دوشنبه 30 اردیبهشت سال 1398 Mon, 20 May 2019 09:54:33 GMT

مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی

                      

کد خبر : 44197       تاریخ : 1397/09/15 09:26
«تشیع در اواخر عصر سلجوقی» بررسی می شود

«تشیع در اواخر عصر سلجوقی» بررسی می شود

دهمین نشست از سلسله نشست های هفتگی دوشنبه های ایرانشناسی با موضوع «تشیع در اواخر عصر سلجوقی بر پایه اطلاعات نسخه شناسی»، برگزار می شود.

به گزارش مبشرین به نقل از مهر، دهمین نشست از سلسله نشست های هفتگی دوشنبه های ایرانشناسی با موضوع «تشیع در اواخر عصر سلجوقی بر پایه اطلاعات نسخهشناسی»، با سخنرانی محمدکاظم رحمتی، عضو هیئت علمی بنیاد دائرةالمعارف اسلامی، برگزار می شود. 

این نشست روز دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷، از ساعت ۱۰ تا ۱۲ صبح، با حضور جمعی از پژوهشگران و علاقه‌مندان همراه خواهد بود و در آن به موضوعاتی چون «تشیع در عصر سلجوقی و مشکل منابع»، «خاندانهای شیعی در عراق عجم»، «ری و کاشان و اهمیت علمی آنها در عصر سلجوقی» و «ابوالرضا راوندی عالم نامور امامی عصر سلجوقی و اهمیت او» پرداخته خواهد شد. 

پژوهشگران تاریخ تشیع- خاصه پیش از عصر صفویه- با دشواریهای چندی در انجام تحقیقات خود از جمله فقدان منابع کافی روبرو هستند. تواریخ عمومی باقیمانده از آن دوره تنها گاه در حد اشاراتی گذرا به شیعیان اشاره کرده و شرح حال بسیاری از عالمان امامی آن دوره در کتابهای تراجم نگاری تألیف شده توسط عالمان اهل سنت- به جز مواردی اندک- نیامده است.

با این حال مراجعه به نسخه‌های خطی برخی آثار امامیه که از روی نسخه‌های کهنتر کتابت شده و کاتبان آنها به نسخه اساس کتابت خود اشاره‌ای کرده‌اند، میتواند برای بازشناسی نقش و اهمیت برخی عالمان امامی در اواخر عصر سلجوقی و نقش آنها در روایت آثار کهن امامیه کاربرد داشته باشد. 

علاقه‌مندان به شرکت در این نشست میتوانند به نشانی تهران، خیابان شیخ بهایی (جنوبی)، خیابان ایرانشناسی،  پایین تر از بزرگراه شهید همت، بنیاد ایرانشناسی مراجعه کنند.


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=44197

نظـــرات شمـــا


نورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلین