دوشنبه 30 اردیبهشت سال 1398 Mon, 20 May 2019 09:46:14 GMT

مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی

                      

کد خبر : 44167       تاریخ : 1397/09/14 10:43:15
تبعیض بین زن و مرد در اسلام محکوم است
آیت الله سبحانی:

تبعیض بین زن و مرد در اسلام محکوم است

آیت الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید گفت: اسلام اگر چه تبعیض بین زن و مردم را محکوم می کند اما معتقد به تفاوت بین زن و مرد است و دلیل آن تفاوت برخی احکام بین این دو است.

به گزارش مبشرین به نقل از ایرنا، وی روز چهارشنبه در درس خارج اصول خود در مسجد اعظم قم، افزود: «تبعیض» بین زن و مرد با «تفاوت» بین آنها متقاوت است، چراکه تبعیض در اسلام محکوم است ولی تفاوت بین مرد و زن محکوم نیست.
وی با بیان اینکه باید در مقابل امر خدا تابع بود گفت: باید حوزه علمیه در برابر وحی، تسلیم باشد؛ چراکه وحی خطا پذیر نیست ولی عقل ما خطا پذیر است.
آیت الله سبحانی با تاکید بر اینکه انسان در درک واقعیت ضعیف و خدا غنی است و مسائل ما را بهتر درک می کند افزود: برخی تفاوت ها در احکام پیرامون زن و مرد همچون ارث در اسلام وجود دارد که این تبعیض نیست بلکه تفاوت است و دلیل آن نیز تفاوت مسئولیت بین زن و مرد است .
این مرجع تقلید با اشاره به وجود خطا در برخی نوشته ها و کلام ها گفت: ما با فتوای عقلانی مخالف نیستیم ولی فتوای وحیانی نشات گرفته از آموزه های الهی مقدم بر فتوای عقلانی است.
آیت الله سبحانی با تاکید بر اینکه فتوای عقلی به معنای مصلحت اندیشی نیست تصریح کرد: بعد از پیامبر(ص) مصلحت اندیشی آغاز و مصلحت بر استدلال عقلی مقدم شمرده و در این مسیر برخی حقوق و احکام حذف شد.
وی با تاکید بر اینکه استدلال عقلی به معنای مقدم شمردن استدلال منطقی و اندیشه عمیق بر مصلحت اندیشی است افزود: باید در مسائل مربوط به زن و مرد به تفاوت بنای این دو توجه شود.


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=44167

نظـــرات شمـــا


نورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلین