چهارشنبه 1 خرداد سال 1398 Wed, 22 May 2019 05:33:54 GMT

مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی

                      

کد خبر : 42469       تاریخ : 1397/08/23 11:49:54
«جهاد نفس»؛ شرط تحقق وعده الهی در مورد انسان
آیت‌الله العظمی سبحانی بیان کرد:

«جهاد نفس»؛ شرط تحقق وعده الهی در مورد انسان

مرجع تقلید شیعیان جهان گفت: بر اساس برخی از آیات قرآن، اگر انسان تهذیب نفس و خودسازی معنوی کند خداوند هم به وعده خود عمل کرده و انسان را به راه درست هدایت خواهد کرد.

به گزارش مبشرین به نقل از ایکنا؛ آیت‌الله العظمی جعفر سبحانی، امروز ۲۳ آبان‌ماه، در درس خارج فقه خود با اشاره به آیه شریفه «وَالَّذِينَ جَاهَدُوا فِينَا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنَا وَ إِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنِينَ؛ و كسانى كه در راه ما كوشيده‏‌اند به يقين راه‌هاى خود را بر آنان مى‌‏نماييم و در حقيقت ‏خدا با نيكوكاران است(عنکبوت/۶۹)»، گفت: این آیه شریفه فرموده است که اگر انسان تهذیب نفس و خودسازی معنوی کند، خداوند هم به وعده خود عمل کرده و انسان را به راه درست هدایت خواهد کرد.

وی افزود: جهاد در واقع یعنی جهاد نفس در راه خداوند است؛ جهاد این است که انسان قدری در فشار زندگی قرار بگیرد تا ساخته شود؛ درست شبیه آهنی که در دست آهنگر هر قدر در معرض آتش و کوبیدن قرار بگیرد، سرخ‌تر و سخت‌تر می‌شود و زوائدش می‌ریزد؛ انسان نیز هر قدر در کوره آتش زندگی پخته‌تر شود، سخت‌تر و زبده‌تر خواهد شد.

آیت‌الله سبحانی بیان کرد: انسان هرقدر روزه بگیرد، شب‌ها نماز بخواند، از حرام چشم بپوشد، گوش به فرامین حق بدهد، غیبت نکند و ... وعده حق شامل او خواهد شد و خداوند با نیکوکاران است؛ بنابراین راه کمال به سوی ما باز است و بسته به این دارد که در این مسیر چقدر استقامت داریم.

وی با بیان اینکه روز هشتم ربیع، روز شهادت امام عسکری(ع) است، گفت: این روز تعطیل است و روز نهم نیز روز امامت امام زمان(عج) است و افتخاری برای ما محسوب می‌شود.


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=42469

نظـــرات شمـــا


نورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلین