه تجلیات رازهای دینی و تناسب هویت اسطوره ای دین با عقلانیت اسطوره زدای جدید از جمله موضوع های فصل اول اثر یعنی معرفت شناسی دینی است.

 

در فصل دوم که به موضوع ولایت فقیه و حکومت دینی می پردازد، عنوان هایی همچون حکومت مردم یا حکومت مردمی، انگیز امام خمینی (ره) از طرح تئوری ولایت فقیه، رابطه تکلیف حکومت و انسان با حق خدا، اصطلاح زعامت فقیه یا ولایت فقیه، قداست حکومت دینی، تفکیک بین مشروعیت شرعی و مقبولیت مردمی، ارتباط ولی فقیه با مردم ارتباط مریدی مرادی، تفاوت ولایت مطلقه فقیه با دیکتاتوری فقیه و ثمرات نظام ولایت از نگاه قرآن به چشم می خورد.

 

فصل سوم با عنوان ارتداد از نگاه اسلام، موضوع هایی را با عنوان تجاهر به ارتداد از جنس تضییع حقوق مردم، ارتداد خود یک نوع خشونت، ارتداد نوعی محاربه و مرتد محارب، مدخلیت عقیده آدمی در انسانیت او، حق دفاع در قلمرو مال و ناموس و عقیده، ممنوع بودن تجاهر به ارتداد، مراد از خشونت مثبت و منفی از دیدگاه اسلام مطرح می کند و به تبیین هر یک می پردازد.

 

معنی پلورالیسم، مراد از صراط مستقیم دینی و ملاک استقامت صراط، معنی هدایت، نجات و سعادت، جمعی بودن فهم دین، منافات پلورالیسم دینی با پذیرش مرجع و مفسر رسمی برای دین، ارتباط پلورالیسم دینی و لیبرالیسم، فرق پلورالیسم و آنارشیسم، تفاوت تکثر فتاوی با تکثر قرائت های دینی، ملاک ترجیح قرائتی از دین بر قرائت های دیگر، مبنای فلسفی عزت و افتخار حسینی، دیدگاه فقه اسلام درباره فمینیسم اسلامی از جمله موضوع های فصل چهارم کتاب با عنوان کلام جدید است.

 

غرض مدرنیته یا عقل جدید از صغیر دیدن عالم، تضاد مدرنهیسم غربی با فلسفه الهی، تفاوت انسان محصول مدرنیسم با انسان محصول دین، جهانی شدن یا جهانی سازی، آزادی و مفهوم آن از دیدگاه کلام، مراد از آزادی مثبت و آزادی منفی، جامعه بستر یا جامعه باز، اصل برائت یا احراز صلاحیت و حق انتخاب یا انتخاب حق از جمله عنوان های فصل پنجم و ششم این اثر با عنوان مدرنیسم و پست مدرنیسم و آزادی و مفهوم آن است.

 

یادآور می شود،«کتاب مسجد، جوانان و شبهات دینی» در قطع رقعی، 392 صفحه و با شمارگان سه هزار نسخه به تازگی از سوی انتشارات انصارالمهدی با همکاری دفتر مطالعات و پژوهش های مرکز رسیدگی به امور مساجد منتشر شده است.

 


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=44689

نظـــرات شمـــا


نورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلین