سه شنبه 4 تیر سال 1398 Tue, 25 Jun 2019 00:27:50 GMT

مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی

                      

کد خبر : 44645       تاریخ : 1397/09/27 10:29:15
تمام پیشرفت های ایران به خاطر رویکرد اسلامی است
معاون ارتباطات بین الملل دفتر رهبری:

تمام پیشرفت های ایران به خاطر رویکرد اسلامی است

معاون ارتباطات بین الملل دفتر رهبری گفت: تمام پبشرفت های ایران بخاطر رویکرد اسلامی است. چرا که اسلام مشوق فراگرفتن دانش و علم است و این امر منجر به توجه ویژه به علم در بین رهبران انقلاب شده است.

به گزارش مبشرین به نقل از ایرنا، روز یکشنبه حجت الاسلام محسن قمی معاون ارتباطات بین الملل دفتر رهبری در نشست رونمایی از دست آوردهای پژوهشی دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: شاهد این ادعا توصیه امام به جوانان دانشجویی است که در اوج جنگ خدمت امام رسیده و از وضعیت جبهه ها گلایه کردند که امام خطاب به آن ها فرمود «جبهه یک روزی تمام می شود روی علم و دانشگاه تمرکز کنید.»
در دنیا کشور های سلطه گر همایش های مختلفی مثل؛ دافوس، همایش امنیتی مونیخ، همایش نظامی سنگاپور و... را برگزار می کنند تا بر امور دنیا مسلط شوند و مسیر آینده دنیا را ترسیم کنند.
عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: پرسش مهم این است که آیا این کشور ها موفق خواهند شد در آینده هم خود را بر امور کشورها مسلط کنند؟ به نظر می رسد با توجه به داده های پژوهشی و فناوری که در سطح جهان تولید شده است این امر امکان پذیر نخواهد بود.
قمی با بیان اینکه در این مسیر بزرگترین مانع اساتید و دانشجویان هستند، گفت: یکی از عواملی که باعث خواهد شد دیگر سلطه کشورهای سلطه گر ادامه پیدا نکند احساس نیاز جهان امروز به یک علم جدید دیگر است چرا که این علمی که فعلا وجود دارد علم ناقصی است البته ما مخالف این علم نیستیم اما معتقد هستیم که در هویت و انتخاب موضوع برای پژوهش در این علم به نیازهای بشر توجه نشده است.
وی افزود: در مراکز دانشگاهی اگر زمانی می گفتید برای رشته های مختلف یک واحد اخلاق می خواهیم بگذاریم همه اعتراض می کردند و می گفتند اخلاق چه ربطی به حوزه دانشگاهی و علمی دارد اما در حال حاضر با مشاهده خلاء علم مدرن، همه مراکز علمی آغوش خود را بر روی اخلاق و عرفان گشوده اند.
قمی ادامه داد: بحث اخلاق را به این خاطر مطرح کردند که دیدند از علم منهای اخلاق و دین چه سوء استفاده هایی شد. بزرگترین شیمیدان ها در خدمت مراکز تولید مواد مخدر قرار گرفتند. بزرگترین جامعه شناسان در خدمت مراکز استعماری در آمدند و بزرگترین فیزیکدان ها در جهت کشتار مردم عمل کردند. بنابراین این عوامل باعث شد بعد از جنگ جهانی دوم عده ای از شرمندگی مدرنیته سخن بگویند. پس دانشمندان امروز علاوه بر علم و دانش باید متعهد هم باشند.
عضو مجلس خبرنگاری رهبری افزود: نکته دومی که باید به آن اشاره کنم این است که علم بدون توجه به زمینه های که باعث پیدایش آن شده است امکان رشد نخواهد داشت. امروز نظریات پست مدرن بر زمینه های فرهنگی رشد علوم توجه دارند چرا که وقتی بحث موضوع پژوهش مطرح می شود دانشمندی که به اخلاق آراسته نیست موضوعی را انتخاب خواهد کرد که نه تنها در خدمت بشر نخواهد بود بلکه به بشر آسیب هم خواهد زد.
وی با اشاره به این نکته که علم موجود پاسخگوی همه نیاز های بشری نیست گفت: یک سری مسائل برای انسان مهم است که علم به تنهایی نمی تواند پاسخگوی آن ها باشد و در آزمایشگاه پاسخی برای آن ها پیدا نخواهد شد. مسائلی مانند اینکه هدف از زندگی چیست؟، بشر بعد از مرگ چه سرنوشتی خواهد داشت؟ و.. در واقع مسائل بنیادینی که علم توان پاسخ گفتن به آن ها را ندارد.
معاون ارتباطات بین الملل دفتر رهبری سپس به ارئه برخی از نتایج مطالعات آینده پژوهی پرداخت و افزود: در آینده مرزهای دانش شکسته خواهد شد و علوم و فناوری کاربردی تر خواهد شد. از سوی دیگر هم تکنولوژی در جامعه ارزان خواهد شد و روش های آموزش و پژوهش تغییر خواهد کرد و در نهایت علم از غرب به شرق منتقل خواهد کرد و مرکز علمی دنیا شرق خواهد شد.
عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: در حوزه فرهنگی هم ارزش های جدیدی خلق خواهد شد و جوامع به هم متصل خواهند شد که این امر تعریف انسان را سیال خواهد کرد. از طرف دیگر نقش طبقه متوسط در جوامع مختلف افزایش پیدا خواهد کرد.
نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری گفت: در قرن بیستم بزرگترین پیشرفت های بشری اتفاق افتاد اما بزرگترین جنایت ها هم در همین قرن صورت گرفت بنابراین علم به تنهایی فایده نخواهد داشت و در قرن بیست و یکم علم و دین با هم همراه خواهند بود و جوامع غربی در این قرن نخواهد توانست سلطه خودشان را ادامه دهند
وی ادامه داد: علم و فناوری از انحصار جوامع غربی بیرون خواهد آمد و ما شاهد این مسئله در کشور خودمان هستیم. ایران در حوزه های مختلف مثل سلول های بنیادی، گسترش آموزش، تاسیس مدرسه، حوزه نظامی و.. رشد گسترده ای کرده است.
وی خاطر نشان کرد: ما در حالی در حوزه های مختلف رشد کرده ایم که کمترین امکانات را داشته ایم به عنوان مثال گروهی که در سلول های بنیادی پیشرو بود کار خود را از یک «زیر پله» شروع کردند که بعد رهبری مطلع شدند و دستور حمایت از این گروه را دادند.
قمی ادامه داد: بسیاری از کشور ها این نکته را فهمیده اند که در گذشته تمدن علم و فناوری را به وجود می آرود اما امروز برعکس است و علم و فناوری است که تمدن را به وجود می آرود.
معاون ارتباطات بین الملل دفتر رهبری گفت: تمام پبشرفت های ایران بخاطر رویکرد های اسلامی و دینی است و این رویکرد زمانی عیان می شوند که در اوج جنگ وقتی دانشجویان خدمت امام خمینی رسیدند و دغدغه های خود را پیرامون جبهه ها مطرح کردند امام فرمودند جبهه یک روزی تمام می شوند روی دانشگاه و علم تمرکز کنید.
حجت الاسلام قمی اظهار کرد: امروز جوانان فهمیده اند اگر بخواهند در حوزه های مختلف کرامت خودشان را حفظ کنند چاره ای جز این ندارند که از نظر علمی خود را تقویت کنند. البته باید دقت کنند کار های علمی و پژوهشی در خدمت استعمار گران قرار نگیرد.
معاون ارتباطات بین الملل دفتر رهبری در بخش دیگری از صحبت های خود با پرداختن به طرح بحث معامله قرن از سوی دولت آمریکا گفت: در حالی آخرین روز های سال 2018 میلادی را سپری می کنیم که یکصد سال قبل در سال 1917 اعلامیه بالفور صادر شد و در نتیجه آن یک رژیم غیر قانونی شکل گرفت.
وی ادامه داد: اقدامات این رژیم آوارگی یک ملتی در امتداد 80 سال را باعث شد. صد ها هزار نفر کشته و میلیون ها نفر آواره شدند و مردم فلسطین به بند کشیده شدند. البته این همه جنایت علیه مردم فلسطین نبود. حمایت سازمان های بین المللی از اقدمات این رژیم نامشروع جنایت بزرگتری در این زمینه را رقم زد.
قمی افزود: در اوایل سال میلادی جاری دولت آمریکا تصور کرد که با طرح معامله قرن اعلامیه بالفور دو را صادر کرده است و در ادامه سیاست گره زدن امنیت رژیم نامشروع اسرائیل به امنیت نظام بین الملل این اقدام می تواند بر قوت این رژیم بیفزاید.
عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به پیام های مکرر دولت آمریکا به ایران در مورد بحث فلسطین گفت: به ما مکرر پیام می دهند که اگر دست از حمایت مردم فلسطین بردارید ما مشکلات دیگر شما در زمینه هسته ای و حقوق بشر را نادیده خواهیم گرفت. بنابراین اصلی ترین مسئله این ها با ایران حمایت نظام جمهوری اسلامی از ملت مظلوم فلسطین است.
معاون ارتباطات بین الملل دفتر رهبری در تشریح اهداف دولت آمریکا از طرح بحث معامله قرن افزود: انتقال پایتخت به قدس شریف، حل مشکل آوارگان فلسطینی با طرح این بحث که آن ها باید فکر برگشت به فلسطین را فراموش کنند و یهودی سازی فلسطین با اعلام اینکه نکته که فلسطینی های ساکن در این سرزمین به عنوان شهروند درجه دو تلقی خواهند شد از اهداف اصلی آمریکا در این طرح است.
وی افزود: این طرح قسمت های دیگری هم دارد که هنوز علنی نشده و مخفیانه است. بنابراین جهان اسلام امروز نیازمند هوشیاری گسترده در بین امت اسلامی است.


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=44645

نظـــرات شمـــا


نورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلین