جمعه 17 مرداد سال 1399 Fri, 07 Aug 2020 01:52:38 GMT
کد خبر : 53904       تاریخ : 1399/05/06 07:28
جهاد در قرارگاه فرهنگی برازجان/تاریخچه 41ساله نماز جمعه در دشتستان

جهاد در قرارگاه فرهنگی برازجان/تاریخچه 41ساله نماز جمعه در دشتستان

پنجم مرداد ماه سالروز اقامه اولین نماز جمعه در ایران اسلامی به امامت حضرت آیت الله طالقانی است. پنجم مرداد ماه 1358 برای اولین بار آیت‌الله طالقانی به همراه مردم از اقشار و سنین مختلف در اولین نماز جمعه تهران شرکت کرد.

به گزارش مبشرین به نقل از فارس، پنجم مرداد ماه سالروز اقامه اولین نماز جمعه در ایران اسلامی به امامت حضرت آیت الله طالقانی است. پنجم مرداد ماه 1358 برای اولین بار آیت‌الله طالقانی به همراه مردم از اقشار و سنین مختلف در اولین نماز جمعه تهران شرکت کرد و در خطبه‌ها یادآور شد: "این مکتب ماست که حرف حسابی را بشنویم صاحب عقل‌ها هدایت‌ یافته‌ها چنین هستند این وسیله کمال انسانی است که حرف مخالف شنیده شود و بعد بهترین گرفته شود."

به بهانه فرا رسیدن این روز به سراغ حجت الاسلام حسن مصلح امام جمعه برازجان رفتیم که در ادامه این گفت‌وگو از منظر شما مخاطب گرامی می گذرد.

فارس: لطفاً درباره جایگاه و اهمیت نماز جمعه در دین مبین اسلام و انقلاب اسلامی بفرمایید

ابتدا تقدیر و تشکر می‌کنم از شما و همه اصحاب رسانه که وظیفه و رسالت خطیر اطلاع‌رسانی را بر عهده دارید و این مصاحبه را به مناسبت سالروز اقامه اولین نماز جمعه در کشور ترتیب دادید.

نماز جمعه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است به این دلیل که سوره‌ای به نام جمعه و درباره اهمیت آن نازل شده که در آن می‌فرماید به محض شنیدن صدای اذان جمعه هر گونه کسب و کار و برنامه دیگری را رها کنید و به سوی آن بشتابید.

در احادیث نیز به اهمیت نماز جمعه تأکیدهای فراوانی شده است. در خطبه‌ای از پیامبر گرامی اسلام(ص) آمده: «خداوند نماز جمعه را بر شما واجب کرده هر کس آن را در حیات من یا بعد از وفات من از روی استخفاف یا انکار ترک کند خداوند او را پریشان می‌کند، و به کار او برکت نمی‌دهد، بدانید نماز او قبول نمی‌شود، بدانید زکات او قبول نمی‌شود، بدانید حج او قبول نمی‌شود، بدانید اعمال نیک او قبول نخواهد شد تا از این کار توبه کند».

دلیل اهمیت نماز جمعه

دلیل دیگر بر اهمیت نماز جمعه این است که نماز جمعه یک عبادت بزرگ دسته جمعی است که خواندن آن موجب تلطیف روح و جان، پاک شدن دل از آلودگی‌های گناه و زدودن زنگار معصیت از قلب می‌شود. از نظر اجتماعی و سیاسی، نماز جمعه یک کنگره عظیم هفتگی است که بزرگترین کنگره اسلامی بعد از کنگره سالانه حج است. در روایتی از پیغمبر اکرم(ص) نقل شده که: «نماز جمعه حجّ مستمندان است.»

در حقیقت اسلام، به سه اجتماع بزرگ اهمیت می‌دهد:اجتماعات روزانه که هنگام خواندن نماز جماعت تشکیل می‌شود، اجتماع هفتگی که در مراسم نماز جمعه حاصل می‌گردد و اجتماع سالانه که در قالب کنگره عظیم حجّ انجام می‌گیرد.

در این بین نقش نماز جمعه بسیار مهم است زیرا در خطبه‌های آن مسائل مهم سیاسی و اجتماعی و اقتصادی جامعه و جهان اسلام بیان می‌شود.

فارس: پیشینه و سابقه نماز جمعه برازجان به چه زمانی برمی‌گردد؟

نماز جمعه، نمایش وحدت و هماهنگی هفتگی مسلمانان است و اسلام بدین طریق با احکام و برنامه‌های وحدت بخش، روحیه تعاون و همکاری را در کالبد جامعه اسلامی می‌دمد. اسلام، جماعت و وحدت را رحمت و تفرقه و جدایی را عذاب می‌داند. یکی از رسالت‌های بسیار مهم که در متن نماز جمعه قرار دارد، تقویت وحدت مسلمانان است. همین کارکرد باعث شد که بیش از چند ماه از پیروزی انقلاب اسلامی نگذشته بود که حضرت امام خمینی(ره) طی حکمی مرحوم آیت الله طالقانی را به عنوان امام جمعه تهران منصوب کردند و نخستین نماز جمعه در تاریخ 1358/5/5 اقامه شد.

پیشینه اقامه نماز جمعه در دشتستان

به فاصله چند ماه پس از آن شهرستان دشتستان نیز در خرداد سال 1359 شاهد اقامه این همایش هفتگی به امامت مرحوم حجت الاسلام شیخ غلام حسین رحیمی بودیم. مسجد شهید عاشوری اولین محل اقامه نماز جمعه‌ی دشتستان بود پس از آن در محل میدان امام و سپس دبیرستان شهید بهشتی و نیز در محل دخانیات و نهایتاً نیز در مکان فعلی مصلا (مسجد جامع) این آیین عبادی، سیاسی برگزار گردیده و مردم با شرکت پر شور و با نشاط خود در این اجتماع از نظام و آرمانهای رهبری شایسته نظام پشتیبانی کرده‌اند.

نماز جمعه، به عنوان یکی از جریان‌های مؤثر فرهنگی، سیاسی و عقیدتی از آن تاریخ تاکنون به طور مداوم در هر جمعه برگزار گردیده است. از همین فرصت استفاده می‌کنم و یادی می‌کنم از مرحوم حجت الاسلام غلامحسین رحیمی اولین امام جمعه برازجان، مرحوم شیخ عباس رحیمی، حاج سید حبیب الله حسینی مهری، حاج‌ شیخ صفرعلی احیا که سالهای متمادی امامت جمعه شهر برازجان را بر عهده داشتند و خدمات شایانی را به این منطقه ارائه نمودند.

شهرستان دشتستان اکنون با برگزاری 6 نماز جمعه در شهرهای آب پخش، برازجان، دالکی، سعدآباد، شبانکاره و وحدتیه یکی از برترین‌های کشور از نظر تعداد برگزاری نماز جمعه می‌باشد.

فارس: نهاد نماز جمعه غیر از اقامه نماز جمعه چه اقدامات دیگری را در طول سال انجام می‌دهد؟

امروزه هر کاری و هر فعالیتی که در اجتماع قرار است صورت بگیرد می‌بایست یک مدیریت واحد و متمرکز داشته باشد تا بتواند به هدف برسد. در حقیقت مدیریت در هر کاری که انسان می‌خواهد انجام دهد اساس و مبنای آن کار است. نهاد امامت جمعه نیز به نوعی مرکز مدیریت راهبردی فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و مذهبی هر شهر است و به تعبیر دیگر، نهاد امامت جمعه وظیفه رهبری و هدایت فعالیت‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و مذهبی را در چارچوب اهداف نظام اسلامی و انقلاب برعهده دارد و همانگونه که رهبری معزز انقلاب اسلامی فرمودند: نماز جمعه قلب فرهنگی هر شهر است.

اقدامات نهاد امامت جمعه دشتستان

طرح و پیگیری مطالبات مردم و بیان توفیقات نظام اسلامی و ایفای نقش واسطه میان مردم و مسوؤلین دولتی از مهمترین کارکردهای نهاد نماز جمعه است و پیگیری و آمایش فضای فرهنگی و مذهبی در شهر از جمله ساخت مساجد در محلات مختلف شهر تحت عنوان نهضت مسجد سازی بگونه‌ای که الحمدلله کمتر محله‌ای در شهر یافت می‌شود که فاقد مسجد باشد و همینطور پیگیری ساخت و ساز و نوسازی مسجد در شهرها و روستاهای شهرستان از دیگر اقدامات نهاد است.

پیگیری و ساخت خانه‌های عالم در مساجد شهرها و روستاهای شهرستان و استقرار روحانی در آنها از طرح‌های سالهای اخیر نهاد است که در کنار نهضت مسجد سازی با همت خیرین، مردم و برخی از صنایع از جمله شرکت سیمان دشتستان اجراء می‌گردد.

 مجتمع تجاری و اداری متقین مسجد جامع اهل البیت جهت ایجاد درآمد پایدار برای مصارف و هزینه‌های فرهنگی و حمایت از تشکلهای دینی مردم و گروههای جهادی ایجاد گردیده است. همچنین نهاد امامت جمعه در بحران‌ها و ابتلائات نیز همواره پیشتاز بوده است از جمله بحث بحران ویروس کرونا در چندین بخش فعال بوده است:

۱. همکاری همه جانبه با ستاد مقابله با ویروس کرونا و تشویق مردم به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و تلاش در جهت اجرای مصوبات آن مثل تعطیلی نماز جمعه و نمازهای جماعت در مساجد.

۲. کمک به ستاد مبارزه با کرونا در گندزدایی محلات با همکاری بسیج طلاب و روحانیون و نیروهای جهادی و تهیه امکانات و تجهیزات لازم.

۳. برگزاری رزمایش مواسات، همدلی و کمک مؤمنانه بمنظور رسیدگی و کمک به کسانی که در اثر شیوع ویروس کرونا آسیب دیده‌اند با انجام فراخوان و بسیج تشکلهای دینی و مذهبی و نیروهای جهادی و مردمی و مؤسسات خیریه.

در طول سال نیز همین هماهنگی‌ها و هدایت‌ها با مجموعه‌ها و تشکل‌های مذهبی و دینی در موضوعات و مناسبات‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و مذهبی صورت می‌گیرد و خروجی آن مجموعه اقداماتی است که در سطح شهرستان اجرا می‌شود.

مضافاً اینکه امروز نهاد نماز جمعه پس از ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان یک نهاد قدرتمند و مؤثر در عرصه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور شناخته شده و در بسیاری از فعالیت‌ها و اجرای سیاست‌های دولت‌ها در دوره‌های مختلف همکاری و مساعدت داشته‌اند.

فارس: حرف پایانی

با توجه به ادامه‌ بحران بیماری کرونا و لزوم کمک به فقرا و نیازمندان، نهاد امامت جمعه طرحی را به عنوان «نهضت تعاون و احسان»، در سرتاسر کشور آغاز کرده است که از همه‌ی خیرین و عموم مردم برای مشارکت در این نهضت دعوت می‌کنم.

چا دارد از بسیجیان و فرزندان حزب اللهی نظام، از گروه‌های جهادی و مردمی، از مؤسسات خیریه و فرهنگی، از مجموعه‌های اداری و در رأس آن فرمانداری و فرمانداران محترم سابق و فرماندار فعلی که با نهاد امامت جمعه همکاری داشته و دارند نهایت تقدیر و تشکر را دارم. همچنین از مجموعه‌های نظامی، سپاه مقتدر و مخلص، نیروی محترم انتظامی و فرماندهان محترم آن، از حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها و روسای محترم آن خالصانه تشکر می‌کنم.

"ایران قوی، همبستگی ملی و مسوؤلیت اجتماعی"

لازم به ذکر است شعار امسال نهاد نماز جمعه به مناسبت پنجم مرداد سالروز اقامه نماز جمعه در کشور، "ایران قوی، همبستگی ملی و مسوؤلیت اجتماعی" است که می‌بایست همه به عنوان سرباز نظام اسلامی برای اعتلای نظام خدمت کنیم و در راستای حل مشکلات مردم می‌بایست دوشادوش یکدیگر تلاش کنیم و همکاری داشته باشیم تا ان شاءالله به فرموده رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه‌ای «مدظله العالی» کشور را به ساحل امن سلامت برسانیم.

بار دیگر از اصحاب رسانه و جراید که زحمت انجام این مصاحبه را کشیدند تشکر می‌کنم.


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=53904

نظـــرات شمـــا


نورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلین