دوشنبه 30 اردیبهشت سال 1398 Mon, 20 May 2019 09:22:06 GMT

مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی

                      

کد خبر : 44207       تاریخ : 1397/09/15 10:08:49
برگزاری نشست «مسلمانان هند، حج و حرمین شریفین»

برگزاری نشست «مسلمانان هند، حج و حرمین شریفین»

نشست علمی-تخصصی «مسلمانان هند، حج و حرمين شريفين» توسط پژوهشکده حج و زیارت برگزار می‌شود.

به گزارش مبشرین به نقل از شبستان، نشست علمی-تخصصی «مسلمانان هند، حج و حرمين شريفين» ۹ اسفند ۹۷ توسط پژوهشکده حج و زیارت برگزار می‌شود. اين نشست در صدد است تا تعاملات و پيوندهاي فکري جامعه ايران و هند درباره حج و حرمين تا استقلال هند را مورد توجه قرار دهد و محملي براي هم‌انديشي در اين حوزه براي انديشمندان فرزانه ايجاد کند تا به دنبال آن گامي کوچک در مسير توسعه و بسط مطالعات ايران و هند بردارد. بي ترديد برگزاري چنين مراسمي به ايجاد فرصت هاي مشترک و نزديکي دو تمدن کهن کمک مي کند.

پژوهشکده حج و زیارت، فراخوان مقاله برای نشست علمی «مسلمانان هند، حج و حرمین شریفین» را اعلام کرد.

بر اساس این گزارش، «تعاملات مسلمانان هند و ایران در امور حج و حرمین» عنوان نخستین محور این همایش اعلام شده که ایرانیان در سفرنامه‌های حج هندیان، نقش صاحب منصبان ایرانی تبار هند در حج و حرمین، تعامل دولتمردان هند با مسلمانان ایران در امر حج‌گزاری، حج‌گزاری ایرانیان مقیم هند، نقش هند در حج‌گزاری ایرانیان در دوره صفوی، نقش دولت‌های ایرانی تبار شیعی در هند در حج و حرمین، مهاجرت ایرانیان به هند در دوره صفویه و نقش آنان در حج‌گزاری مسلمانان از موضوعات این محور است.

این گزارش حاکی است، محور دوم این همایش «حج‌گزاری مسلمانان هند در ادوار تاریخی مختلف» با موضوعات؛ مشکلات و موانع حج‌گزاری مسلمانان هند، کاروان‌ها و قافله‌های حج مسلمانان هند، مؤسسات زیارتی در هند، مسیرهای حج هندیان، تعامل پیروان ادیان هندی در حج‌گزاری مسلمانان هندی، مهاجرت اشراف (سادات) از مدینه به هند، شخصیت‌های تأثیرگذار هندی در امور حج و حرمین، رجال و مشاهیر هندی مقیم در حرمین و انگلیس و حج مردمان هند از سرفصل این محور به شمار می‌آید.

این گزارش می‌افزاید: در محور سوم همایش «فرهنگ و آداب و رسوم حج‌گزاری مسلمانان هند» موضوعات؛ فرهنگ استقبال و بدرقه از حجاج در میان مسلمانان هند، فرهنگ بدرقه از حجاج در میان مسلمانان هند، بررسی نقش «مکه مسجد» و تأثیر آن در جاماندگان از موسم حج، فرهنگ، آداب و رسوم حج‌گزاری مسلمانان هند اعلام شده است.

محور چهارم همایش «حج و حرمین شریفین در آثار علمی و هنری مسلمانان هند» است که موضوعات سفرنامه‌نویسان ایرانی مقیم هند در باره حج و حرمین، تک‌نگاری‌های حج هندیان، کتابشناسی حج مسلمانان هند، نسخ خطی هندیان در باره حج و حرمین، سروده‎های شعرای مسلمان هند درباره حج، آثار فارسی در هند درباره حج و حرمین، آثار هنری مسلمانان هند درباره حرمین، آثار فارسی در هند درباره حج و حرمین و سروده‌های شاعران مهاجر ایرانی به هند درباره حج و حرمین را شامل می‌شود.

اوقاف هندیان در حرمین شریفین، صاحب منصبان هندی در حرمین، کارگران هندی شاغل در حرمین و هدایای هندیان به کعبه در محور پنجم با عنوان اقدامات عمرانی و رفاهی مسلمانان هند در حرمین شریفین است.

 

۱۵ دی آخرین مهلت ارسال مقالات و آخرین مهلت دریافت اصل مقالات اول بهمن ماه ۱۳۹۷ اعلام شده است.

علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۳۷۷۶۹۹۹۴ و پیش شماره ۰۲۵ تماس بگیرند.

پژوهشگران می‌توانند برای ارسال مقالات به سایت نشست علمی تخصصی به نشانی http://hendhajj.ir مراجعه کنند.


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=44207

نظـــرات شمـــا


نورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلین