سه شنبه 4 تیر سال 1398 Tue, 25 Jun 2019 00:26:17 GMT

مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی

                      

کد خبر : 44667       تاریخ : 1397/09/27 11:40:37
ترجمه قرآن محمدعلی کوشا در آستانه چاپ

ترجمه قرآن محمدعلی کوشا در آستانه چاپ

یک مترجم قرآن از پایان یافتن ترجمه‌اش خبر داد و گفت: حروف‌چینی این اثر به پایان رسیده و در مرحله بازخوانی پس از تایپ را می‌گذارند که امیدوارم تا پایان سال برای چاپ آماده شود.

به گزارش مبشرین به نقل از ایکنا؛ حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی کوشا، مترجم، قرآن‌پژوه و ناقد ترجمه‌های قرآن درباره ترجمه جدیدش از قرآن گفت: ترجمه‌ام از قرآن کریم به اتمام رسیده و اکنون در مرحله بازخوانی و ویراستاری است. ان شاءالله چاپ آن به ناشری حرفه‌ای و توانمند سپرده خواهد شد، البته رایزنی‌ها با چند ناشر انجام شده، اما هنوز قطعی نشده است.

وی افزود: این ترجمه نزدیک به ۹ سال زمان برده و از ویژگی‌های آن می‌توان به تطبیقی بودن آن اشاره کرد که به صورت صفحه مقابل چاپ خواهد شد. تمام توانم بر این بوده که این ترجمه منطبق بر آیات قرآن، گویا، روان و دلنشین باشد.

حجت‌الاسلام کوشا ادامه داد: با توجه به اینکه ۲۰۰ ترجمه مربوط به قرن چهارم تاکنون را مورد بررسی و تحقیق و احیاناً نقد قرار داده‌ام، کوششم براین بوده تا لغزش‌های دیگر مترجمان در آن راه نیابد و تقریباً همه صفحات آن دارای پانوشت‌هایی روشنگر است که در بُعد محتوای آیه و فهم دقیق واژگان آن، خواننده را یاری می‌رساند. حجم پانوشت‌ها در هرصفحه تقریباً به اندازه یک سوم صفحه است که کاملاً مرتبط با ترجمه آیه و به دور از زوائد است؛ توضیحات لغوی و بیان نکات ادبی و تفسیری از جمله محتوای پانوشت‌های این ترجمه بوده و مواردی که در میان مفسران و مترجمان مورد اختلاف است، در پانوشت‌ها به وضوح بیان شده است.

وی تصریح کرد: از ویژگی‌های دیگر این ترجمه این است که از آغاز تا پایان آن به‌صورت تدریس در کلاس که شماری از دانشوران حوزوی و دانشگاهی در آن شرکت داشته‌اند، به صورت تجزیه و ترکیب و بیان نکات بلاغی وسپس بحث و گفت‌وگو به انجام رسیده است. تاکنون ترجمه‌ای جز این اثر به صورت تدریس عرضه نشده است.

وی گفت: با توجه به اینکه من ناقد بسیاری از ترجمه‌ها بوده‌ام، همه قرآن‌پژوهان چشم انتظار این ترجمه هستند تا این اثر را مطالعه کنند و احیاناً به بررسی و نقد آن بپردازند. با توجه به خواستاران فراوان این اثر، امید می‌رود که ناشری فرهنگ‌شناس، فرهنگ‌دوست و قرآن‌محور چاپ و نشر آن را عهده‌دار شود.


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=44667

نظـــرات شمـــا


نورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلین