جمعه 2 اسفند سال 1398 Fri, 21 Feb 2020 06:28:07 GMT
کد خبر : 43718       تاریخ : 1397/09/01 10:07:05
ماجرای حمایت‌های مالی وزارت ارشاد از موسسات قرآنی چیست؟

ماجرای حمایت‌های مالی وزارت ارشاد از موسسات قرآنی چیست؟

حمایت مالی وزارت ارشاد از موسسات قرآنی در سال ۹۶ بیش از ۴۰ میلیارد تومان است. مبالغ پرداختی به برخی از آنها از بودجه سالانه برخی از نهادهای قرآنی بیشتر است.

به گزارش مبشرین به نقل از تسنیم، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هفته گذشته فهرستی از  مشخصات کمک‌های مالی به برخی موسسات فرهنگی را منتشر کرد. فهرستی که در میان آنها نام برخی از موسسات و مجامع قرآنی کشور نیز بود. موسساتی که اغلب تحت نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند. در این فهرست آمده، 191 موسسه در سال 96 و 64 موسسه در نیمه سال جاری به‌طور کلی از حمایت‌های مالی این وزارتخانه بهره‌مند شدند.

در این میان، برخی موسسات قرآنی هستند که هم در سال 96 و هم در سال 97 از این حمایت بهره‌مند شدند، حتی یک مورد است که در سال 96 دو مرتبه مورد حمایت مالی قرار گرفته است.

وزارت ارشاد این مبالغ را به برخی از موسسات باعنوان «حمایت و راهبری فعالیت‌های تبلیغ و ترویج قرآن کریم - توسعه و نشر فرهنگ کتاب‌خوانی و حمایت و راهبری فعالیت‌های تبلیغ و ترویج قرآن کریم - آموزش غیرحرفه‌ای فنی و حرفه‌ای مهارتی و حمایت و راهبری فعالیت‌های تبلیغ و ترویج قرآن کریم» پرداخت کرده است.

کمک‌هزینه‌های پرداختی به تمام این موسسات، برابر و یا حتی بیشتر از بودجه سالانه برخی از نهادها و سازمان‌های قرآنی کشور است؛ نهادهایی که البته برای بدست آوردن بودجه سالیانه خود باید ماه‌ها وقت خود را صرف ارائه گزارش عملکرد کنند تا بتوانند از بودجه‌‌ی سازمانی خود بهره‌مند شوند که البته همان بودجه نیز به‌صورت قطره‌چکانی به آنها واریز می‌شود، مثلا بودجه سازمان دارالقرآن‌الکریم وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی با هزاران موسسه تحت نظارتش حدود 13 میلیارد تومان است اما مبلغ حمایت‌های ارشاد از برخی موسسه‌های قرآنی بیشتر از بودجه‌ای است که سازمان دارالقرآن برای بقیه موسسه‌ها در نظر گرفته است.

نکته دیگر اینکه مبالغ دریافتی، تنها کمک‌هزینه‌های پرداختی از سوی وزارت ارشاد است و احتمالاً به این مراکز و نهادها، بودجه‌های سالیانه‌ای هم تعلق می‌گیرد.

پیش از آنکه بدانیم این مبالغ دریافتی از سوی موسسات، چه دستاوردی در حوزه ترویج قرآن کریم داشته است، این پرسش را در ذهن بوجود می‌آورد که آیا هزاران موسسه‌ای که در کشور فعالیت می‌کنند، به طور مساوی و برابر از سوی وزارت ارشاد حمایت می‌شوند؟

در گزارش‌های بعدی، با مدیران موسسات و مجامع بهره‌مند از حمایت‌های ارشاد ارتباط خواهیم گرفت تا گزارش عملکرد مالی آنها را جویا شویم.


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=43718

نظـــرات شمـــا


نورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلین