چهارشنبه 4 اردیبهشت سال 1398 Wed, 24 Apr 2019 03:08:50 GMT

مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی

                      

کد خبر : 42139       تاریخ : 1397/08/13 11:06:57
جامعه با نقش زنان سریع تر قرآنی می شود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

جامعه با نقش زنان سریع تر قرآنی می شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: باید از نقش زنان برای تکثیر نقش معرفتی و رفتاری قرآن بهره برد تا سریع تر جامعه را به سمت این کتاب آسمانی سوق داده و آن را قرآنی کنیم.

به گزارش مبشرین به نقل از ایرنا، سیدعباس صالحی روز شنبه در نشست با با اعضای برگزار کننده همایش بانوان قرآن پژوه افزود: در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی اگر شاخص هایی را به عنوان توفیقات این چهل سال برشماریم بی تردید فعالیت های قرآنی یکی از این شاخص ها به شمار می آید.
وی گفت: بسیاری از اتفاقات و فعالیت های قرآنی در چهل سال گذشته قابل مقایسه با پیش از انقلاب اسلامی نیست و از نظر کمیت و کیفیت در زمینه آموزش، مطبوعات، رسانه های دیداری و شنیداری، پایان نامه ها و ... حجم وسیعی از فعالیت های قرآنی داشته ایم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوازدهم ادامه داد: حوزه زنان و گسترش فعالیت در این بخش نیز یکی دیگر از شاخص هایی است که در چهلمین سال انقلاب اسلامی می توان از آن به عنوان شاخص قابل توجه یاد کرد. در حوزه داستان نویسی، شعر، پژوهش و ... زنان فعالیت ها و آثار قابل توجهی داشته اند و در برخی موارد جلوتر از مردان حرکت کرده اند.
وی تصریح کرد: زنان همچنین در حوزه موسسات، انجمن ها، جریان ها، تشکل ها، مطبوعات و ... نیز سهم عمده ای داشته اند و این امر یکی دیگر از شاخص های توفیقات انقلاب اسلامی است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه جریان های اجتماعی زنان روز به روز در حوزه های مختلف افزایش یافته گفت: همایش بین المللی بانوان قرآن پژوه که امسال پانزدهمین دوره آن برگزار خواهد شد یکی از این توفیقات است که باید بر اهمیت آن توجه داشت.
صالحی با اشاره به تاکید قرآن به تجلی الهی و نقطه های جمال قرآنی ادامه داد: زنان در حوزه فهم نقطه های جمال قرآنی می توانند نقش بسزایی داشته باشند. وجه جمالی قرآنی به خوبی مکشوف نشده است و زنان به میزان کافی به این حوزه ورود نکرده اند، بنابراین حضور بیشتر زنان در این زمینه به فهم و درک تجلی قرآنی کمک می کند.
وی با بیان اینکه زنان وجه مادرانه دارند که به عنوان وجه تکثیری محسوب می شود و قدرت زنان می تواند یک معرفت را در تکثر حداکثری قرار دهد، گفت: برای تکثیر نقش معرفتی و رفتاری قرآن باید از نقش زنان در این زمینه بهره برد چراکه زنان و مادران به دلیل قدرت تکثری خود سریع تر می توانند جامعه را به سمت قرآن سوق دهند و آن را قرآنی کنند.
صالحی با اشاره به وجه پشتکاری زنان در جامعه ادامه داد: زنان نسبت به مردان از پشتکار بیشتری برخوردارند و از آنجا که قرآن دارای لایه های بسیاری است حرکت به سمت این لایه ها به پشتکار زیادی نیاز دارد و زنان واجد این ویژگی هستند و باید از این ظرفیت خدادادی آن ها در جهت قرآنی کردن جامعه بهره برد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تعداد پایان نامه های انجام شده در حوزه قرآن گفت: این حجم وسیع از پایان نامه ها نشان دهنده افق جدید در مباحث قرآنی در کشور و جهان تشیع است و کمک خوبی در ارتباطات و دیپلماسی فرهنگی و قرآنی ما محسوب می شود.

** گردآوری 21هزار پایان نامه قرآنی
براساس اعلام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درادامه این نشست دبیرپانزدهمین همایش بانوان قرآن پژوه با ارائه گزارشی از مجموعه فعالیت های این همایش، گفت: در هر دوره از برگزاری این همایش بانوان سرآمد و شاخص که در حوزه قرآنی فعالیت داشته اند شناسایی و به جامعه معرفی می شوند.
حجت الاسلام محمدعبدالهیان افزود: گردآوری حدود ٢١ هزار پایان نامه قرآنی، جلوگیری از تکرار و موازی کاری در فعالیت ها و پژوهش های قرآنی، کشف استعدادهای بانوان و معرفی آن ها به جامعه، تکریم از بانوان هنرند فعال در حوزه قرآن و ... از جمله آثار برگزاری این همایش است.
به گزارش ایرنا، پانزدهمین دوره همایش بانوان قرآن پژوه آذرماه سال جاری با موضوع «قرآن و امام جواد (ع)» به عنوان محور همایش در مشهد مقدس برگزار خواهد شد.
حدود 500 بانوی قرآن پژوه از تهران و 200 نفر از شهر مشهد در همایش امسال حضور خواهند یافت.
با برگزاری این همایش هر ساله تعدادی از بانوان در عرصه‌های مختلف قرآنی چون حفظ، قرائت، هنر، پژوهش در بخش ملی و بین‌الملل تجلیل به‌عمل می‌آید.


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=42139

نظـــرات شمـــا


نورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلین