دوشنبه 30 اردیبهشت سال 1398 Mon, 20 May 2019 09:39:43 GMT

مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی

                      

کد خبر : 44011       تاریخ : 1397/09/10 11:03:20
روابط دینی ایران و ترکیه پیشینه تاریخی دارد/ لزوم همکاری بیشتر برای حل مشکلات جهان اسلام
آیت‌الله تسخیری:

روابط دینی ایران و ترکیه پیشینه تاریخی دارد/ لزوم همکاری بیشتر برای حل مشکلات جهان اسلام

آیت‌الله تسخیری در دیدار رئیس سازمان امور دینی ترکیه بااشاره به سابقه تاریخی روابط دینی ایران و ترکیه گفت: باید علمای دو کشور برای حل مشکلات جهان اسلام گام بردارند.

به گزارش مبشرین به نقل از فارس، نشست دو جانبه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی  با هیأت سازمان امور دینی کشور ترکیه باحضور آیت الله تسخیری، آیت‌الله اراکی و علی ارباش رئیس سازمان امور دینی ترکیه در هتل آزادی تهران برگزار شد.

همکاری علمای ایران و ترکیه پیشینه تاریخی دارد

در این دیدار آیت‌الله محمدعلی تسخیری در با اشاره به همکاری‌های دو کشور گفت: رابطه ما با سازمان دیانت ترکیه رابطه قوی و محکمی است که امیدوارم ادامه پیدا کند. همچنین تاریخ شاهد همکاری علمای ایران و ترکیه در زمینه‌های مختلف بوده است.

آیت الله تسخیری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: علمای اسلام مقام رفیعی دارند، عالم مرجع دینی امت است و یکی از مسلمات فقه اسلامی این است که حاکم در جهان اسلام باید فقیه باشد.

علمای دو کشور با همکاری در راستای مشکلات جهان اسلام گام بردارند

وی ضمن ابراز امیدواری برای اثر مثبت این دیدار‌ها برجهان اسلام گفت: ترکیه در تاریخ حمایت‌هایی از جهان اسلام و هدایت تمدن اسلامی داشته و امیدوارم همکاری استراتژیک ایران و ترکیه ادامه یابد. همچنین امیدوارم با همکاری علمای دو کشور  بتوانیم مشکلات امت اسلام را حل کنیم.

در ادامه منوچهر متکی عضو شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به انجام بندهای تفاهم‌نامه‌ قبلی از جمله این دیدار و ملاقات با رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی اظهار داشت: برگزاری کنفرانس مشترک وحدت بخش دیگری از این تفاهم‌نامه است که انشالله برگزار خواهد شد.

همکاری در زمینه دیدار علما و بورسیه دانشجویان

متکی با بیان اینکه ما در دیدارهای قبلی بر لزوم تشکیل هیأت‌های علمایی تأکید کرده بودیم، تصریح کرد: در بحث ارتباط و مسئولیت علما باهم قرار شد سالی یکبار ۱۰ نفر از علما در این زمینه بتوانند با یکدیگر دیدار داشته و تعدادی از دانشجویان علوم دینی نیز بورسیه شوند که در حال حاضر این امر در دانشگاه مذاهب اسلامی انجام می‌شود.

وی ترجمه کتب‌ و ارسال آن برای سازمان دیانت را بخشی دیگر از این توافق برشمرد و گفت: ما همچنین توافق کردیم فصل‌نامه مشترکی در زمینه تقریب و مذاهب اسلامی داشته باشیم که هر سه ماه یک بار منتشر شود.

امضای تفاهم‌نامه مشترک به عنوان نقشه راه آینده

متکی با تأکید بر اینکه این محورها باید در دستور کار هیأتی که قرار است تشکیل شود، قرار گیرد ادامه داد: سال گذشته ما با مقامات تقریبی، مذاکرات سازنده‌ای داشتیم و انشالله امسال امضای تفاهم‌نامه مشترک را برای این طرح به عنوان نقشه راه آینده داشته باشیم.

وزیر اسبق امور خارجه همچنین یادآور شد: ما با حمایت‌های مسئولان مربوطه از جمله آیات اعرافی و تسخیری فعالیت‌های دینی این‌چنینی را دنبال می‌کنیم.


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=44011

نظـــرات شمـــا


نورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلین