دوشنبه 30 اردیبهشت سال 1398 Mon, 20 May 2019 09:23:24 GMT

مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی

                      

کد خبر : 44097       تاریخ : 1397/09/12 09:31
مسئول تامین بودجه قرآنی چه کسی است؟

مسئول تامین بودجه قرآنی چه کسی است؟

با استناد به اساسنامه صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی، شورای توسعه فرهنگ قرآنی مسئول اصلی پیگیری تأمین بودجه قرآنی کشور است.

به گزارش مبشرین به نقل از تسنیم، موضوع بودجه قرآنی چند سالی است که در بالاترین سطح اخبار رسانه‌های قرآنی قرار دارد. موضوعی که حیات فعالیت‌های قرآنی به آن بستگی دارد.

احمد مازنی رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی دیروز در استودیوی برنامه افق رادیو قرآن حضور یافت و علاوه بر ارائه گزارش 40 ساله انقلاب در حوزه فرهنگ، بخشی از مطالب خود را به بودجه قرآنی کشور اختصاص داد. او در تبیین راهکار مناسب جهت افزایش و جذب بودجه قرآنی، شورای توسعه فرهنگ قرآنی را مسئول اصلی پیگیری بودجه قرآنی دانست و عنوان کرد که تاکنون موفق نشده با اعضای این شورا برای حل این مساله نشستی داشته باشد.  

برای تایید سخنان رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، کافیست نگاهی به متن منشور توسعه فرهنگ قرآنی داشته باشید. آنگاه خواهید دید که مسئول اصلی پیگیری بودجه قرآنی چه کسی است.

 

ماده 3  منشور می‌گوید: «به‌منظور پیشبرد و اجرایی شدن اهداف، سیاست‌ها و راهبردهای منشور توسعه فرهنگ قرآنی در داخل و خارج از کشور و تحقق عزم ملی برای توسعه تمسّک و اعتصام به قرآن کریم در همه عرصه‌ها، شورای تخصصی توسعه فرهنگ قرآنی زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل می‌شود».

تدوین اولویت‌ها و جهت‌گیری‌های کلان بودجه فعالیت‌های قرآنی و ارایه آن به شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز  یکی از وظایف اصلی شورای توسعه است که در بند 11 ماده 4 منشور توسعه فرهنگ قرآنی به آن اشاره شده است.

در برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران (آذرماه 89)، مجلس شورای اسلامی مصوب کرد که دولت در اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی، حداکثر نیم درصد از سقف بودجه مصوب هریک از دستگاه‌های ملی و استانی را به حوزه قرآن اختصاص دهد. همچنین عنوان شد که این اعتبارات باید در راستای اولویت‌ها و سیاست‌های تعیین‌شده توسط شورای تخصصی توسعه فرهنگ قرآنی هزینه شده و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور موظف است گزارش میزان عملکرد اعتبارات اختصاص یافته را به مجلس شورای اسلامی و شورای تخصصی توسعه فرهنگ قرآنی ارسال کند.

بر همین اساس، شورای عالی انقلاب فرهنگی به‌منظور تمهید پشتیبانی‌های اعتباری لازم برای تحقق اهداف، سیاست‌ها و راهبردهای منشور توسعه فرهنگ قرآنی و ایجاد نظام مشارکت مالی در اجرای اسناد راهبردی اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی، «صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی» را تشکیل داد.

در وظایف این صندوق هدفمندسازی و هدایت اعتبارات در جهت تحقق اهداف، سیاست‌ها و راهبردهای منشور توسعه فرهنگ قرآنی،  تأمین بهینه منابع اعتباری اجرای برنامه‌ها و اسناد راهبردی اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی تعیین شده است.

در ماده 4 اساسنامه صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی نیز تصریح شده است که «منابع اعتباری صندوق هر ساله توسط دولت در لایحه بودجه کشور با عنوان، اعتبارات موضوع اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی در قالب کمک پیش‌بینی می‌شود.»

 

این ماده به خوبی نشان می‌دهد وظیفه‌ تأمین تمامی یا بخش عمده‌ای از بودجه قرآنی کشور بر عهده شورای توسعه فرهنگ قرآنی است. شورای توسعه فرهنگ قرآنی در برهه‌ای تلاش کرد که نیم درصد از بودجه مصوب هریک از دستگاه‌های ملی و استانی و بودجه هزینه‌ای و هزینه‌های مستقیم تولید در شرکت‌های دولتی را کسر و در اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی به کارگیرد که از آن سال تاکنون نه‌تنها نتوانست 100 درصد از بودجه نیم‌درصدی را تامین کند بلکه هرسال نیز در لایحه بودجه دولت، سهم قرآن کاهش یافت تاجایی که در سال 97 فقط 40 میلیارد تومان به حوزه فعالیت‌های قرآنی اختصاص یافت. اکنون که 9 ماه از سال 97 می‌گذرد تنها چیزی حدود نیمی از این بودجه محقق شده و به صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی واریز شده است.


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=44097

نظـــرات شمـــا


نورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلین