دوشنبه 30 اردیبهشت سال 1398 Mon, 20 May 2019 09:21:43 GMT

مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی

                      

کد خبر : 44099       تاریخ : 1397/09/12 09:39
نظام اسلامی ایران نسخه پیشرفته اسلام است
رئیس شورای روابط فرهنگی هند:

نظام اسلامی ایران نسخه پیشرفته اسلام است

رئیس شورای روابط فرهنگی هند با تأکید بر ایجاد مرکز مطالعات ادیان در ایران جهت فراهم‌ شدن زمینه آشنایی دانشمندان هندی با ایران اسلامی گفت: اسلامی که در ایران است، یک نسخه پیشرفته اسلام است که نگاه به آینده دارد.

به گزارش مبشرین به نقل از فارس،‌ وینای ساهاسرابوده رئیس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران به منظور شرکت در سمینار «پیوندهای زبان‌شناسی بین فارسی و سانسکریت» با حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان رئیس این سازمان دیدار و گفت‌‌وگو کرد.

ابراهیمی‌ترکمان در آغاز این دیدار، با اشاره به اشتراکات فرهنگی ایران و هند گفت: اولین قرارداد رسمی فرهنگی بین دو کشور به ۶۲ سال گذشته باز می‌گردد. این قرارداد فرهنگی توسط سفیر ایران در هند و مولانا ابوالکلام آزاد وزیر فرهنگ هند در دهلی‌نو به امضاء رسید و با پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت‌ها و همکاری‌های فرهنگی وارد مرحله جدیدی شد.

وی افزود: عمق روابط فرهنگی بین دو کشور تا آنجا است که در تاریخ هیچ دو ملتی این گونه به هم نزدیک نبوده و اگر بخواهیم چنین روابطی با کشوری دور داشته باشیم، قرن‌ها زمان می‌برد تا ارتباطات چنین گسترده شود.

 

 

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی شناخت، علاقه و همدلی بین ایران و هند را مهم‌ترین ثروت گسترش روابط فرهنگی فی مابین دانست و گفت: دوستی بین ایران و هند فراتر از کلمه و زبان است و یک همدلی بین دو کشور وجود دارد.

وی ادامه داد: ما برای اجرای مفاد تفاهم‌نامه فرهنگی بین دو کشور تلاش بسیاری کردیم که از جمله آن مفاد، برگزاری گفت‌وگوهای فرهنگی است. در این راستا نخستین دور از این گفت‌وگوها را در هند برگزار کردیم و مقالاتی را به فارسی و انگلیسی منتشر کردیم.

ابراهیمی ترکمان بیان داشت: در سال گذشته، گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم را ایجاد کردیم و اوایل سال میلادی آینده در تهران، میزبان هیأت هندی خواهیم بود.

وی با تأکید بر اینکه اسلام با همه ادیان در صلح و محبت است، گفت: در برگزاری این گفت‌وگوها به یک نکته مهمی پی بردیم و آن هم، بد فهمی عمیق بین ادیان بود. دین مبین اسلام با همه ادیان در صلح و محبت است. اما امروز برای بعضی‌ها دستاویزی برای خشونت است.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در پایان  پیشنهاد ایجاد کمیته فرهنگی در کمیسیون مشترک اقتصادی بین دو کشور و فرصت‌های مطالعاتی و بورسیه ویژه نخبگان ایرانی را داد و بر ضرورت گسترش همکاری‌های فرهنگی و هم‌افزایی و اجرای برنامه‌های مشترک بین دو کشور تأکید کرد.

تداوم همکاری‌های فرهنگی بین هند و ایران

ساهاسرابوده با اشاره برگزاری سمینار «پیوندهای زبان‌شناسی بین فارسی و سانسکریت» طی روزهای ۹ تا ۱۱ آذر ماه در تهران گفت: زبان فقط کلمات نیست، بلکه با خودش فلسفه، جهان‌بینی و فرهنگ را همراه دارد و این اشتراکات زبانی باعث تعامل بین دو کشور خواهد شد.

وی افزود: کشور هند با جمهوری اسلامی ایران از لحاظ فرهنگی و تاریخی، روابط بسیار عمیقی داشته است و این روابط از زمان‌های خیلی دور، بسیار قدرتمند و قوی بوده است.

 

 

رئیس شورای روابط فرهنگی هند ابراز داشت: اسلام، نظام عقیدتی است که در سراسر جهان مورد توجه قرار دارد. اسلامی که در ایران است، یک نسخه پیشرفته اسلام است که نگاه به آینده دارد و در دنیا از احترام ویژه‌ای برخوردار است.

وی با تأکید بر تداوم همکاری‌های فرهنگی بین هند و ایران ادامه داد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی دارای پتانسیل‌ خوبی برای همکاری‌های فرهنگی خصوصاً در زمینه اسلام است، از این رو لازم است با ایجاد مرکز مطالعات ادیان در ایران زمینه آشنایی دانشمندان هندی با ایران اسلامی فراهم شود.


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=44099

نظـــرات شمـــا


نورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلین