دوشنبه 28 مرداد سال 1398 Mon, 19 Aug 2019 08:30:12 GMT
کد خبر : 41088       تاریخ : 1397/08/09 12:11:21
هم‌نمک؛ دستی برای پخت و توزیع غذاهای نذری

هم‌نمک؛ دستی برای پخت و توزیع غذاهای نذری

در طرح هم‌نمک که از سوی مؤسسه خیریه متوسلین به امام رضا(ع) اجرایی می‌شود، از خانواده‌هایی که قصد ادای نذر خود را دارند اما توان پخت و توزیع آن را ندارند، دعوت شده است تا مواد خشک و اقلام خوراک را در اختیار مؤسسه قرار دهند و کار پخت و توزیع و یا صرفا توزیع را به مؤسسه بسپارند.

به گزارش مبشرین به نقل از ایکنا؛ مؤسسه خیریه متوسلین به امام رضا(ع) در سال ۱۳۶۸ توسط بانوان خیری که همسرانشان در جبهه‌های سازندگی مشغول به خدمت‌رسانی بودند، با هدف توانمندسازی بانوان کم‌بضاعت و آسیب‌دیده اجتماعی و بالابردن سطح کمی و کیفی زندگی آنها آغاز به کار کرد. با تداوم فعالیت‎ها در سال ۱۳۸۴ خیریه متوسلین به امام رضا(ع) در قالب مؤسسه‌ای با حضور ۹ نفر از خیرین ثبت شد و تا کنون در حوزه‌های توانمندسازی، هبه، احسان، درمان و کارآفرینی فعال است.

احسان از جمله وظایف ذاتی خیریه است که در قالب سفره‌های اطعام، توزیع غذای گرم و توزیع سبدهای غذایی برای افراد نیازمند به صورت ماهانه و در ایام خاص همچون اعیاد و ماه مبارک رمضان اجرایی می‌شود. خانواده‌های تحت پوشش تعدادی ثابت و تعدادی بنا به مناسبت‌های مختلف مانند ماه مبارک یا عید نوروز هستند که به گروه‌های دریافت کننده بسته‌های ارزاق در طرح احسان اضافه می‌شوند.

از جمله طرح‌های بخش احسان، اجرای طرح هم‌نمک است. در این طرح که طی دو ماه گذشته اجرایی شده است از خانواده‌هایی که قصد ادای نذر خود را دارند اما توان پخت و توزیع آن را ندارند، دعوت شده است تا با طرح هم نمک میزبان خانواده‌های نیازمند باشند، به نحوی که مواد خشک و اقلام خوراک را در اختیار مؤسسه قرار می‌دهند و کار پخت و توزیع و یا صرفا توزیع را به مؤسسه می‌سپارند. البته برخی خانواده‌ها در اجرای این طرح به مؤسسه نیز یاری می‌رسانند.

علاقه‌مندان برای مشارکت در این طرح می‌توانند با مؤسسه خیریه متوسلین به امام رضا(ع) به شماره ۴۴۷۴۳۴۱۰ تماس بگیرند. همچنین شماره ۱۸۰۱ از هفته آینده پل ارتباطی بین نیکوکاران و مؤسسه است.

از دیگر اقدامات این مؤسسه جمع‌آوری باقیمانده غذاهای دست نخورده مراسم مختلف است. صاحبان مجالس عروسی، عزا، ولیمه، همایش و .. می‌توانند الباقی غذاهای دست نخورده و کاملا تمیز مراسم خود را به مؤسسه متوسلین به امام رضا(ع) تحویل دهند تا میان نیازمندان توزیع شود. همچنین مؤسسه این آمادگی را دارد تا در محل مراسم حضور یابد و غذاهای باقیمانده را در قالب ظروف بزرگ به مؤسسه انتقال دهد.  

از دیگر فعالیت‌های مؤسسه متوسلین به امام رضا(ع) می‌توان به طرح تأسیس و راه‌اندازی مرکز بین‌المللی مغز و اعصاب ایران اشاره کرد که به صورت تخصصی در سطوح مختلف؛ تشخیص، درمان، آموزش و صنعت توریسم درمانی فعالیت می‌کند. این مرکز متعلق به هیئت امنا، هیئت مدیره یا هیچ شخص حقیقی و حقوقی نیست و تمام عواید مادی آن صرفه امورعام‌المنفعه می‌شود.

«آسمان را به خاطر بسپار» نیز از دیگر طرح‌های این مؤسسه خیریه است. در قالب این طرح دانش‌آموزان مستعد محروم تحت حمایت قرار می‌گیرند تا هزینه‌های تحصیل آنان تأمین و از خدمات متنوعی همچون کلاس‌های کمک آموزشی و اردوهای علمی و فرهنگی بهره‌مند شوند.

خانواده‌های تحت حمایت مؤسسه متوسلین به امام رضا(ع) به طور معمول بی‌سرپرست و یا بدسرپرست هستند؛ بدین منظور مؤسسه نسبت به توانمندسازی آنان نیز اهتمام دارد؛ بدین جهت به آموزش‌های مهارت‌محور اقدام می‌کند. ارائه مشاوره‌های روحی و روانی و باورمند کردن آنان نسبت به توانایی‌هایشان نیز از دیگر اقدامات این مؤسسه است.

بنابر این گزارش مبدأ اصطلاح نذر فرهنگی که در سال‌های اخیر رواج یافته، نیز مؤسسه خیریه متوسلین به امام رضا(ع) است. در نذر فرهنگی فرد نذر کننده، کاری فکری، خلاقانه، فرهنگی یا تخصصی را برای دیگران با توجه به تخصص خود انجام می‌دهد.


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=41088

نظـــرات شمـــا


نورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلین