دوشنبه 28 مرداد سال 1398 Mon, 19 Aug 2019 08:32:49 GMT
کد خبر : 41119       تاریخ : 1397/08/10 11:05:40
مطالعه موردی مسأله کشمیر در سمینار اسلامی مالزی

مطالعه موردی مسأله کشمیر در سمینار اسلامی مالزی

سمینار «وضعیت مسلمانان و اختلافات در منطقه جنوب آسیا و فراتر از آن؛ مطالعه موردی مسأله کشمیر» به همت مدیریت شورای مشورتی سازمان‌های اسلامی مالزی در این کشور برگزار شد.

به گزارش مبشرین به نقل از ایکنا؛ برای نخستین بار، از سوی مدیریت شورای مشورتی سازمان های اسلامی مالزی (Mapim)  و با همکاری مؤسسه مطالعات بین المللی پیشرفته اسلامی مالزی، سمینار«وضعیت مسلمانان و اختلافات در منطقه (جنوب آسیا) و فراتر از آن - مطالعه موردی مساله کشمیر » در محل مرکز مطالعات پیشرفته اسلامی (IAIS)  و با حضور نمایندگانی از گروه‌های زنان کشمیری برگزار شد.

این نشست با حضور حامد البار وزیر امور خارجه سابق مالزی، سفیر پاکستان در مالزی، علی محمد سابقی رایزن فرهنگی ایران در مالزی و جمعی از اندیشمندان و محققان کشورهای مختلف همچون فلسطین، اریتره، مالزی و اندونزی برگزار شد.

در آغاز نشست، محمد عزمی عبدالحمید، رئیس شورای مشورتی سازمان‌های اسلامی مالزی (Mapim) برگزاری این سمینار را در ادامه سلسله برنامه‌های بررسی چالش‌های جهان اسلام دانسته و بازگویی شرایط خاص و مظلومیت مسلمانان کشمیر و همچنین محکوم کردن کشتار بی رحمانه مردم کشمیر و پایمال شدن حقوق آنان را یکی دیگر از اهداف اصلی برگزاری آن برشمرد.

وی در ادامه افزود: از اهداف دیگر این سمینار ایجاد آگاهی نسبت به تاریخچه و وضعیت فعلی بحران کشمیر، تدوین یک برنامه کاری عملی برای رسانه‌ها و سازمان‌های  مردم نهاد  مالزی با موضوع کشمیر، مدیریت فعالیت‌های عملی برای برجسته کردن مظلویت مردم کشمیر و تلاش برای مشارکت با نهادها، دولت‌ها و سازمان‌های مردم نهاد برای حل مشکل کشمیر است.

ضرورت آگاهی‌بخشی نسبت به مسأله کشمیر
در ادامه این نشست حامد البار، وزیر امور خارجه سابق مالزی طی سخنانی همکاری‌های بیشتر و اطلاع رسانی بهتر از وضعیت میدانی کشمیر اشغالی را خواستار شد و آن را وظیفه نهادهای داخلی و رسانه‌های بزرگ جهان اسلام و بین‌المللی دانست.

 همچنین خانم مشعل مالک، همسر یاسین مالک، از فعالان سیاسی زندانی کشمیری، خانم شایسته صفی از فعالان اجتماعی کشمیری مقیم پاکستان و همچنین فیصل حسین نقش بندی، نماینده کشمیری‌ها در لاهه به تشریح شرایط و وضعیت مسلمانان کشمیری از بعد حقوقی اجتماعی، بین‌المللی و سیاسی پرداختند.

مطالعه موردی مسأله کشمیر در سمینار اسلامی مالزی

جلسه پرسش و پاسخ و همچنین گفتگو با موضوع بحران کشمیر آخرین برنامه این سمینار بود. قابل ذکر این که برگزاری سمیناری تحت عنوان کشمیر، با عنایت به روابط حسنه مالزی با هند، برای نخستین بار صورت گرفت که قابل تأمل است.

این نشست با حمایت کامل سفارت پاکستان در مالزی و به مناسبت سالگرد اشغال کشمیر توسط نیروهای هندی در ۲۷ اکتبر سال ۱۹۴۷، برگزار شد که از سوی مردم کشمیر و پاکستان این روز به عنوان« روز شهید» معروف است و همه ساله از سوی دولت و نمایندگی‌های پاکستان در خارج از کشور برگزار می‌شود.

در این نشست تعداد قابل توجهی جزوه، مجله و کتابچه‌های حاوی قطعنامه‌های سازمان ملل و سازمان حقوق بشر درباره محکومیت رفتار هند در کشمیر بین شرکت‌کنندگان توزیع شد.

مطالعه موردی مسأله کشمیر در سمینار اسلامی مالزی

گفتنی است، کشمیر تنها ایالت هند با اکثریت مسلمان است و درگیری میان شبه نظامیان کشمیری و نیروهای امنیتی هند از سال ۱۹۸۹ میلادی بیش از ۶۸ هزار کشته بر جای گذاشته است.


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=41119

نظـــرات شمـــا


نورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلین