سه شنبه 4 تیر سال 1398 Tue, 25 Jun 2019 00:25:10 GMT

مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی

                      

کد خبر : 44522       تاریخ : 1397/09/24 10:58:58
نخبگان قرآنی افغان در جوار احیاگر قرآن تجلیل شدند
در اختتامیه دومین دوره مسابقات قرآن اتباع خارجی مقیم استان تهران؛

نخبگان قرآنی افغان در جوار احیاگر قرآن تجلیل شدند

آئین اختتامیه و اهدای جوایز دومین دوره مرحله استانی مسابقات دارالقرآن محمد امین(ص) با حضور آیت الله موسوی بجنوردی و همکاری اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری تهران و آستان مقدس امام خمینی(ره) برگزار شد.

به گزارش مبشرین به نقل از ایکنا؛ آئین اختتامیه و اهدای جوایز دومین دوره مرحله استانی مسابقات دارالقرآن محمد امین(ص) با همکاری اداره کل امور اتباع و مهاجران خارجی استانداری تهران و آستان مقدس امام خمینی(ره) شب گذشته، پنجشنبه، ۲۲ آذرماه، همزمان با اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء در جوار حرم ملکوتی امام خمینی(ره) برپا شد.
این مراسم با تلاوت آیاتی از قرآن کریم توسط سیدمهدی متین، نفر دوم رشته قرائت این دوره از مسابقات آغاز شد و با سخنرانی کوتاه علی صادقی، مدیرکل امور اتباع و مهاجرین استان تهران ادامه پیدا کرد.

 

نخبگان قرآنی افغان در جوار احیاگر قرآن تجلیل شدند

نگاهی بر فعالیت‌های دارالقرآن محمدامین (ص)
در ادامه این مراسم غلام‌عباس حسنی، مدیرعامل دارالقرآن محمد امین(ص) فعالیت‌های این مرکز را تشریح کرد و گفت: این دارالقرآن ویژه پناهندگان حوزه استان تهران است و با دریافت مجوز رسمی از اداره کل امور اتباع خارجی استانداری تهران در مرکز خدمات اداری پیامبر اعظم از تاریخ ۱۷ دی‌ماه سال ۹۴ افتتاح شده است و تاکنون بالغ بر ۱۰۰ مرکز قرآنی به عنوان دارالقرآن، خانه‌ و جلسه قرآن در شهرستان‌های مختلف استان تهران، تحت نظارت این مرکز به ثبت رسیده است.
وی برگزاری مسابقات قرآن را یکی از اهداف این دارالقرآن برشمرد و گفت: مسابقات در مراحل مقدماتی، شهرستانی و استانی در بین پناهندگان استان تهران برگزار شده است. این مسابقات از سال ۹۶، شکل گرفته و دومین دوره نیز در سال جاری در دو بخش بانوان و آقایان در رشته‌های قرائت تحقیق و ترتیل سنین زیر ۱۶ سال و بالای ۱۶ سال و حفظ قرآن در اجزای مختلف برپا شد.

نخبگان قرآنی افغان در جوار احیاگر قرآن تجلیل شدند
حسنی بیان کرد: مرحله دوم این مسابقات با حضور ۳۰۰ شرکت‌کننده با همکاری اداره کل امور اتباع استان تهران، آستان مقدس امام راحل، معاونت پرورشی آموزش و پرورش و سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران در حرم مطهر امام خمینی(ره) در یک روز و چهار سالن برگزار شد که از این مجموع ۱۸ نفر از بانوان و ۱۸ نفر از آقایان برگزیده شدند که در این محفل مورد تجلیل قرار خواهند گرفت.
مدیرعامل دارالقرآن محمد امین(ص) اظهار کرد: شهرستان‌های شرکت‌کننده در این مسابقات با توجه به تعداد کسب رتبه‌های برتر، رتبه‌بندی شده‌اند. شهرستان قرچک با کسب تعداد ۱۲ نفر، رتبه اول، شهرری با کسب تعداد ۹ نفر، رتبه دوم، شهرستان ورامین با کسب پنج نفر، رتبه سوم، شهرستان‌های پاکدشت و تهران با کسب تعداد سه نفر، مشترکاً رتبه چهارم، شهرستان شهریار با کسب تعداد دو نفر، رتبه پنجم و در نهایت شهرستان‌های پیشوا و اسلام‌شهر با کسب تعداد ۱نفر، رتبه ششم را کسب کردند.
حسنی در پایان به‌خاطر تغییر و تأخیری که در برگزاری مسابقات به ویژه افتتاحیه و اختتامیه رخ داد، عذر‌خواهی کرد و گفت: از حضور قرآنیان و حاضرین جلسه، شورای نمایندگان قرآنی استان تهران، اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی کشور، اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری تهران، مدیریت آستان مقدس حرم امام، هیئت داوران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همه افراد موثر در برگزاری مسابقات تشکر ‌می‌کنم.

نخبگان قرآنی افغان در جوار احیاگر قرآن تجلیل شدند

طرح تربیت قرآنی ۲۰۰ هزار اتباع خارجی
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی صالحی، معاون فرهنگی و پژوهشی اداره اتباع خارجی و امور مهاجرین وزارت کشور در ادامه این اختتامیه، گزارشی از فعالیت‌های قرآنی اتباع کشور داد و گفت: بعد از جلسات متعددی در واحد فرهنگی اداره اتباع، مقرر شد تا ۲۰۰ هزار نفر از مهاجران آموزش ببینند و در بخش یادگیری رشته‌های حفظ، قرائت و مفاهیم قرآن تحت حمایت قرار گیرند، لذا طرحی برای تربیت این تعداد قاری، حافظ و قرآن‌پژوه ریخته و در ۱۴ استان اجرا شد.
وی ادامه داد: امسال سال سوم اجرای این طرح است و حدود ۲۰ هزار دانش‌پژوه و ۱۰ هزار فارغ‌التحصیل در سطح کشور در مجموعه ما فعالیت می‌کنند.
صالحی افزود: فعالیت‌های این طرح به‌گونه‌ای است که در محل اقامت مهاجران کلاس‌هایی از سن پنج سال به بالا در رشته‌های روخوانی، روان‌خوانی، رشته قرائت تحقیق ویژه آقایان و رشته قرائت ترتیل ویژه بانوان برگزار می‌شود. شرکت‌کنندگان بعد از آموزش در مسابقات شرکت می‌کنند.
معاونت فرهنگی و پژوهشی اداره اتباع در پایان گفت: امیدواریم به روزی برسیم که بتوانیم اعلام کنیم ۲۰۰هزار قاری و حافظ قرآن در بین مهاجران افغان داریم.

نخبگان قرآنی افغان در جوار احیاگر قرآن تجلیل شدند

ائمه؛ واسطه‌ای برای دریافت فیوضات الهی
آیت‌الله سیدمحمد موسوی‌بجنوردی، در بخش پایانی این مراسم به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: قرآن، کتابی جامع است. پیامبر(ص) در حدیث ثقلین می‌فرماید که به قرآن و اهل بیت(ع) ــ که با وجود امام علی(ع) آغاز و با وجود حضرت مهدی(ع) خاتمه می‌یابد ــ، تمسک جویید.
چهره ماندگار علم حقوق بیان کرد: الان وجود امام زمان(عج) برای ما خیر است، زیرا همیشه باید در دنیا یک انسان کامل باشد تا به‌واسطه او به ما فیض برسد. این قدرت را نداریم که مستقیم این فیوضات را دریافت کنیم و ائمه، مجرای فیوضات خداوند هستند. اکنون در عصر غیبت هستیم و به رجعت اعتقاد داریم که بعد از شهادت امام زمان(عج) ائمه از امام علی(ع) تا حضرت مهدی(عج) رجعت می‌کنند تا به قیامت کبری برسیم.

امام خمینی(ره) اسلام را زنده کرد
موسوی بجنوردی گفت: در عصر غیبت، علما شیعیان را رهبری می‌کنند و مردم از فیوضاتشان بهره‌مند می‌شوند. شخصیتی که جهان اسلام را به حق زنده کرد، امام خمینی(ره) بود که اگر انقلاب نمی‌کرد، امروز اسمی از اسلام نبود. این اسلام بود که سبب تجدید حیات انقلاب شد و حتی انقلاب شما در افغانستان نیز در احیای فرامین اسلامی مؤثر بود. امام، مردم افغانستان را در ایران، نگه‌داشت زیراکه مردمی شریف و متعهد به اسلام هستند.

توحید و وحدت‌ کلمه؛ سبب بقای اسلام
وی اظهار کرد: باید این تعصبات غلط بین شیعه و سنی که در افعانستان جاری است از بین برد و امام به همین منظور هفته وحدت را ایجاد کرد تا اتحادی بین این دو ایجاد شود؛ چراکه خدا، دین و قبله ما یکی است. توحید و وحدت‌ کلمه، سبب بقای اسلام است و اساس آن نیز با شهادت بر کلمه لااله‌الاالله و حقانیت محمد رسول‌الله(ص) استوار می‌شود. عظمت اسلام برای ما مهم است که اگر اسلام زنده باشد، هیچ قدرتی نمی‌تواند به مسلمانان جهان تعرض کند. دیدید که در گذشته، دشمنان اسلام با تعصبات بی‌جای خود در رابطه با اختلافات شیعه و سنی سبب کشته شدن چندین انسان بی‌گناه در افغانستان شدند و شیعه و اهل تسنن را به جان هم انداختند. البته تشیع و اهل تسنن هر کدام فروعات خود را دارند، اما مشترکاتی نیز دارند که سبب حفظ اتحاد است.

نخبگان قرآنی افغان در جوار احیاگر قرآن تجلیل شدند

گزارش ایکنا حاکی است؛ موسوی بجنوردی تصریح کرد: عبارت «بُنِیَ الإِسْلَامُ عَلىٰ كَلِمَتَيْنِ: كَلِمَةِ التَّوْحِيدِ، وَ تَوْحِيدِ الكَلِمَةِ» سخنی است که بزرگان اسلام می‌گویند و یعنی اینکه باید توحید و اسلام را حفظ کنیم. ابرقدرت‌های فاسد، همگی به دنبال نابودی اسلام هستند و اسلام خار چشم دشمنان شده است. خوشبختانه مردم بیدار شده و حاضر به تحمل ظلم نشدند. 

دشمنی با آل‌سعود مایه افتخار است
وی ادامه داد: بزرگترین دشمن ما رژیم ضد اسلام، آل سعود است. این دولت آنقدر فاسد و ظالم است که حتی اسم سرزمین حجاز را نیز عوض کرد و آن را عربستان سعودی نامید. البته دشمنی با چنین رژیم فاسد و کثیفی مایه افتخار ماست؛ چراکه می‌گویند: اگر می‌خواهید کسی را بشناسید، ابتدا ببینید دشمنش چه کسی است و این دشمن کثیف با همه ظلم‌هایش نشان‌دهنده حق و باطل است.

نخبگان قرآنی افغان در جوار احیاگر قرآن تجلیل شدند
موسوی بجنوردی در پایان گفت: پس امروز باید وحدت‌ کلمه داشته باشیم. اختلافات را کنار بگذاریم و حقانیت خدا و رسول‌الله(ص) را نیز باور داشته باشیم. البته زمانی که اسم پیامبر(ص) را می‌آوریم، باید بدانیم که حضرت علی(ع) از آن جدا نیست. اسلام بر پایه دو نفر امام علی(ع) و بانو خدیجه(ع) استوار شد. درواقع شمشیرحضرت علی و اموال حضرت خدیجه(س) اسلام را استوار کرد.
یادآوری می‌شود، تجلیل از برگزیدگان دومین دوره این مسابقات پایان‌بخش مراسم بود و شرکت‌کنندگان و خانواده‌هایشان، اساتید، داوران، قرآن‌آموزان، مسئولان مراکز قرآنی، مسئولان فرهنگی حرم مطهر و جمعی از طلاب در این مراسم حضور داشتند.

اسامی برترین‌ها در بخش آقایان

سیدجعفر حسینی از تهران نفر اول، سیدمهدی متین از قرچک نفر دوم و مرتضی خاوری از شهرری نفر سوم در رشته قرائت بالای ۱۶ سال و در رشته قرائت زیر ۱۶ سال؛ محمدجواد رمضانی و علی‌اصغر افتخاری از شهریار نفر اول و دوم و جواد برهانی از پیشوا نفر سوم شدند.

علیرضا مرادی و بهزاد تاجیک از قرچک و سیدهادی حسنی از ورامین نفرات اول تا سوم این رقابت‌ها در رشته حفظ کل قرآن بودند و در رشته حفظ ۱۵ جزء سیدمحمد محمودی از تهران، عباس خاوری از قرچک و قاسم رسولی از شهرری به ترتیب رتبه اول تا سوم را کسب کردند.

در شته حفظ پنج جزء؛ حبیب الله صادقی از قرچک، فرزاد عطایی از شهرری و میلاد تاجیک از قرچک و در رشته حفظ یک جزء نیز محمد تاجیک و محمدمهدی جعفری از قرچک، غلامحسین جعفری از پاکدشت به ترتیب نفرات اول تا سوم این دوره از رقابت‌ها شدند.

اسامی برترین‌ها در بخش بانوان

فاطمه حسینی و معصومه حیدری از شهرستان ری، فاطمه محمدی از ورامین نفرات اول تا سوم رشته ترتیل بالای ۱۶ سال و در رشته قرائت ترتیل زیر ۱۶ سال نیز زینب جعفری از قرچک، فائزه جعفری از اسلامشهر و محدثه حسینی از شهرستان ری نفرات اول تا سوم شدند.

معصومه حسینی از شهرستان ری، معصومه شفاهی از ورامین و مهدیه‌سادات از پاکدشت در رشته حفظ کل رتبه آوردند و در رشت حفظ ۱۵ جزء نیز طیبه مقدسی از ری، مهدیه هزاره از پاکدشت و صغری حداد از ورامین نفرات اول تا سوم شدند.

راضیه محمدی و زهرا کریمی از قرچک، زهرا ممرک از تهران در رشته حفظ پنج جزء و زهرا صاحب‌زاده از قرچک، فاطمه حیدری از ری و زهرا رضایی از ورامین رتبه اول تا سوم را کسب کردند.


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=44522

نظـــرات شمـــا


نورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلین